5 وب سایت بزرگ که با طراحی مجدد تغییر چشمگیری کردند

5 وب سایت بزرگ که با طراحی مجدد تغییر چشمگیری کردند

آیا تا به حال به این فکر کرده‌اید که چرا بعضی از فروشگاه‌ها هر چند وقت یکبار ویترین خود و چیدمان داخلی آن را تغییر می‌دهند؟ حتی برخی از فروشندگان هم هزینه‌های میلیونی برای این کار اختصاص می‌دهند. آیا فکر می‌کنید که پول زیادی دارند یا دنبال مد هستند؟ هیچکدام. آن‌ها متوجه اهمیت تغییر دکوراسیون ویترین خود شده‌اند. آن‌ها دو هدف را دنبال می‌کنند: خارج کردن ویترین خود از حالت یکسان و توجه بیشتر مشتریان.

 مشتریان یک فروشگاه وقتی متوجه تغییر دکوراسیون ویترین شوند، حتی اگر قصد خرید هم نداشته باشند، برای چند لحظه‌ای هم که شده، ویترین را تماشا می‌کنند. در واقع شما با چند تغییر ساده یا کلی ویترین توانسته‌اید توجه بسیاری از افراد به خود جلب کنید. با این کار شما به مشتریان خود نشان داده‌اید که همیشه به روز هستید و کالاهای جدیدی هر بار برای فروش دارید.

تغییر ویترین و وب سایت

طراحی مجدد وب سایت

ظاهر سایت هم مانند یک ویترین فروشگاه یا شرکت است، فقط سایت به صورت مجازی است؛ اما ویترین شکل فیزیکی آن است. کاربران یک سایت در هر بار مراجعه علاقه دارند که مطالب، کالاها و خدمات جدیدی را در هر سایت مشاهده کنند و اگر چنین تغییری از نظر آن‌ها رخ ندهد، به نظر سایت بیشتر شبیه به یک شخص مرده خواهد بود. در واقع پویا بودن یک سایت برای کاربران و حتی خود گوگل ارزشمند است.

اما دلیلی دیگری که باید به فکر تغییر سایت بود، رفع ایرادات آن است. یک سایت حداقل چند ماه نیاز دارد که ایراد و مشکلات اصلی خود را نشان دهد. یک سایت اگر مشکلی به ویژه در پیمایش و استفاده از آن داشته باشد، بیشتر باعث سردرگمی کاربر در استفاده می‌شود و از این رو سایت شما حتی اگر هم خیلی از نظر اطلاعات خیلی مفید باشد، ترک خواهد کرد. برای همین است که همیشه متخصصان توصیه می‌کنند که علاوه بر به روزرسانی مطالب و کالاها سایت به صورت روزانه، هر 5 سال یک بار، ساختار سایت خود را تغییر دهید تا هم پویایی سایت خود را نشان دهید و هم اینکه ایرادات اصلی آن را برطرف کرده باشید.

در ادامه ما قصد داریم تا 5 سایت بزرگ دنیا را معرفی کنیم که با تغییر ساختار سایت خود و رفع ایرادات آن توانستند میزان فروش و نرخ بازدید از سایت خود را به شدت تغییر دهند.

5 سایت بزرگ دنیا که طراحی مجدد انجام دادند

1.     Rev.com

سایت Rev.com، سایتی است که خدمات کپشن و رونوشت نویسی را به کاربران عرضه می‌کند. شکل اولیه این سایت خیلی قدیمی بود و با ورود تکنیک‌های جدیدتری مانند متریال دیزاین و غیره، کمتر کسی از این قالب برای طراحی سایت خود استفاده می‌کرد. در بالای صفحه یک باکس قرار داشت که دارای سه منو بار بود و در هر منو بار یک CTA برای هدایت کاربر به دیگر صفحات استفاده شده بود. در زیر این باکس که در واقع نوعی اسلایدشو هم بود، سه کارت دایره‌ای شکل بود که خدمات اصلی شرکت فقط معرفی می‌کرد و کاربر باید برای خواندن اطلاعات بیشتر، روی هر کدام کلیک می‌کرد. قالبی که در زمان خودش بیشترین استفاده را داشت؛ اما امروزه از رده خارج شده است.

اما در طراحی جدید بیشتر از همه روی خدمات اصلی شرکت تأکید شده است. کاربر با ورود به سایت، اول از همه خدمات ارائه شده را مشاهده می‌کند و می تواند اطلاعات بیشتری را از هر کدام مطالعه کند. همچنین از طراحی ساده و گرافیک زیباتری برای معرفی کارت‌ها استفاده شده است تا توجه کاربر را در همان ورود اول جذب کند. به این صورت، کاربر دیگر درگیر حاشیه‌های طراحی قبلی نشده و به قول معروف سریعاً به اصل مطلب می‌رود.

2.     Ponas Pictures

سایتی است که در آن به ارائه خدمات عکس و فیلم می‌پرداخت. غیررسپانسیو بودن و استفاده از فایل­های جاوااسکریپت که حجم فایل را سنگین می‌کرد، مشکل اصلی این سایت بود. همچنین استفاده از منوبار شلوغ و مشخص نبودن جریان کلی سایت، باعث سردرگمی کاربر در هنگام استفاده شده بود و او باید برای پیدا کردن اطلاعات مورد نیاز خود به صفحات مختلفی مراجعه می‌کرد.

مطالعه مطلب زیر پیشنهاد می­شود

آموزش طراحی سایت رسپانسیو

در طراحی جدید، علاوه بر برطرف شدن مشکل رسپانسیو و نمایش درست آن در گوشی و تبلت، دیگر خبری از منوبار شلوغ بالای صفحه نیست و منو به شکل یک آیکون همبرگری درآمده است. در واقع تنها چیزی که کاربر در بالای صفحه مشاهده می‌کند، نام و لوگوی سایت است.

همچنین بین المان‌هایی قرار گرفته در صفحه اصلی، علاوه بر قرار داشتن فضای خالی مناسب برای تمایز بهتر آن‌ها، توضیحات مناسب‌تری قرار گرفته است و از این رو کاربر با اطلاعات بیشتر روی هر کدام کلیک می‌کند که این باعث بهبود تجربه کاربری از این سایت شده است.

3.     MailChimp

یکی از بزرگ‌ترین سایت‌هایی که اقدام به طراحی مجدد کرده است، mailchimp است. نسخه قدیمی سایت برخلاف بقیه ظاهر مناسب‌تری داشت و همچنین رسپانسیو بود؛ اما منوی آن، یکی از مشکلات اصلی بود که باید هر چه زودتر برطرف می‌شد. همچنین بیش از حد ساده بودن هم بیشتر از همه در ذوق کاربر می‌زد.

در طراحی جدید، باز هم سعی شده است که همان هدف طرح قبلی حفظ شود؛ اما تغییرات بزرگی در آن به ویژه صفحه اول به وجود آمده است. علاوه بر تغییر منو، کاربر در هنگام باز صفحه اول با یک باکس زرد رنگ و جمله بزرگ مشکی روبرو می‌شود که به خوبی توجه او را جلب می‌کند، در زیر این جمله یک گزینه CTA با رنگ کاملاً متضاد و با اندازه مناسب قرار داده است که در همان نگاه اول کاربر را تشویق به کلیک روی آن می‌کند. در واقع این می تواند بهترین الگو برای سایت‌هایی باشد که قصد دارند در همان لحظه ورود، کاربر را به صفحه مورد نظر هدایت کنند.

4.     UserTesting

یوزر تستینگ یک سایت به منظور بررسی تجربه و رفتار مشتریان است که در طراحی اولیه خیلی موفق نبود و مشکلات اساسی زیادی داشت. در واقع طراحی اولیه یوزرتستینگ مانند سایت Rev.com بود؛ اما با این تفاوت که هیچ ارتباط مناسبی بین باکس‌ها و المان‌های آن به ویژه در بالای صفحه وجود نداشت و CTA نمی‌توانست توجه کاربر را جلب کند. در واقع، CTA و نوشته‌ها روی یک عکس شلوغ قرار داده شده بود و این مسئله روی خوانایی مطالب و تمرکز آن‌ها تأثیر منفی گذاشته شده بود.

در طراحی جدید از طرح ساده‌تری استفاده شده است. همچنین به جای تمرکز روی نشان دادن مشتری‌ها، خدمات توجه کاربران ره بیشتر به سمت خود جلب می‌کند و از تایپوگرافی مناسبی به ویژه در بالای صفحه برای ارائه اطلاعات و هدف اصلی سایت با پس‌زمینه سفید و ساده نشان داده شده است که دیگر خبری از سردرگمی کاربر در هنگام باز کردن صفحه نیست.

5.     Art Institute of Chicago

سایت موزه‌ای که در آن مجموعه از آثار هنرمندان را به نمایش گذاشته است. در طراحی قبلی، مشکلات بسیار زیادی وجود داشت:

·        انتقال ندادن حس واقعی از دیدن عکس‌ها به کاربر

·        استفاده از منوبار قدیمی در مکان نامناسب

·        ترتیب نامناسب عکس‌ها که باعث سردرگمی کاربر در تشخیص آن‌ها

·        استفاده از فونت‌های ریز یا بسیار درشت با رنگ نامناسب که خواندن آن‌ها را دچار مشکل می‌کرد.

به طور کلی نسخه قدیمی از هیچ گونه تکنیک تجربه کاربری استفاده نشده بود.

در نسخه جدید، علاوه بر رفع مشکلات بالا، سایت به صورت رسپانسیو طراحی شد. همچنین حالت کشویی منوبار که قدیمی بود، به شکل جدید و حرفه‌ای‌تری تغییر پیدا کرد. استفاده از فضای خالی مناسب و تغییر گرافیک عکس‌ها که احساس زنده بودن را به کاربر انتقال دهد، از دیگر تغییرات طراحی جدید بود.

در واقع همانطور هم که گفته شد، هدف اصلی طراحی مجدد، رفع نواقص و ایراداتی که شما در 5 سال ابتدایی با آن برخواهید خورد که البته بیشتر روی تجربه کاربری تمرکز دارد. البته اگر این نواقض خیلی فاجعه آمیز باشد، باید در همان مورد بررسی قرار بگیرند.

 

2623

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi