برنامه نویسی وب و پورتال از نگاه سروش پرداز چیست ؟

پورتال (Portal) چیست؟

در اواخر سال 1990 صفحات پورتال در حد یک نام و شعار بود. اما بعد انقلابی که در مرورگر ها رخ داد بسیاری از شرکت های تلاش کردند تا پورتالی را در جهت منافع کسب وکار شرکت خود بدست بیاورند. از آنجا که پورتال ها اطلاعات جامعی در اختیار داشتند توانستند تعداد بالایی از کاربران را در خود جای بدهند.


اگر بخواهیم تعریف جامعی از پورتال داشته باشیم، میتوان گفت پورتال ها صفحاتی هستند که ارتباط بین منابع دنیای اینترنت و کاربران خود را ایجاد میکنند. بطور دقیق تر پورتال ها همانند یک هسته ی مرکزی در اینترنت عمل کرده و به جمع آوری اطلاعات از منابع مختلف در حوزه های متفاوت پرداخته و این اطلاعات را در اختیار کاربر قرار میدهد.


در این قسمت به تفاوت یک پورتال و وب سایت خواهیم پرداخت. علارغم شباهت ظاهری وب سایت ها با پورتال ها باید خاطر نشان کرد که همانطور که در قسمت فوق گفته شد یک پورتال میبایست به چندین پایگاه داده متصل باشد در حالی که وب سایت تنها به یک منبع داده متصل میشود.اطلاعات پورتال ها بطور دائم در حال تغییر میباشد در حالی که وب سایت ها نمیتواند قابل تغییر باشد. پورتال هایی مانند پورتال های اخبار اجتماعی با پیوستن به منابع خبری اجتماعی سراسر جهان میتوانند اطلاعات خبری جامعی را در اختیار کاربر خود قرار دهند.اما یک وب سایت اخبار اجتماعی تنها میتواند اطلاعات منتشر شده از همان پایگاه داده را به نمایش بگذارد.

پورتال ها نیز میتوانند همانند یک سیستم CMS درونی خود میتوانند با سایر پورتال ها در ارتباط بوده و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.از پورتال های مهم و بزرگ دنیای وب میتوان به پورتال های YAHOOو MSN و AOL اشاره کرد.

برنامه نویسی وب را به بهترین ها بسپار

برنامه نویسی در حوزه ی اینترنت تحت عنوان برنامه نویسی وب به برنامه هایی گفته میشود که برای اجرای آن نیازمند اجرای آن لاین است و شامل دو بخش است، برنامه نویسی سمت سرور و برنامه نویسی سمت کاربر.

برنامه نویسی در سمت کاربر به عنوان رابطی بین درخواست های او و برنامه عمل میکند بدینگونه کاربر با کلید یا هر رویداد دیگری سرویسی را از سرور درخواست میکند .درخواست های کاربر با تبدیل به زبان HTML به سرور منتقل و سرور مطابق درخواست های کاربر اطلاعات را پردازش و در اختیار کاربر قرار میدهد.

یک برنامه نویس برای طراحی وب سایت نیازمند بکار گیری چندین تکنولوژی میباشد. HTML & CSS برای طراحی صفحه ی قابل مشاهده کاربر یا به عبارت دیگر رابط کاربری استفاده میشود. وب سایت ها نیازمند یک زبان برنامه نویسی میباشند که معمولا از زبان ASP.NET & PHP به عنوان دو زبان قدرتمند در این حوزه بکار میرود.وب سایت های قدرتمند از یک بانک اطلاعاتی قوی بهره مند هستند تا قدرت ذخیره و بازیافت اطلاعات را بسهولت در اختیار بگیرند.

علاوه بر موارد بالا تکنولوژی دیگری با پیشرفت این علوم به کمک طراحی وب سایت آمده تا استفاده بهینه از وب سایت ها میسر شود.

ASP.Net MVC5

MVC یا model view controller یکی از مدل های برنامه نویسی Asp.Net بشمار میرود که چهارچوبی است برای طراحی وب سایت . وظیفه MVC کنترل کامل بروی بخش های اصلی وب سایت از جمله Html, CSS, Java Script است. MVC از سه لایه اصلی Input Control, Business Control, Display Control تشکیل شده که به ترتیب مسئولیت ذخیره و بازیابی اطلاعات (Input Control)، پردازش اطلاعات (Business Control) و رابط کاربری (Display Control) را برعهده دارند

پایگاه داده SQL Server 2012

با گسترش بازاریابی اینترنتی و طراحی وب سایت نیاز به دیتا بیس بیشتر از قبل احساس شد. SQL یک نرم افزار بسیار قدرتمند در زمینه بانک های اطلاعاتی از نوع رابطه ای می باشد که توسط شرکت Sybase ایجاد و سپس توسط ماکروسافت توسعه داده شد. این نرم افزار قادر به ثبت اطلاعات بدون محدودیت ، ایجاد ارتباط بین بانک های اطلاعاتی ، سرعت بازیابی اطلاعات و ... میباشد. استفاده از یک پایگاه داده در طراحی وب سایت داینامیک اجتناب ناپذیر میباشد.

برنامه نویسی C-Sharp

سی شارپ زبانی است سطح بالا از زیر مجموعه دات نت که توسط شرکت ماکروسافت نوشته شده است. سی شارپ زبانی است شئ گرا مطابق C++ و متاثر از زبان های دلفی و جاوا میباشد. از زبان سی شارپ برای برنامه نویسی وطراحی وب سایت استفاده می شود و برای برنامه نویسی در محیط دات نت طراحی شده است. وقتی وب سایتی توسط کدهای سی شارپ نوشته شده باشد در واقع ASP.NET بر اساس آن زبان تولید میشود که تفاوت آن با نسخه ASP کلاسیک بشمار می رود.

EntityFramwork

یکی از قدرتمند ترین تکنولوژی های ارتباط با دیتابیس های مختلفEntity Network میباشد. ویژگی های بارز EF ساده بودن و عدم نیاز به عملیات مستقیم در پایگاه داده میباشد. صرفه جویی در زمان به علت سرعت بالا سبب شده است EF در طراحی وب سایت های قدرتمند بکار رود. در واقع EF لایه ای است در میان برنامه نویسی شئ گرا و پایگاه داده میباشد که ارتباطات میان آن دو را به شئ گرایی تبدیل میکند و در زمان ذخیره و بازیابی اطلاعات، عملیات را بروی اشیاء انجام می هد.

فروشگاه اینترنتی راهنمای ورود به دنیای د...

فروشگاه اینترنتی راهنمای ورود به دنیای د...

یکی از پدیده‌های چند سال اخیر که ذهن بسیاری را به خود مشغول...

1398/02/17
طراحی اپلیکیشن خدماتی نانوایی

طراحی اپلیکیشن خدماتی نانوایی

اگر اهل اینترنت و استفاده از اپلیکیشن باشید، شنیدن عبارت طراحی اپلیکیشن خدماتی نانوایی برای شم...

1397/10/26
طراحی اپلیکیشن کاتالوگ

طراحی اپلیکیشن کاتالوگ

گم می‌شود، چایی یا آب روی آن می‌ریزد، در خانه جا می‌گذارید، قیمت‌ها به روز...

1397/10/26
چگونه ایده‌ای برای طراحی اپلیکیشن خود پی...

چگونه ایده‌ای برای طراحی اپلیکیشن خود پی...

یکی از معضلات برنامه نویسان موبایل، پیدا کردن یک ایده ناب و جدید است. در دنیای امروزی که دانش ...

1397/10/17
چرا باید برنامه نویسی اندروید را یاد بگی...

چرا باید برنامه نویسی اندروید را یاد بگی...

برای یادگیری برنامه نویسی اندروید دلایل مختلفی وجود دارد. این دلایل بیشتر به سمت دریافت پول بی...

1397/10/16
6 دلیل که شما را عاشق ری اکت می کند

6 دلیل که شما را عاشق ری اکت می کند

ری اکت یک تکنیک جدید است که به تازگی در طراحی استفاده می‌شود و به دلیل مزایایی که دارد، ب...

1397/07/08

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi