6 دلیل که شما را عاشق ری اکت می کند

6 دلیل که شما را عاشق ری اکت می کند

 

در فعالیت‌های کاری روزمره ابزارهایی وجود دارند که برای هر کسی در حوزه خودش مفید و کاربردی هستند؛ اما بعضی از فقط ابزارها و تکنیک‌هایی که در چند سال گذشته به وجود آمده‌اند، توانسته‌اند جریان کاری بسیاری از فعالیت‌ها را تغییر دهند.

در دنیایی که سرعت تغییرات تکنولوژی بسیار زیاد است و هر لحظه تکنیک و ابزار جدیدی معرفی می‌شود، به روز بودن مهم‌ترین عامل موفقیت است. این به روز بودن برای افرادی که کارشان هم در این حوزه است مانند طراحی سایت و طراحی اپلیکیشن و برنامه نویسی، بیشتر از همه اهمیت پیدا می‌کند. در این دانش‌ها، تکنیک‌هایی وجود دارد که تا چند سال دیگر استفاده از آن ممنوع می‌شود و به نوعی تکنیک مرده به حساب می‌آیند و یک تکنیک جدید با قابلیت بیشتری جای آن را خواهد گرفت. یکی از همین تکنیک‌های جدید که به تازگی به وجود آمده، ری اکت است.

ری اکت یک تکنیک جدید است که به تازگی در طراحی استفاده می‌شود و به دلیل مزایایی که دارد، بیشتر از گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. در ادامه قصد 6 دلیل جایگزین شدن ری اکت با تکنیک‌های موجود در طراحی را بیان کنیم.

6 دلیل استفاده از ری اکت

1. نوشتن جاوا اسکریپت را آسان‌تر می‌کند

6 دلیل استفاده از ری اکت

ری اکت از سینتکس مخصوصی به نام JSX استفاده می‌کند که به شما امکان ترکیب HTML با جاوا اسکریپت را می‌دهد. البته این روش نیاز نیست و شما خودتان هم می‌توانید در جاوا اسکریپت بنویسید؛ ولی ما به شما استفاده از این سینتکس را به شدت توصیه می‌کنیم، برای اینکه چنین امکانی را می‌دهد تا اجزای برنامه خود را آسان‌تر بنویسید.

در واقع قرار دادن مقداری کد HTML داخل تابع رندر (render) و بدون نیاز به پیوند و ترکیب رشته‌ها، یک نوع ویژگی فوق العاده به حساب می‌آید. به عبارتی دیگر، ری اکت، کدهای HTML را داخل تابع با مبدل JSX قرار می‌دهد که این مسئله باعث آسان‌تر کد نویسی به خصوص در طراحی اپلیکیشن می‌شود.

2. اجزا آینده توسعه وب هستند

6 دلیل استفاده از ری اکت

Shadow Dom و فریم ورک هایی مانند Polymer به تازگی سروصدای زیادی به پا کردند.Polymer برای عناصر خود شمول و قابل تنظیم استفاده می‌شود و شما می‌توانید آن را وارد و در پروژه خود به کار ببرید. این به خودی خود یک ایده و تکنیک فوق العاده عالی به حساب می‌آید؛ اما جالب است بدانید که ری اکت مفهوم این عمل را به یک سطح بالاتر ارتقا داده است.

ری اکت از Shadow-Dom استفاده نمی‌کند، در عوض به شما قابلیتی را می‌دهد که با آن می‌توانید اجزای خودتان را تولید و در آینده استفاده و ترکیب کنید یا در قالب متنی خود دهید. در واقع این تکنیک باعث افزایش بهره وری طراحان در خروجی فعالیتشان شده است، برای اینکه آن‌ها می‌توانند به راحتی اجزای پروژه خود را تعریف کرده و بعدها در برنامه خودشان نیز استفاده کنند.

در واقع ری اکت، DOM مجازی خودش را تولید می‌کند که در آن اجزای برنامه شما قرار می‌گیرد (به اصطلاح می‌گویند اجزا را زنده نگه می‌دارد.) این روش به شما انعطاف بیشتری می‌دهد؛ برای اینکه به راحتی می‌توانید تغییرات مورد نظر DOM را تعیین کرده و ساختار مناسب کاری خود را تشکیل دهید. مزیت این روش، کاهش هزینه‌های بسیار زیاد تغییر و به روز رسانی در DOM است. آن‌هایی که با این سیستم کار کردند، به راحتی متوجه مزایای این تکنیک خواهند شد.

3.  برای سئو فوق العاده است

یکی از مشکلات جاوا اسکریپت، نداشتن رابطه خوب با موتورهای جست وجو است. اگرچه در چند سال گذشته تلاشی برای بهبود این رابطه شده است؛ اما موتورهای جست وجو نمی‌توانند کدهای سنگین جاوا اسکریپت را بخوانند.

ری اکت به هیچ وجه از شلوغی خوشش نمی‌آید، برای اینکه بر روی سرور اجرا می‌شود. این به معنای درک موتورهای جست وجو است و مانند جاوا اسکریپت از دستورات سنگین استفاده می‌شود؛ از این رو ری اکت را دوست سئو می‌نامند و برای آن‌هایی که به دنبال راهکاری برای بهینه سازی سایت هستند و برنامه آن‌ها سنگین است، مناسب خواهد بود.

4.  به شما ابزارهای توسعه دهنده بیشتری می‌دهد

یک نکته خیلی مهم که متأسفانه بعضی از افراد آن را فراموش می‌کنند، نصب اکستنشن کروم ری اکت در هنگام استفاده از این تکنیک است. حتماً یادتان باشد که قبل از استفاده از اکستنشن را نصب کنید؛ زیرا اشکال زدایی را در برنامه شما راحت‌تر و سریع‌تر خواهد کرد. پس اینکه اکستنشن را نصب کردید، خیلی راحت می‌توانید DOM مجازی خود را مانند یک ساختار DOM واقعی مشاهده کنید. این یعنی یک ابزار بیشتر، جالب نیست؟

5. مغزهای فیس بوکی این پروژه نگهداری و پشتیبانی می‌کنند

جالب است بدانید که تاریخچه ری اکت به فیس بوک می برگردد. ری اکت اولین بار در فیس بوک برای انجام بعضی از پروژه‌های داخلی توسعه داده شد. بعد از مدتی، مهندسان فیس بوک دیدند که یک چیز خیلی عالی تولید کردند و تصمیم گرفتند تا آن را با جهانیان به اشتراک بگذارند. برای همین الآن یک به صورت اپن سورس ارائه می‌شود.

فیس بوک از بعضی موارد ری اکت استفاده می‌کند ولی اینستاگرام برای کل سایتش از ری اکت استفاده کرده است. دیگر پروژه‌های موفق دنیا این تکنیک را به کار برده‌اند شامل Khan Academy و نیوریورک تایمز است.

6. در اپلیکیشن­های موبایل می توان استفاده کرد

6 دلیل استفاده از ری اکت

ری اکت نیتیو تکنیکی است که شما می‌توانید برای طراحی اپلیکیشن موبایل از آن استفاده کنید. رک اکت را با ری اکت نیتیو اشتباه نگیرید. این دو مورد ارتباط مستقیمی ندارند؛ اما از الگوی ساختاری و برنامه‌ای استفاده می‌کنند و برای کسی که قصد استفاده از ری اکت نیتیو را دارد، باید اول با مفهوم خود ری اکت و ساختار کلی آن آشنا شود. فیس بوک اد مسنجر از همین ری اکت نیتیو برای طراحی اپلیکیشن موبایل خود استفاده کرده است.

2785

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi