سرمایه‌های اصلی یک استارت آپ موفق چیست؟

سرمایه‌های اصلی یک استارت آپ موفق چیست؟

یک استارت آپ بدون هیچ برنامه ریزی موفق نمی­شود. در چند سال گذشته در ایران شاهد رشد قارچ گونه استارت آپ­ها در حوزه‌های مختلف تکنولوژی بوده‌ایم، اما چند درصد از آن‌ها موفق بودند و توانستند که به فعالیت خود ادامه دهند؟ دلیل اصلی شکست بسیاری از این استارت آپ ها چه بوده است؟ نبود بودجه، نداشتن تیم مناسب، نداشتن استراتژی، همه این‌ها به می‌تواند برای یک ادامه و رشد یک کار جدید مؤثر واقع شوند؛ اما مشکل اصلی عدم رشد یک استارت آپ به قبل از این موارد برمی‌گردد.

در این مقاله قصد داریم تا به مواردی اشاره کنیم که یک مدیر موفق استارت آپ بیشتر از بقیه باید بر روی این‌ها سرمایه گذاری کند. این‌ها مواردی هستند که به نوعی باعث سرمایه‌های اصلی یک رویداد کارآفرینی جدید به حساب می‌آیند و باید بیشتر از همه مورد توجه قرار بگیرند.

نکات اصلی برای یک استارت آپ موفق

1. هدف را بهتر بشناسانید

سرمایه‌های اصلی یک استارت آپ موفق چیست؟

پشت هر استارت آپی یک هدف مشخص وجود دارد و مدیران به منظور دستیابی به یک چیز با ارزش، پروژه خود را ایجاد کرده‌اند؛ اما متأسفانه بیشتر مدیران استارت آپ ها بعد از تکمیل و رونمایی پروژه خود، بودجه خود را صرف تبلیغات گسترده می‌کنند. اکثر مدیران در هنگام ارائه پروژه خود به یک تعریف کوچک بسنده می‌کنند و فکر می‌کنند که دیگران هم مانند آن‌ها ارزش کارشان را درک خواهند کرد، در صورتی که هدف پروژه فقط برای شما کاملاً مشخص است و نه برای دیگران.

هدف خود را کامل و دقیق برای کاربرانتان مشخص کنید. در توضیحات برنامه خود بنویسید یا به آن‌ها در قالب یک ویدئو بگویید که بعد استفاده از پروژه شما، چه چیزی را به دست می‌آورند و چه خدماتی به آن‌ها ارائه می‌شود. ما استارت آپ­های خیلی خوب در ایران داشتیم که به خاطر عدم شفاف سازی همین مسئله، شکست خورند.

2. طراحی را جدی بگیرید

اولین چیزی که کاربر مشاهده می‌کند، طرح کاری شما است. این طرح می‌تواند چگونگی تیم شما و اعضای آن باشد، طرح لوگو، چگونگی شرکت و طراحی داخلی آن یا اگر هم اینترنتی کار می‌کنید، طراحی اپلیکیشن یا سایت است. هرچه که هست باید به طرح، جدا از سرمایه‌های اولیه نگاه کنید. بیشتر شکست استارت آپ ها در مرحله‌های اولیه همین موضوع است.

لازم نیست که یک طراحی حرفه‌ای برای شروع داشته باشید، بلکه اصول طراحی را چه برای تیم و ساختمان و چه برای سایت و اپلیکیشن خود به صورت کامل رعایت کنید. طرح شما هویتتان را نشان می‌دهد و کسی که قرار است تا در تیم شما سرمایه گذاری کند، به طراحی و چگونگی چیدمان و ساختار آن دقت می‌کند.

3.  وب سایت خوب است اما همه چیز نیست

سرمایه‌های اصلی یک استارت آپ موفق چیست؟

از آنجا که استارت آپ­ها نیز بر پایه تکنولوژی اینترنت هستند، اکثر مدیران در گام اول به دنبال طراحی یک وب سایت می‌روند. وب سایت خوب است؛ اما همه چیز نیست. یک وب سایت با ایده عالی زمانی می‌تواند ایده شما را به دیگران معرفی کند که یک برنامه تبلیغاتی مناسب پشت آن داشته باشید. تا کاربران با برنامه و استارت آپ خود آشنا نکنید، رشدی نخواهید داشت. برنامه تبلیغاتی، ارائه متمایز محصول و خدمات، کاربری راحت سایت و خیلی چیزهای دیگر از مواردی هستند که شما باید قبل از شروع به آن‌ها فکر کنید.

برای موفقیت یک استارت آپ بهتر است که تکنیک‌های دیجیتال مارکتینگ را یاد بگیرید. خواندن مقاله دیجیتال مارکتینگ چیست دانش شما را در خصوص این تکنیک افزایش خواهد داد.

4. اطلاعات

سرمایه‌های اصلی یک استارت آپ موفق چیست؟

شما قرار است تا در استارت آپ خود به طیف وسیعی از شرکت‌ها و افراد خدمات رسانی کنید. از این رو باید اطلاعات و دانش کافی در خصوص آن‌ها بسته به هدف خود داشته باشید. چگونه زندگی می‌کنند، سن، جنسیت، علایق، مشکلات، تعداد، محدوده زندگی و غیره از نمونه اطلاعاتی هستند که باید قبل از اقدام، آن‌ها را از طریق روش‌های مختلفی مانند ایمیل، تلفن، روزنامه و غیره به دست بیاورید.

نکته مهم اینکه همواره باید اطلاعات خود را به روز کنید. جامعه در حال تغییر است و هر لحظه ممکن است که علایق و نیازهای افراد بسته به شرایط تغییر کند و استارت آپی موفق است که بتواند همراه با نیاز جامعه پیش برود.

5. به دنبال دانش بالای افراد در تیم نباشید

سرمایه‌های اصلی یک استارت آپ موفق چیست؟

دانش بالای اعضای یک تیم می‌تواند باعث قوی بودن یک استارت آپ شود؛ اما تضمین کننده موفقیت آن نیست. برای داشتن یک استارت آپ موفق شما بیشتر از همه به افراد دلسوز و کاری نیاز دارید، همچنین از آنجا که این افراد ممکن است دانشی در خصوص مدیریتی نداشته باشند، باید یک نفر سرگروه باتجربه و مدیر باشد تا اعضای تیم را به درستی هدایت و وظایف را تقسیم کند. بارها مشاهده شده است که تیم‌هایی با اعضای باهوش و سطح دانش بالا بودند که به خاطر در نظر نگرفتن همین نکته شکست خوردند.

سطح دانش و آگاهی تیمی اگر کم باشد، می‌توان با آموزش و مطالعه افزایش داد؛ ولی اگر اعضا به درستی مدیریت نشده و دلسوز نباشند، تیم شکست خواهد خورد.

6. تمام وقت بودن

هدف شما از استارت آپ، اول از همه ایجاد یک کسب وکار برای خودتان است. ممکن است که در اوایل نتوانید نتیجه خوبی بگیرید؛ اما اگر تلاش کنید و برنامه داشته و همچنین صبور باشید، در آخر نتیجه مثبت و موفقیت کار خود را خواهید دید. برای دستیابی به این هدف، لازم است که تمام وقت انرژی خود را وقف این کار کنید. اینکه تفننی کار کنید و هر موقع وقت داشتید به استارت آپ خود فکر کنید، نه تنها موفقیتی به دست نخواهید آورد بلکه آخر سر باید کلی ضرر هم بدهید. استارت آپ چیزی نیست که بتوان با پاره وقت بودن آن را انجام داد.

1187

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi