سوالاتی که باید قبل از طراحی اپلیکیشن از خود بپرسید

سوالاتی که باید قبل از طراحی اپلیکیشن از خود بپرسید

امروزه در دنیا برای هر شاخه‌ای از کسب‌وکار، یک اپلیکیشن موبایل وجود دارد. به عبارتی دیگر هر فروشگاهی چه کوچک و چه بزرگ برای خودش یک اپلیکشن طراحی کرده است یا در فکر ایجاد آن است. در واقع با توجه به افزایش استفاده از گوشی‌های هوشمند و در نتیجه انواع نصب انواع اپلیکیشن ها در این گوشی‌ها، کسب‌وکار به قدرت برنامه‌های موبایل در بازاریابی و فروش خود پی برده و از این رو، در صدد هستند تا بتوانند سهمی از بازار به وجود آمده، در گسترش کسب‌وکار خود استفاده کنند.

طراحی اپلیکیشن به خودی خود یک پلتفرم خیلی خوبی در گسترش فروش است؛ اما برای اینکه بتوانید یک اپلیکیشن قوی طراحی کنید، نکات و اصولی وجود دارد که قبل از همه باید آن­ها را در نظر بگیرید. این اصول خود به دو دسته فنی و غیر فنی تقسیم می‌شوند. متأسفانه بیشتر طراحان اول از همه به سراغ اصول فنی می‌روند، در صورتی که این موارد غیر فنی و تحلیل روانشناسانه کسب‌وکار و به خصوص تحقیق بازار است که می‌تواند موفقیت کسب‌وکار شما را تضمین کند.

ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا چند سؤال مهمی را که شما باید قبل از برنامه نویسی موبایل پرسیده شود، بیان کنیم.

قبل از خواندن ادامه مقاله، خواندن مطلب زیر را به شما توصیه می کنیم

نکات کلیدی طراحی اپلیکیشن برای کسب وکارهای کوچک

سؤالات اساسی قبل از طراحی اپلیکیشن

1.  آیا وب سایت شما رسپانسیو است؟

سوالاتی که باید قبل از طراحی اپلیکیشن از خود بپرسید

شاید از خودتان بپرسید که این سؤال چه ارتباطی با طراحی اپلیکیشن دارد؛ اما در واقعیت باید گفت که این اولین سؤال و در واقع اولین اقدامی است که باید قبل از شروع به طراحی در نظر بگیرید. بیشتر کاربران قبل از استفاده از اپلیکیشن یک شرکت، درصدد هستند که اطلاعاتی در خصوص شرکت یا راهنمای استفاده از برخی محصولات را در سایت مطالعه کنند و از این رو از طریق گوشی وارد سایت می‌شوند.

 اگر سایت شما واکنش گرا نباشد، علاوه بر اینکه گوگل آن را جریمه خواهد کرد، استفاده از آن برای کاربران خیلی سخت خواهد بود، برای همین، در صورت داشتن سایت، اولین اقدام واکش گرا کردن آن است. در نظر داشته باشید که یکی از اهداف اپلیکیشن بازاریابی برای افزایش رتبه بندی سایت است.

مطلب زیر را حتما مطالعه بفرمایید :

10 نکته طلایی در طراحی سایت واکنش گرا

2.  برنامه بازاریابی برای معرفی اپلیکیشن خود تنظیم کرده‌اید؟

سوالاتی که باید قبل از طراحی اپلیکیشن از خود بپرسید

یکی از چالش‌های اصلی بعد از طراحی اپلیکیشن، پیدا کردن کانال مناسب برای بازاریابی و معرفی برنامه است. خوشبختانه پیدا کردن کانال‌های اینترنتی برای معرفی اپلیکیشن بسیار زیاد است. برنامه‌هایی مانند بازار یا انجام تبلیغات اینترنتی در شبکه‌های اجتماعی می‌تواند در این راه تا حد بسیار زیادی به شما کمک کند؛ اما برای اینکه بتوانید سریعاً برنامه خود را به بازار معرفی کرده و متناسب با مخاطبان بازار خود، اپلیکیشن را طراحی کنید، بهتر است که از قبل سیستم بازاریابی طراحی اپلیکیشن خود را تنظیم کنید.

3.  آیا فعالیت دیگر رقیبان خود را بررسی کرده‌اید؟

سوالاتی که باید قبل از طراحی اپلیکیشن از خود بپرسید

امروزه تقریباً برای هر شغلی چند اپلیکیشن وجود دارد و این باعث ایجاد یک محیط رقابتی برای صاحبان کسب‌وکار شده است تا بتوانند بازار بیشتری را نسبت به رقبای خود به دست بیاورند. برای اینکه بتوانید موفقیت بیشتری را کسب کنید، فعالیت رقبای خود را در ابتدا بررسی کنید؛ اینکه آن ها چه کاری انجام می‌دهند، چه المان‌هایی در برنامه خود قرار داده‌اند، از چه سیستم بازاریابی اینترنتی استفاده می‌کنند ، طراحی اپلیکیشن آن ها چگونه است و خیلی موارد دیگر که فقط باید به قصد گرفتن ایده از آن ها استفاده نکنید و نه کپی کردن آن ها.

4.  داشتن اپلیکیشن برای مشتریان شما چه مزیت‌هایی را دارد؟

 

مسلماً داشتن اپلیکیشن برای هر کسب‌وکاری باعث افزایش تعامل بین آن ها با مشتریانشان می‌شود؛ اما هدف خاص شما از داشتن برنامه موبایل چیست؟ آیا  واقعاً شما به داشتن این کانال بازاریابی نیاز دارید یا خیر؟ آیا مشتریان شما از برنامه‌های موبایلی استفاده می‌کنند؟ در نهایت، کاربران شما با استفاده از اپلیکیشن چه چیز جدیدتری را به دست خواهند آورد.

اینکه یک اپلیکیشن تعامل با مشتریان را افزایش می‌دهد، هدف مشترک همه کسب‌وکارها است. شما باید در نظر بگیرید که داشتن یک برنامه موبایل چه مزیتی را می‌تواند برای مشتریان شما به ارمغان بیاورد یا به عبارتی دیگر آیا المان‌های قرار گرفته باعث راحت‌تر شدن فرآیند کاری کاربران نسبت به سایت شده است یا خیر.

5. آیا برنامه وفاداری خود را تعیین کرده‌اید؟

سوالاتی که باید قبل از طراحی اپلیکیشن از خود بپرسید

به عبارت دیگر این سؤال را می‌توان به این صورت مطرح کرد: آیا برنامه‌ای تنظیم کرده‌اید که وفاداری شما نسبت به مشتریان شما نشان دهد یا خیر؟ کاربران تا نسبت به وفاداری شما در ارائه خدمات مطمئن نشوند، هیچگاه از اپلیکشن طراحی شده استفاده نخواهند کرد یا به ندرت آن را به کار خواهند برد.

اینکه حالا چگونه یک برنامه وفاداری تنظیم کنید، خود نیاز به یک مقاله جدا دارد؛ اما در حالت کلی باید گفت اقداماتی را که باعث جلب اعتماد کاربران به برند شما می‌شود در این برنامه قرار خواهند گرفت. کاربر با استفاده از برنامه موبایل شما باید این تصویر در ذهنش ایجاد شود که شما واقعاً قصد کمک به او را دارید.

این مقاله را از دست ندهید :
تاثیر طراحی اپلیکشن بر پیشرفت کسب و کارها

6. آیا از برنامه بازاریابی محتوا استفاده کرده‌اید؟

سوالاتی که باید قبل از طراحی اپلیکیشن از خود بپرسید

در واقع باید گفت که آیا از ابزارهایی استفاده کرده‌اید که به کاربر امکان اجازه اشتراک محتویات شما در شبکه‌های اجتماعی بدهد یا خیر؟ این تکنیک نه تنها باعث افزایش رضایت کاربر می‌شود، بلکه به بازاریابی برند شما کمک بسیاری خواهد کرد. کاربران با اشتراک گذاری محتویات شما، آن را به دیگر دوستان خود در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، به خصوص دوستانی که نیاز به این محتوا و مطالب شما داشته باشند و از طرفی دیگر به صورت غیر مستقیم و خیلی سریع می‌توانند به افزایش آگاهی برند شما کمک بسیاری کنند.

7. آیا اپلیکیشن می‌تواند از خدمات خود گوشی هم استفاده کند؟

خدمات و ابزارهایی در خود گوشی‌های موبایل مانند GPS، دوربین عکاسی و غیره وجود دارد که استفاده از آن ها بسته به هدف اپلیکیشن به کاربران در انجام بعضی خدمات کمک بسیاری می‌کند؛ برای مثال اپلیکیشن تاکسی‌های اینترنتی مانند اسنپ و تپسی از سیستم GPS برای پیدا کردن موقعیت مبدأ و مقصد استفاده می‌کنند. این مسئله به کاربران برای پیدا کردن این دو موقعیت کمک بسیاری می‌کند یا اپلیکیشن مانند اینستاگرام از دوربین عکاسی هم برای آپلود کردن عکس به صورت مستقیم استفاده کرده و به این صورت دیگر حجمی از گوشی شما برای ذخیره کردن استفاده نخواهد شد.

8.  آیا هدف اپلیکیشن شما کاملاً برای کاربرانتان مشخص است؟

سوالاتی که باید قبل از طراحی اپلیکیشن از خود بپرسید

هدف مند بودن از خود داشتن برنامه موبایل مهم‌تر است. اینکه شما واقعاً به دنبال چه چیزی هستید؛ اما چیزی که باز این مورد مهم‌تر است، فهمیدن هدف شما برای کاربرانتان است. آیا کاربر بعد از ورود به برنامه موبایل شما به راحتی متوجه هدف شما می‌شود؛ به عبارتی دیگر آیا متوجه نوعی خدمات ارائه شده شما می‌شود یا خیر. اینکه ساختار چگونه است، خود بحث جداگانه‌ای است. ساده بودن ساختار و همچنین مشخص کردن اینکه به صورت شما چه چیزی را ارائه می‌دهد، مهم‌ترین عاملی است که باید در هنگام طراحی به آن دقت داشته باشید.

مقالات زیر در ادامه بسیار به شما کمک خواهند کرد:

اصول روانشناسی طراحی اپلیکیشن که باید بدانید   10 قدم تا طراحی اپلیکیشن موبایل     تکنیکهای مهم برای افزایش امنیت اپلیکیشن 

3398

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi