فروشگاه اینترنتی راهنمای ورود به دنیای دیجیتال

فروشگاه اینترنتی راهنمای ورود به دنیای دیجیتال

یکی از پدیده‌های چند سال اخیر که ذهن بسیاری را به خود مشغول کرده، فروشگاه اینترنتی است. خیلی از ما با حسرت فقط نظاره‌گر پیشرفت فروشگاه های اینترنتی هستیم و کمتر کسی است که فکری برای استفاده از این فروشگاه ها داشته باشد؛ حال‌آنکه اینترنت و فضای مجازی بستری را فراهم ساخته تا همه بتوانند به نحوی کمبودهای فیزیکی خود را با آن برطرف ساخته و موانع را از پیش رو بردارند. دکتر کیما انصاری در این مقاله شرح می‌دهد که "چرا و چگونه سوپرمارکت اینترنتی خود را راه‌اندازی کنیم؟". همچنین در پایان مقاله نیز چک‌لیستی ارائه شده که می‌توان با آن امکانات مورد انتظار از یک فروشگاه اینترنتی را مشخص کرد. گفتنی است که این مقاله از راهنمایی­‌های مهندس بهزاد اکبری، مدیر تولید محتوا و دیجیتال­ مارکتینگ شرکت سروش­ پرداز بسیار بهره برده‌است. تجربه ما از کار کردن با کسب‌وکارهای کوچک نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین مشکل صاحبان این کسب‌وکارها در کسب درآمد از اینترنت و فضای مجازی عمدتاً عدم شناخت از این محیط و کمبود وقت است.

هنوز کسب درآمد از فروشگاه های اینترنتی شدنی است؟

تقریباً روزی نیست که چیزی درباره‌ی اینترنت و آنچه امروزه معمولاً با عنوان دنیای مجازی از آن یاد می‌کنیم، نشنویم. اکثر ما از گستردگی دنیای دیجیتال و اینترنت باخبر هستیم و احتمالاً در مورد حجم فوق‌العاده زیاد تجارت در آن حدس‌هایی زده‌ایم اما کمتر کسانی هستند که بدانند چطور می‌توان از طریق اینترنت یا فروشگاه اینترنتی کسب درآمد کرد؟ نمونه‌ها و مثال‌های بسیاری وجود دارد که در اینترنت کسب درآمد می­‌کنند. کمی جستجو در شبکه اجتماعی اینستاگرام و پیام‌رسان تلگرام به‌خوبی نشان می‌دهد که چه حجم بالایی از تجارت در این دو شبکه در جریان است؛ اما اینستاگرام و تلگرام نمونه‌های کوچکی از دنیایی هستند که مدنظر است. در این مقاله در مورد راه‌اندازی فروشگاه های اینترنتی خواهیم گفت.

تجربه ما از کار کردن با کسب‌وکارهای کوچک نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین مشکل صاحبان این کسب‌وکارها در کسب درآمد از اینترنت و فضای مجازی عمدتاً عدم شناخت از این محیط و کمبود وقت است.

افزایش فروش کسب و کارهای کوچک

کسب و کارهای کوچک مبتنی بر فروش چون سوپرمارکت‌ها اگر احساس کنند بخشی از فروش خود را از دست داده‌اند، یکی از راه‌های جبران فروش ازدست رفته برای آن‌ها راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی است. با کمی بدبینی می‌توان حتی پیش‌بینی کرد که فروشگاه‌های کوچک، در صورت انفعال در زمینه پیوستن به جهان مبتنی بر اینترنت به همان وضع تاکسی‌ها بعد از آمدن سرویس‌های درخواست آنلاین خودرو دچار خواهند شد. تجربه ما از کار کردن با کسب و کارهای کوچک نشان می‌دهد که بزرگ‌ترین مشکل صاحبان این کسب‌وکارها در کسب درآمد از اینترنت و فضای مجازی عمدتاً عدم شناخت از این محیط و کمبود وقت است. خیلی از صاحبان کسب‌وکار تصور می‌کنند که هر تجارتی در بستر اینترنت نیاز به دانش، منابع مالی و صرف زمان بسیار دارد. بدون شک این تصور تا حدی درست است اگر قید بسیار را از آن حذف کنیم. خیلی از کسب‌وکارهای اینترنتی با صرف کمترین زمان و امکانات تحقق می‌یابند. تجارت اینترنتی محدوده بسیار گسترده‌ای را شامل می‌شود که از راه‌اندازی یک حساب اینستاگرام ساده برای معرفی محصولات جدید تا سایت بین‌المللی فروشی چون آمازون را در برمی‌گیرد.

راه‌اندازی فروشگاه های اینترنتی محدودیت خاصی ندارد و تقریباً هرکسی می‌تواند یک فروشگاه اینترنتی برای خود راه‌اندازی کند. به هرکسی می‌توان پیشنهاد داد به کسب درآمد از طریق اینترنت فکر کرده و شاید یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کند، اما به کسانی که فروشگاه فیزیکی دارند باید گفت که لازم و ضروری است که فروشگاه آنلاین خود را داشته باشند.

چرا باید یک فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرد؟

مسئله بسیار مهم این است که ارائه خدمات فروش اینترنتی، مزیت رقابتی است که در آینده نزدیک از رونق نخواهد افتاد. بازار محصولات سوپرمارکتی آن‌قدر گسترده و بزرگ است که حتی اگر تمام سوپرمارکت‌ها هم فروش اینترنتی داشته باشند بازهم هرکدام سهم قابل اتکایی از بازار خواهند داشت. این نکته را نیز باید در نظر گرفت، سوپرمارکت‌هایی که قصد ورود به فاز فروش اینترنتی را دارند بسیار نادر هستند. به همین سبب کسانی که هم‌اکنون به راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی اقدام نمایند از مزیت تقدم برخوردار خواهند بود و با احتمال قریب‌به‌یقین به‌سرعت، حداقل منطقه کاری خود را پوشش خواهند داد. علاوه بر این فروشگاه های اینترنتی مزایای ذاتی دارد که هرکدام می‌تواند کسب‌وکار یک سوپرمارکت را متحول کند. این مزایا عبارتند از:

گسترش شعاع سرویس‌دهی

به این معنی که مشتریان از فاصله‌های دورتر نیز می‌توانند از شما خرید کنند. به دلیل عدم نیاز به حضور فیزیکی، مشتریان حتی می‌توانند در مسافرت و در محل کار خود نیز سفارش‌هایشان را ثبت کنند.

حذف محدودیت زمانی مشتری

در هر ساعت از شبانه‌روز می‌تواند سفارش خود را ثبت و پرداخت کند. بسیاری از سوپرمارکت‌ها به دلیل محدودیت‌های قانونی پلیس اماکن مجبورند که در ساعت خاصی فروشگاه خود را تعطیل کنند و برای مشتری‌ها نیز بسیار پیش آمده که در ساعت تعطیلی به چیزی نیاز داشته باشند و نتوانند آن را تهیه کنند. راه‌اندازی یک سوپرمارکت آنلاین و اختصاص نیروی شبانه‌روزی به آن مطمئناً برای خیلی از مشتری‌ها جذاب خواهد بود.

کمک به شکل‌گیری برند ویژه سوپرمارکت

حضور در دنیای دیجیتال تصویر بهتری از سوپرمارکت در ذهن مشتریان می‌سازد و آن را به عنوان کاری مهم و خلاقانه معرفی خواهد کرد.

بالا بردن امکان دریافت بازخورد و برنامه‌ریزی

با نظرسنجی‌های کوتاه در فضای دیجیتال می‌توانید بازخورد مشتریان را برسی و برای بالا بردن رضایت‌مندی و وفاداری آن‌ها برنامه‌ریزی کنید. علاوه بر مزایای فوق ممکن است بسیاری ویژگی ریز و درشت دیگر نیز به ذهن خواننده خطور کند. این ویژگی‌ها با توجه به شرایط هر کسب‌وکاری ممکن است متفاوت باشد. در اینجا صرفاً مزایای عمومی بیان شد و یافتن ویژگی‌های دیگر را به خود شما می‌سپاریم.

چگونه به دنیای تجارت الکترونیک وارد شویم؟

  • به عنوان اولین قدم در فروشگاه های اینترنتی می‌توانید با حضور در شبکه‌های اجتماعی مجازی شروع کنید. این رسانه‌ها بدون هیچ هزینه‌ای می‌توانند ابزار تبلیغاتی و راه ارتباطی بسیار خوبی برای یک سوپرمارکت باشند. شما از طریق یک حساب کاربری در شبکه اجتماعی فراگیری چون اینستاگرام به‌راحتی می‌توانید با مشتریانتان در ارتباط باشید. می‌توانید اجناس جدید را معرفی کنید، تخفیف‌های ویژه روی محصولات را اعلام کنید، درخواست‌های مشتریانتان را دریافت کنید و از همه مهم‌تر با مشتری‌ها رابطه‌ای صمیمی برقرار کنید.
  • پیش از راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی حتماً تحقیقات کافی انجام دهید، فروشگاه های اینترنتی مشابه موجود را بررسی کنید و درنهایت با یک متخصص مشورت نمایید. شناخت اولیه‌ای که در این مرحله به دست خواهید آورد مراحل بعدی را تسهیل خواهد کرد.
  • به دنبال طراحی وب‌سایت ویژه خودتان باشید. می‌توانید کل محصولاتتان را در وب‌سایت بارگذاری کرده و فروشگاه آنلاینتان را به‌سادگی راه‌اندازی و مدیریت کنید. بسیار مهم است که وب‌سایت به صندوق شما متصل باشد و داده‌های فروش فیزیکی و اینترنتی در وب‌سایت متمرکز شود.
  • با پیشرفت روزافزون تلفن‌های همراه کاربرد کامپیوترهای خانگی و اصطلاحاً رومیزی هر روز در حال کمتر شدن است. تحقیقات نشان می‌دهد که بسیاری از افراد امروزه برای اتصال به اینترنت از تلفن‌های همراه هوشمند استفاده می‌کنند ازاین‌رو بد نیست که نسخه موبایلی یا همان اپلیکیشن موبایل فروشگاه خود را نیز در دستور کار قرار دهید. از این طریق مشتریان شما به‌راحتی می‌توانند از هرجایی و به ساده‌ترین شکل ممکن وارد فروشگاه اینترنتی شما شوند.

به یاد داشته باشید محتواسازی تنها راه رقابت شما با فروشگاه های اینترنتی جهان است.

با انجام چهار فعالیت فوق شما به جهان فروشگاه های اینترنتی گام خواهید گذاشت اما این پایان کار نیست. مهم است محتوای مناسبی تولید کنید و آن را به‌روزرسانی کنید. نگران نباشید تصاویر محصولات از جمله مهم‌ترین محتوای لازم است که به‌راحتی معمولاً در سایت تولیدکننده یافت می‌شود. از طرفی نیز اطلاعات محصولات را نیز هم می‌توانید از بسته‌بندی و هم از سایت تولیدکننده بردارید. برای شبکه‌های اجتماعی هم سعی کنید رخدادهای ویژه را به اشتراک بگذارید، تجربه نشان می‌دهد مشتریان از شلوغ شدن صفحات با تصاویر تکراری محصولات بیزارند. هزینه‌های راه‌اندازی یک سوپرمارکت آنلاین بسته به اینکه از فروشگاه اینترنتی خود چه انتظاراتی دارید و چه امکاناتی نیاز دارید هزینه‌های راه‌اندازی آن می‌تواند متفاوت باشد. بهتر است چک‌لیست زیر را در نظر بگیرید و امکانات موردنیاز را مشخص کنید. حال با شرکت‌های مختلف تماس بگیرید و استعلام قیمت بگیرید. البته حتماً در رابطه با شرکت‌های برنامه‌نویسی سوابق و تجربیات آن‌ها را نیز در نظر گرفته و به‌صرف قیمت ارزان‌تر با آن‌ها قرارداد نبندید.

چک‌لیست امکانات فروشگاه اینترنتی
 
 1.آیا امکان ثبت سفارش دارد؟ (ممکن است یک سایت فقط مشخصات فروشگاه  فیزیکی چون آدرس و تصویر محصولات را نشان دهد)
 2.آیا امکان پرداخت اینترنتی دارد؟
 3.آیا امکان مقایسه محصولات را دارد؟
 4.آیا امکان اتصال به صندوق را دارد؟
 5.آیا نسخه موبایل دارد؟
 6.آیا امکان اتصال به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌های اینترنتی را دارد؟
 7.آیا بخشی برای درج مقالات دارد؟
 8.آیا تصاویر و ویدئو نیز در سایت نشان داده می‌شود؟

 

بسته به امکانات درخواستی شما هزینه‌های راه‌اندازی متفاوت خواهد بود اما در نظر داشته باشید که این هزینه‌ها در گران‌ترین حالت هم آن‌قدر گزاف نیست که یک سوپرمارکت متوسط از عهده آن برنیاید. در مقابل مزایایی که راه‌اندازی یک فروشگاه آنلاین به همراه خواهد داشت سوپرمارکتی کوچک را بالاتر از رقبای بزرگ‌تر قرار خواهد داد.

برای دریافت مشاوره رایگان از مشاورین شرکت سروش پرداز با ما تماس بگیرید.

2585

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi