7 دلیل اصلی شکست یک اپلیکیشن موبایل

7 دلیل اصلی شکست یک اپلیکیشن موبایل

 در چند سال گذشته در جهان و همچنین ایران، استفاده از اپلیکیشن­های موبایل برای گسترش کسب‌وکارها و محبوبیت برندینگ به علت مزایای خاص آن، افزایش چشمگیری داشته است. به عبارتی دیگر، استفاده از برنامه‌های اندرویدی به کسب‌وکارهای که در بستر اینترنت فعالیت می‌کنند، به گسترش فعالیت‌ها و افزایش مشتری و همچنین وجود پایدارسازی آن‌ها کمک بسیاری می‌کند.

برای اینکه متوجه اهمیت این مسئله شوید، کافی است که فقط یک بار به تعداد اپلیکیشن های موجود در گوگل پلی، اپل استور و استور ویندوز فون و حتی برنامه‌هایی مانند بازار نگاهی بیندازید. تعداد آن‌ها در این برنامه هر لحظه در حال افزایش است و این نشان دهنده درک اهمیت این موضوع و تغییر روش کسب‌وکارها برای ادامه فعالیت است.

در یک نگاه آماری و در مارس 2018، مدیران گوگل پلی بیان کردند که حدود 3.3 میلیون برنامه موبایل به ابزار آن‌ها اضافه شده که این مقدار در اپل استور2.1 میلیون بوده است. در واقع به طور متوسط، هر ماه حدود 100 هزار اپلیکیشن به گوگل پلی اضافه شده است؛ اما نکته‌ای که در اینجا وجود دارد و کمی هم قابل تأمل است، 0.1% این اپلیکیشن ها موفق بوده‌اند و بقیه یا فقط یک فعالیت دائمی و کمی داشته است یا اینکه جمع شده‌اند. سؤال اصلی اینجاست که دلیل این اتفاق چیست و چرا بیشتر برنامه‌های موبایلی نمی‌توانند موفق شوند؟ آن‌ها چه نکاتی را در طراحی اپلیکیشن خود رعایت نمی‌کنند که باعث شکست فعالیت آن‌ها می‌شود؟

دلایل و نکته‌های متعددی می‌تواند برای این مسئله وجود داشته باشد. افزایش تعداد برنامه موبایل و آپلود کردن در گوگل نمی‌تواند به معنای موفقیت آن‌ها باشد. در طراحی اپلیکیشن نکات و مسائلی غیر فنی هم وجود دارد که برنامه نویس موبایل باید چنین مواردی را رعایت کند که متأسفانه بیشتر آن‌ها از این موضوع به دلایلی غافل هستند.

تعداد دانلودهای یک برنامه موبایل و میزان درآمد و تعداد تراکنش‌های به دست آمده اولین عامل‌های نشان‌دهنده موفقیت یک اپلیکیشن است.

در ادامه ما قصد داریم تا 7 دلیل اصلی و مهم شکست یک برنامه موبایل برای رسیدن به موفقیت و افزایش فروش و برندینگ را بیان کنیم.

1. استفاده از پلتفرم اشتباه

IOS و Andriod دو پلتفرم محبوب در برنامه نویسی موبایل هستند. انتخاب اینکه از کدام پلتفرم استفاده کنیم، به کاربران هدف و ویژگی‌های مورد نظر کسب‌وکار شما دارد. توسعه یک اپلیکیشن در IOS با اندروید کاملاً متفاوت است. در واقع، هرکدام از پلتفرم‌ها هدف و کاربردهای مخصوص به خود را دارند و توجه نکردن به این موارد و عدم مطابقت آن با هدف کسب‌وکار شما، اولین عامل شکست موفقیت در این زمینه خواهد شد.

برای همین، قبل از شروع به کار، در نظر گرفتن اینکه کاربران ناحیه شما از کدام پلتفرم بیشتر استفاده می‌کنند، اهمیت زیادی دارد؛ برای مثال، در این ایران و به دلیل تحریم بودن و همچنین گران بودن گوشی‌های اپل، استفاده از اپلیکیشن های IOS برای همه مقدور نیست. به همین دلیل، اول از همه به طراحی اپلیکیشن موبایل اندروید می‌پردازند و سپس به سراغ IOS می‌روند.

2. تجربه کاربری ناسازگار

تجربه کاربری مناسب از عوامل اصلی و مهم در موفقیت یک برنامه موبایل است. بیشتر اپلیکیشن­ها فقط به خاطر در نظر نگرفتن همین نکته، نتوانستند فعالیت خود را ادامه دهند. اگر کاربر نتواند برنامه موبایل شما را راحتی استفاده کند و در هنگام پیمایش در آن دچار سردرگمی شود، همان یک‌بار را هم به طور کامل استفاده نخواهد کرد و برنامه دیگر را جایگزین کار خود خواهد نمود.

طراحان اپلیکیشن به جای اینکه بیشتر به طراحی بصری و زیبایی برنامه بپردازند، باید به راحتی استفاده کردن و کاربرپسند بودن آن اهمیت زیادی قائل شوند. به عبارتی دیگر مواردی مانند سرعت بارگذاری، انجام انواع فرآیندهای مختلف و در دسترس پذیر بودن المان‌ها، بیشتر از همه باید در نظر گرفته شوند.

3. پیروی نکردن از دستورالعمل‌ها

هرچقدر که اپلیکیشن شما حرفه‌ای باشد؛ اما پیروی نکردن از دستورالعمل‌های گوگل پلی و اپل استور، می‌تواند به راحتی باعث شکست کسب‌وکار شما شود. در هر دو پلتفرم‌ها، قوانین سخت‌گیرانه‌ای در طراحی و نکات فنی وجود دارد که یک طراح باید به آن‌ها مقید بوده و استفاده کند. این مسئله می‌تواند جلوی فعالیت خودسرانه بسیاری از طراحان را بگیرد.

4. عدم وجود محل نظرات کاربران

عدم توجه به نظر کاربران و همچنین عدم قرار دادن مکانی برای دریافت بازخورد آن‌ها به استفاده از اپلیکیشن، یکی از عوامل شکست یک برنامه موبایل است. بیشتر کاربران در هنگام استفاده از یک اپلیکیشن و آن هم برای اولین بار، به نظرات دیگر کاربران و مجموع رتبه و امتیاز به دست آمده نگاه می‌کنند. نبود چنین امکانی، در اعتماد کاربر تأثیر منفی خواهد گذاشت و او را دچار تردید می‌کند.

یکی از دلایل اصلی که مدیران از قرار دادن چنین امکانی طفره می‌روند، ترس از نقدهای منفی است. هر اپلیکیشن و خدماتی نظر مثبت و منفی زیادی خواهد داشت و این به سلیقه خود کاربران برمی‌گردد. مطمئن باشید که قرار ندادن چنین امکانی، اثر منفی بیشتری از خود نظرات منفی بر روی کاربران خواهد داشت؛ زیرا یک نظر مثبت، این دید را در کاربر جدید به وجود می‌آورد که این برنامه نیاز یک نفر را برآورده کرده است. پس احتمالاً نیاز من را هم رفع خواهد کرد و در نتیجه آن را دانلود و استفاده خواهد کرد.

5. عدم توضیح کافی در خصوص اپلیکیشن

امروزه برای یک خدمت مورد نیاز در جامعه، اپلیکیشن­های زیاد و مشابهی در بازار وجود دارد. کاربران در هنگام دانلود یک برنامه، قبل از توجه به نظرات کاربران، توضیحات و کاربردهای برنامه را مطالعه می‌کنند. متأسفانه و با وجود تأکید مدیران اپل استور و گوگل پلی، بیشتر طراحان توجه کافی به این موضوع نمی‌کنند و بدون هیچ گونه توضیح کافی و عکس‌های مناسب، برنامه خود را قرار می‌دهند. کاربری وقتی با چنین صفحه‌ای روبرو می‌شود، هیچ توضیح قانع کننده برای دانلود آن پیدا نکرده و از این رو به سراغ برنامه دیگری می‌رود.

در توضیح یک برنامه، شما باید ویژگی‌ها، مزایا، تفاوت با دیگر برنامه و دلایل دانلود را به طور کامل بیان کرده تا کاربر قانع به دانلود و استفاده کنید.

6.  انجام ندادن تست‌های دقیق

تست اپلیکیشن، آخرین و مهم‌ترین بخش فرآیند است. این مرحله برای پیدا کردن خطاها و مشکلات استفاده و همچنین باگ‌های فنی و امنیتی اهمیت زیادی دارد. متأسفانه بسیاری از افراد و شرکت‌ها بدون توجه دقیق به این موضوع، اپلیکیشن خود را روانه بازار می‌کنند. کاربران بر روی این مسئله خیلی حساس هستند و یک باگ کوچک بر اعتماد آن‌ها تأثیر منفی زیادی خواهد گذاشت، برای همین توجه و صرف هزینه برای این مرحله بیشتر از خود طراحی اهمیت زیادی دارد.

بهتر است در مرحله اول، ابتدا یک نسخه بتا روانه بازار کنید تا ایراداتی که از چشم شما دور مانده است، توسط کاربران گرفته شود. به این صورت هم دیگر به هویت برند شما آسیبی نخواهد رسید.

7. بازاریابی ضعیف

همانطور که در اول این مقاله گفتیم، میلیون‌ها اپلیکیشن در بازار وجود دارد که موضوع بسیاری از آن‌ها یکسان است و از این رو کاربران با برنامه‌های موبایل زیادی روبرو هستند و فقط آن‌هایی را که بیشتر در جلوی دیدشان است را دانلود می‌کنند.

برای همین داشتن یک برنامه بازاریابی قوی برای تبلیغ و جذب کاربر اهمیت زیادی دارد. تا زمانی که شما تبلیغی انجام ندهید و کاربران را از وجود برنامه خود آگاه نکنید، آن‌ها به هیچ وجه متوجه وجود چنین اپلیکیشنی نخواهد شد و از این رو همیشه در انزوا خواهید بود. برای همین یک تیم بازاریابی قوی در کنار طراحی داشته باشید و بسته به هدف و کاربرانتان، یک برنامه تبلیغاتی تنظیم کنید.

 

1981

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi