اصول روانشناسی طراحی اپلیکیشن که باید بدانید

اصول روانشناسی طراحی اپلیکیشن که باید بدانید

همه طراحان موبایل به دنبال طراحی اپلیکیشن متفاوت از بقیه هستند و هر کدام شیوه خاصی را برای این منظور به کار می‌برند: به ‌کارگیری ایده جدید، استفاده از متدهای به روز طراحی، رنگ‌های متنوع و جذاب، انیمیشن‌های حرفه‌ای و غیره. همه این‌ها شاید بتواند در نگاه اول برنامه موبایل شما را متفاوت کنند؛ اما در نظر نگرفتن یک نکته خیلی مهم، تمامی زحمات شما را به باد خواهد داد و آن توجه به تعریف و اصول روانشناسی طراحی اپلیکیشن است.

وقتی که کلمه روانشناسی در حوزه طراحی بیان می‌شود، ذهن بیشتر افراد به سمت تکنیک­های خیلی خاص و تخصصی می‌رود؛ در صورتی که کاملاً برعکس است. روانشناسی در حوزه طراحی به خصوص اپ دیزاین، خیلی ساده است؛ اما اگر همین تکنیک‌ها و اصول ساده را اگر رعایت نکنید، نتیجه‌ای متفاوت و منفی نیز به دست خواهید آورد.

نقش مهم روانشناسی طراحی اپلیکیشن

روانشناسی طراحی اپلیکیشن

روانشناسی در طراحی اپلیکیشن با اینکه ساده است؛ اما نقش مهمی می‌تواند در نحوه و ساختار برنامه موبایل و اینکه چگونه یک برنامه مناسب و کاربرپسند بسازیم را ایفا کند. دلیل اصلی تفاوت اپ ها، به کارگیری همین علم در طراحی است.

شناخت رفتار کاربران و تحلیل آن، اولین گامی است که باید قبل از شروع فنی طراحی در نظر گرفته شود. این رویکرد و روش بیشتر از اینکه یک مورد فنی باشد، یک اصلی مهم در ساخت و طراحی است و مهم‌ترین گام موفقیت برنامه در جذب کاربران و هدایت آن‌ها برای استفاده راحت است. در واقع اگر به دنبال یک طراحی تجربه کاربری فوق‌العاده‌ای برای کاربرانتان هستید، به اصول روانشناسی برنامه نویسی موبایل خود اهمیت زیادی دهید.

تعریف روانشناسی طراحی اپلیکیشن

اقداماتی که طراح تجربه کاربری باید قبل از کد نویسی و کشیدن طرح به منظور درک چگونگی ساختار و قرار دادن المان‌ها و در آخر چگونگی پیمایش با تحلیل رفتار کاربران انجام دهد را گویند. به عبارتی دیگر، منظور از روانشناسی در طراحی؛ یعنی رعایت اصول و قواعدی است که کاربر را تشویق به استفاده از برنامه می‌کند و در نهایت باعث رضایت آن‌ها می‌شود.

سه عنصر لازم در مدل­های رفتاری

سه عنصر لازم و حیاتی که هر طراح اپلیکیشن باید قبل از شروع در تحلیل رفتار کاربران همراه با دیگر اعضای دیگر در نظر بگیرد، عبارت‌اند از:

·        انگیزه: چگونه می‌توان کاربر را تشویق به دانلود یا پیمایش کرد؟ برنامه موبایل شما، چه اطلاعات یا موارد ارزشمندی به کاربرانتان می‌دهد؟ آیا برنامه شما و المان‌های داخلی آن، توجه کاربران را به صورت مناسب می‌تواند جلب کند؟

·        توانایی: کاربران با اپلیکیشن شما چه کاری می‌توانند انجام دهند؟ آیا درک کلی برنامه و روش پیمایش آن آسان است؟ آیا استفاده از برنامه برای کاربران از نظر هزینه و زمان به صرفه است؟

·        تحریک: چه زمانی می‌توان کاربران را تشویق به انجام فعالیت کرد؟ چگونه می‌توان کاربران را تحریک به خرید یا فعالیت مورد نظر کرد؟

اصول اولیه روانشناسی طراحی اپلیکیشن

اصول روانشناسی در اپ دیزاین و UX ناشی از بررسی و تحقیقاتی است که بر روی مغز، احساسات درونی و انگیزه فردی انجام شده است؛ یعنی این اصول با ساختار درونی و فکری انسان باید مرتبط باشد و هر چه تکنیک‌های فنی به کار گرفته شده با این اصول مطابقت داشته باشد، برنامه شما حرفه‌ای خواهد بود. 5 اصل مهم و ابتدایی عبارت‌اند از:

1.  کاربران خیلی حوصله فکر یا کار اضافه ندارند

کاربران را خیلی درگیر پر کردن فرم و خواندن متن‌ها نکنید. آن‌ها از اپلیکیشن موبایل برای راحت‌تر و سریع‌تر کردن خدمات خود استفاده می‌کنند، نه اینکه وقت خود را مانند سایت‌ها برای پر کردن اطلاعات و منتظر ماندن پاسخ از سمت سرور کنند. همچنین پیام و پیمایش خیلی ساده کنید تا آن‌ها مجبور نباشند که برای کلیک بر روی دکمه‌ای یا درک مطلب شما، فکر کنند. خلاصه بگوییم: کاربر اگر در استفاده از اپلیکیشن فکر کند، خیلی راحت از برنامه شما خارج می‌شود.

2.  به حافظه کاربران اعتماد نکنید

حافظه کاربران مثل یک چینی شکستنی می‌ماند. آن‌ها فعالیتی را که در یک صفحه انجام می‌دهند یا اطلاعاتی را که می‌خوانند، در صفحه بعد فراموش می‌کنند و بارها باید به صفحه‌های قبلی برای خواندن مجدد وارد شوند؛ برای همین است که می‌گوییم اول از همه اطلاعات را شفاف و ساده بیان کنید و دوم اینکه در هر صفحه اطلاعات و توضیحات لازم برای انجام فعالیت‌ها بنویسید تا آن‌ها مجبور به یادآوری چگونگی کارکرد برنامه نباشند.

3.  مردم اجتماعی هستند

کاربران برای خرید یا انجام فعالیتی، به بررسی تجربه‌های دیگران می‌پردازند. آن‌ها به امتیازی که آن‌ها دادند و همچنین نظراتی که نوشتند، به دقت توجه کرده و سپس تصمیم می‌گیرند. شما باید گزینه‌هایی را در نظر بگیرید که نظر اجتماع را نسبت به برنامه شما نشان دهد.

4.  مراقب کلمات باشید

مراقب کلماتی که به کار می‌برید، باشید. ذهن ما به کلمات و معنای آن‌ها حساس است. فقط کافی است که یک کلمه در جمله‌ای که کاربر را تشویق به انجام فعالیت و خرید می‌کند، معنای متفاوت و منفی بدهد.

5.  کاربران عاشق اطلاعات هستند

کاربران عاشق اطلاعاتی هستند که به آن‌ها دانشی را اضافه می‌کند. کاربران با داشتن اطلاعات اضافه، احساس کنترل و قدرت می‌کنند و خود را برتر از بقیه می‌دانند. به آن‌ها اطلاعات و دانش بدهید. به آن‌ها بگویید که با دادن چنین اطلاعاتی برایشان ارزش قائل شدید و آن‌ها را در این حس همراهی کنید. هر چه اطلاعات بیشتر و مفیدتری بدهید، احساس رضایت کاربر از برنامه شما بیشتر خواهد شد.

اصول اثربخش بر روی کاربر

تمامی اصول به کار رفته در روانشناسی اگر به درستی استفاده شوند، اثربخش خواهند بود؛ اما تعدادی اصول و تکنیک‌هایی در طراحی تجربه کاربری برنامه‌های موبایل وجود دارد که یک طراح به منظور افزایش کارایی و رضایت کاربران خود بهتراست که آن‌ها را به کار بگیرد.

1.  اصل اثر Von Restroff

روانشناسی طراحی اپلیکیشن

بر اساس این اصل، هنگامی که چند المان مشابه در کنار یکدیگر قرار داده باشند، المانی که کمی با بقیه متفاوت است، توجه کاربران را به خود جلب کرده و در ذهن آن‌ها باقی می‌ماند. این اصل در واقع اثر CTA ها در طراحی برای تشویق کاربران به انجام فعالیت را بیان می‌کند.

2. اصل اثر Serial Position

 روانشناسی طراحی اپلیکیشن

بر اساس این اصل، کاربر اولین و آخرین عنصر یک لیست را همیشه به خاطر می‌سپارد. برای همین است که امروزه در طراحی از منوهای همبرگری برای نمایش لیست‌های مهم استفاده می‌کنند.

3. اثر Cognitive load

مقدار تلاشی است که کاربر برای درک یک موضوع در برنامه موبایل شما می‌کند. در واقع، زمانی است که کاربر برای انجام کامل یک فعالیت انجام می‌دهد.

4. قانون Hick

 روانشناسی طراحی اپلیکیشن

مقدار زمانی است که کاربر برای انتخاب گزینه‌های موجود در نظر می‌گیرد. برای همین هرچه تعداد گزینه‌ها افزایش پیدا کند، این مقدار زمان هم زیاد خواهد شد. بهترین مثال، همان لیست‌های نظر­خواهی و سؤال از کاربران است.

5.  قانون Proximity

بر اساس این قانون، ذهن ما موضوعات و مواردی را که از نظر معنا و ظاهر به یکدیگر نزدیک‌تر هستند را بهتر شناسایی می‌کند. از این قانون می‌توان در طراحی المان‌های یک صفحه استفاده کرد.

 

2789

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi