تکنیکهای مهم برای افزایش امنیت اپلیکیشن

تکنیکهای مهم برای افزایش امنیت اپلیکیشن

ابزارهای ارتباطی مانند تلفن‌ها دیگر مانند گذشته فقط یک دستگاهی برای ارتباط بین افراد نیستند. کارایی و تکنولوژی به کار رفته در آن‌ها به حدی پیشرفت کرده است که بسیاری از افراد با استفاده از همین ابزارها، کسب‌وکاری برای خود راه اندازی کرده و با آن به فروش و معرفی کالا و خدمات خود می‌پردازند که آن‌ها را امروزه گوشی هوشمند می‌نامند.

در واقع افزایش استفاده از گوشی‌های هوشمند را باید مدیون اپلیکیشن ها دانست. اپلیکیشن، برنامه‌ای است که شما در گوشی‌های خود به منظور انجام فعالیت‌های روزمره خود نصب می‌کند. اپلیکیشن یا همان برنامه موبایل انواع و کاربردهای مختلفی دارد. اولین برنامه‌های موبایلی برای ارتباط بین انسان‌ها استفاده می‌شد مانند ویچت، وایبر؛ اما کم کم با افزایش تعداد گوشی‌های هوشمند و دانش طراحی اپلیکیشن در دنیا و به خصوص ایران، کسب‌وکارها وارد استفاده از این برنامه‌ها شدند و برای افزایش فروش و برندینگ اقدام به تولید یک برنامه موبایلی کردند.

همانطور که اپلیکیشن ها زندگی انسان‌ها را مانند خودشان هوشمندانه‌تر و راحت‌تر کرده‌اند، خطراتشان هم زیاد شده است. هر کاربری برای استفاده از هر برنامه موبایل و خرید آنلاین، باید اطلاعات اولیه و مهمی مانند شماره تماس، آدرس، شماره حساب، رمز بانکی و غیره را بدهد. امنیت این اطلاعات، مهم‌ترین معضل کاربران و حتی خود صاحبان کسب‌وکارها است. هکرها همیشه در کمین چنین اپلیکیشن­هایی که اطلاعات مهمی را کاربران از می‌گیرند، نشسته‌اند و به در هر روش به دنبال راه نفوذ و به دست آوردن این اطلاعات هستند.

متأسفانه بیشتر مالکین کسب‌وکار به این مسئله توجه ویژه‌ای نمی‌کنند و اصلاً به ذهنشان هم نمی‌رسد که هکری بتواند به اپلکیشن­های موبایل نفوذ پیدا کند؛ ولی این مسئله حقیقت دارد. فعالیت شما فقط با طراحی یک برنامه تمام نمی‌شود، بلکه تا زمانی که برنامه شما فعال است و اطلاعات کاربران را برای انجام فعالیت‌ها دریافت می‌کنید، شما مسئول همه چیز و از همه مهم‌تر امنیت هستید.

بیشتر افراد و حتی طراحان اطلاع چندانی در خصوص فعالیت‌های انجام گرفته برای افزایش امنیت ندارند. ما در ادامه این مقاله قصد داریم تا 6 نکته مهم را که به شما در افزایش امنیت اطلاعات کاربران کمک می‌کند را بیان کنیم.

امنیت اپلیکیشن

6 نکته امنیتی در طراحی اپلیکیشن

1. استفاده از OWA Top Ten

OWA Top Ten مجموعه‌ای معتبر از خطرات احتمالی برای اپلیکیشن­ها است که بیشتر متخصصان این حوزه در سراسر جهان این سند فهرستی را تائید می‌کنند. در این سند در خصوص هر گونه خطری که یک اپلیکیشن ممکن است با آن بربخورد، بیان شده که شامل خطرات هنگام تائید کاربر، حملات نفوذی، احراز هویت کاربر، انتشار داده‌ها به بیرون و تنظیمات امنیتی است. هر طراح باید قبل از شروع به کار، این سند امنیتی را دوره کند.

2. رمزگذاری

یکی از مؤثرترین اقدامات محافظتی در برابر نفوذ دیگران، رمزگذاری است. در ساختار رمزگذاری از الگوریتمی استفاده می‌شود که در آن داده­های برنامه را به کدهای نامفهوم تبدیل می‌کند که فقط با رمزگذاری قابل خواندن است.

HTTPS اولین گزینه رمزگذاری است. HTTPS یک لایه انتقال (TLS) و پروتکل رمزگذاری را ایجاد می‌کند که در آن یکپارچگی داده و حفاظت حریم خصوصی برنامه را تضمین می‌کند و از این رو مانع نفوذ عامل­های مخرب می‌شود. رمزگذاری باید برای همه نوع داده های چه فعال و چه غیرفعال باشد. تکنیک­های رمزگذاری دیگری مانند AES 256 بیت و SHA-256 برای رمزگذاری هر بخش داده مورد استفاده قرار می­گیرد.

3. ورود مناسب

باگ‌ها تا زمانی که اپلیکیشن به طور کامل مورد استفاده قرار نگیرد، قابل تشخیص نخواهند بود. تأکید متخصصان امنیتی همیشه بر این است که تا قبل از ارائه کامل هر برنامه‌ای، باگ­های آن را یک بار در اجرای خودتان رفع کنید. این نکته را در نظر داشته باشید که هر باگ یک راه عالی برای هکرها است تا بتوانند به راحتی به اطلاعات محرمانه شما دست پیدا کنند.

یکی از مکان‌هایی که هکرها عاشق آن هستند، قسمت ورود اعضا است. بسیاری از هکرها با استفاده از باگ­های این بخش، خیلی راحت برنامه شما را تحت سلطه خود در میاورند. ابزارها و خدمات زیادی مانند Blackfire، NewRelic و Tideways وجود دارد که برنامه نویسان بسته به نوع زبان برنامه نویسی در پروژه های خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. در حالت کلی، توجه ویژه به صفحه ورود اهمیت زیادی باید برای برنامه نویسان و طراحان داشته باشد تا جلوی مهم‌ترین راه نفوذ هکرها را بگیرند.

 

4. نظارت بر امنیت Real-Time

 امنیت بدون در نظر گرفتن فایروال هیچ معنایی ندارد، به خصوص در اپلیکیشن های تحت وب که بر پایه HTTPS طراحی می‌شوند، اهمیت زیادی دارد تا جلوی نفوذ به پایگاه داده‌ها گرفته شود. با این حال، فایروال‌ها دارای نواقصی هستند، به خصوص در ارتباط بسته های موجود با قدیمی؛ از این رو، با استفاده از فایروال‌ها قادر نیستیم که جلوی تمامی حملات را بگیریم.

برای داشتن نظارت امنیتی real-time، استفاده از مکمل فایروال با خود مراقبتی کاربردی زمان اجرا یا RASP است. RASP در محیط اجرا اپلیکیشن قرار می گیرد و به راحتی می‌تواند بر روند گردشی اطلاعات به صورت آنلاین در برنامه نظارت کند.

5. ممیزهای امنیتی

طراحان با اینکه همیشه به امنیت برنامه اهمیت می‌دهند و تأکید زیادی برای همکاری با یک تیم امنیتی را دارند؛ اما در هنگام اتمام کار و تست آن، اجازه همکاری نمی‌دهند. آن‌ها بیان می‌کنند که برنامه آن‌ها هیچ مشکلی ندارد و تمامی موارد امنیتی را رعایت کردند.

در اینکه طراح به کار خود خیلی وارد است، شکی نیست؛ اما باید دانست برای تولید مؤثر یک برنامه ممیزهایی وجود دارد که یک طراح قادر به اجرای آن‌ها نیست. یک طراح هر چقدر هم که قوی باشد، اما نمی‌تواند وظیفه تیم امنیتی را به خوبی اجرا کند. برای همین اجازه بدهید تا همه اعضا فقط وظایف خود را انجام دهند.

6. به روزرسانی

همانطور که در اول گفتیم، تکنیک های برنامه نویسی موبایل هر ساله در حال تغییر است و از این رو همه موارد مرتبط با آن به خصوص امنیتی هم تغییر خواهد کرد. روش امنیتی که شما امروزه استفاده می‌کنید، سال دیگر ممکن است به خاطر تغییرات جوابگو نباشد و حتی هکرها راه نفوذ آن را پیدا کرده باشند. برای همین همیشه باید همیشه در حال بروزرسانی سیستم امنیتی برنامه خود باشید تا برنامه خود را در همه حالت بیمه کرده باشیم.

 

 

 

1368

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi