8 ترند روز طراحی اپلیکیشن در سال 2018

8 ترند روز طراحی اپلیکیشن در سال 2018

 
طراحی اپلیکیشن یک هنر از نوع تکنولوژی است. بخشی از این هنر به صورت ذاتی است که باید طراح در خود ذوق هنری داشته و بخشی دیگر که بیشترین درصد آن را شامل می‌شود، اکتسابی است که می‌توان با مطالعه و شرکت در کلاس‌های آموزش طراحی اپلیکیشن آن را یاد گرفت. در چند سال گذشته با توجه به رشد استفاده اپلیکیشن در کشور، افراد زیادی جذب این رشته شدند؛ اما فقط تعداد محدودی می‌توانند موفق شوند و بقیه بعد از مدتی دلسرد شده و به سراغ فعالیت دیگری می‌روند.
طراحی اپلیکیشن با اینکه یک هنر است؛ اما هنری که بیشتر درون آن را علم فراگرفته و باید آن را فرا گرفت. طراحی اپلیکیشن همانند علم با تکنولوژی پیش می‌رود و هر ساله نکات و تکنیک‌های آن دچار تغییراتی می‌شود که یک طراح برای اینکه در این حوزه موفق باشد، باید اطلاعات خود را همیشه به روز کند.
ورود گوشی و تبلت های جدید که هر کدام ویژگی‌های خاصی دارند و همچنین افزایش توقعات کاربران در استفاده از اپلیکیشن ها، باعث شده تا شاهد به وجود آمدن تکنیک‌ها و طرح‌های جدیدی در طراحی باشیم. در این مقاله قصد داریم تا 8 ترندی که در سال 2018 طراح باید در برنامه نویسی موبایل و طراحی اپلیکیشن استفاده کند را بیان کنیم. این نکات ممکن است تا آخر امسال انقضا داشته و سال دیگر شاهد به وجود آمدن موارد جدیدتر باشیم.
 

1. به کار بردن قالب رنگی ساده

یکی از قانون‌های اولیه و مهم در طراحی اپلیکیشن، به کار بردن پالت رنگی ساده در تولید المان‌ها است. اپلیکیشن دفتر نقاشی نیست که هر المان آن را به یک رنگ دلخواه دربیاوریم. شما باید در طراحی از حداقل‌ترین رنگ‌ها استفاده کنید تا کاربری وقتی از برنامه موبایل شما استفاده کرد، این تعداد زیاد رنگ او را سردرگم نکند و همچنین بتواند المان‌ها را به راحتی شناسایی کرده و پیمایش کند.
ترند طراحی اپلیکیشن در سال 2018
 
اگر شما به اپلیکیشن های معروف مانند اینستاگرام، فیس بوک، بازار، واتس آپ و غیره نگاهی بیندازید، خواهید دید که اکثر آن‌ها از یک رنگ به عنوان تم اصلی استفاده کرده و بیشتر سعی کردند با سایه اندازی و رنگ‌های مشابه رنگ اصلی، اپلیکیشن خود را بسازند و جالب است که تا به حال هیچکسی از این حالت شکایتی نداشته است.
قانون رنگ‌ها در اپلیکیشن این است: هرچه کمتر به کار ببرید، اپلیکیشن شما حرفه‌ای‌تر خواهد بود
ترند طراحی اپلیکیشن 2018
 

2. استفاده از متریال دیزاین

اصطلاح متریال دیزاین اولین بار در سال 2014 وارد حوزه طراحی حرفه‌ای شد تا حدی که امروزه بیشتر شرکت‌های برنامه نویسی موبایل از این تکنیک برای طراحی اپلیکیشن خود و مشتریانشان استفاده می‌کنند. هدف متریال دیزاین کاملاً مشخص است: به کاربردن طرح‌های ساده که از تمامی فضاهای موجود طرح بهینه‌ترین استفاده را کند.
ماتیاس دورت، مدیر بخش تجربه کاربری اندروید گوگل:
«بر خلاف کاغذ واقعی، متریال های دیجیتالی می‌تواند طرح و پروژه ما را هوشمندانه کند. در طرح‌های متریال، سطوح و لبه‌ها به صورت فیزیکی نمایش داده می‌دهند تا حدی که شما آن‌ها را واقعی فرض کرده و می‌توانید لمس کنید.»
ترند طراحی اپلیکیشن 2018
 
متریال دیزاین به طراحان و برنامه نویسان انعطاف بیشتری در کار می‌دهند، به طوریکه آن‌ها می‌توانند از تمامی فضاها و قسمت‌هایی که قبلاً کاربردی برای آن‌ها وجود نداشته، می‌توانند بهترین استفاده را کنند و از این رو خلاقیت‌های بهتری را به وجود بیاورند.

3. اثر انگشت حرفه‌ای داشته باشید

اوایل که گوشی‌های هوشمند با صفحه لمسی به بازار آمد، همه از اینکه خیلی راحت و فقط با زدن یکبار انگشت خود بر روی صفحه می‌توانند اپلیکیشن یا لیست شماره تماس خود را باز کنند، بسیار ذوق شده بودند! اما کم کم با حرفه‌ای‌تر شدن صفحات گوشی‌های موبایل، توقع کاربران در استفاده از انگشت برای انجام فعالیت‌ها بیشتر شد. امروزه در گوشی‌های پیشرفته خیلی راحت می‌توان با کشیدن دو انگشت به طرف صفحه عکس صفحه‌ای را بزرگ کرد یا لمس و بدون زدن بر روی صفحه، فایلی را باز کرد و به عبارتی دیگر کار با انگشت خیلی راحت‌تر از گذشته شده است.
ترند طراحی اپلیکیشن 2018
 
اپلکیشن ها همانطور که گفتیم با تغییرات تکنولوژی پیش می‌روند و لازم است که طراح تمام فعالیت‌ها و حسگرهای انگشتی را در طراحی اپلیکیشن و برنامه موبایل خود در نظر بگیرد؛ برای مثال در اپلیکیشن های تاکسی آنلاین، به کار بردن بزرگنمایی با اثر انگشت برای مشخص کردن آدرس اهمیت زیادی دارد. هرچند که این مساله یک ویژگی گوشی است؛ اما خود برنامه هم باید تمامی حالت‌های حرکتی انگشت را هم پشتیبانی کند.
4. ابزارهای جدید نیازمند تکنیک‌های پیمایش خود هستند
فبلت ها دستگاه‌هایی هستند که حدود 4 سالی است به بازار وارد شده‌اند. فبلت ها اندازه‌های به خصوصی کنند و چیزی مابین گوشی‌های هوشمند و تبلت ها هستند؛ اما نکته مهمی که طراح اپلیکیشن باید در خصوص آن‌ها بداند، این است که ابزارهای جدید مانند فبلت و حتی ساعت‌های هوشمند، استراتژی مخصوص به خود را در طراحی دارند.
 
ترند طراحی اپلیکیشن 2018
 
همانطور که طراحی و دیزاین دسکتاپ با تبلت وگوشی های هوشمند متفاوت است، ابزارهای جدید هم نیازمند متد طرح
مخصوص به خود هستند که طراح باید متناسب با اندازه آن‌ها یک قالب واکنشگرا و مناسب ارائه دهد تا کاربران به راحتی با انگشت خود بتوانند در آن پیمایش کرده و اطلاعات مورد نیاز خود را به دست بیاورند.
این نکات بیشتر در ساعت‌های هوشمند که صفحه بسیار کوچکی دارند، اهمیت زیادی دارد؛ زیرا صفحات کوچک آن‌ها محدودیت زیادی را برای طراحان در تنظیم المان‌ها ایجاد می‌کند و از این رو طراح باید براساس دانش تجربه کاربری، مواردی که بیشتر از همه متناسب با نیاز کاربر است را در دسترس قرار دهد.
ترند طراحی اپلیکیشن 2018
 
5. استفاده از آیکون‌های انیمیشنی
هرچه کاربر بتواند تعامل دوستانه‌ای با اپلیکیشن شما برقرار کند، رضایت مندی او بیشتر خواهد شد و این باعث برندسازی بهتر و سریعتر برنامه شما خواهد شد. بهترین راه برای ایجاد چنین تعامل دوستانه‌ای، استفاده از آیکون‌های انیمیشنی است.
در گذشته این آیکون‌ها فقط نقش سرگرمی و جذب کننده کاربر را داشته‌اند؛ اما امروزه با پیشرفت تکنولوژی و اهمیت تجربه کاربری، نقش این نوع آیکون‌ها فراتر رفته و خود به ابزاری برای ایجاد ارتباط با کاربران تبدیل شده‌اند.
ترند طراحی اپلیکیشن 2018
 
امروزه از آیکون‌های انیمیشنی بیشتر در چت‌ها و ارتباطات بین کاربران با مدیران کسب وکار استفاده می‌شود یا برای طراحی آیکون‌های ساده مانند برگشت به صفحه قبل هم همین انیمیشن‌ها را به کار می‌برند. این نوع آیکون‌ها یک هدف بیشتر ندارند: افزایش درک کاربر برای فهمیدن روند کار و جلب توجه آن‌ها به موارد اصلی برنامه.
6. شخصی سازی کردن
اکثر کاربران در استفاده از اپلیکیشن ها رفتار مشابه دارند؛ یعنی آن‌ها برای جست و جو یک عبارت باید آیکون مرتبط را لمس کنند یا برای استفاده از خدمات، از قبل ثبت نام کنند. تمامی این فعالیت‌ها برای همه کاربران یکسان است؛ اما اینکه چه چیزی جست وجو کنند و چه فعالیت‌هایی دیگری انجام می‌دهند، به نیاز آن‌ها بستگی دارد.
در طراحی اپلیکیشن حرفه‌ای و به روز، طراحان بهتر است که تمامی رفتارهای کاربران را در خود برنامه ذخیره کنند تا کاربر بعد از ورود مجدد و جست و جوی عبارت‌های مورد نیاز خود، دیگر لازم باشد که تمامی مراحل قبلی را یک بار دیگر بپیماید و به راحتی وسریع بتواند در لیست فعالیت‌های قبلی آن‌ها را پیدا کند.
7. تکنیک‌های ترغیب کاربران برای فعالیت
ترند طراحی اپلیکیشن 2018
 
در طراحی اپلیکیشن باید دو تکنیک را در نظر بگیرید:
1. اصولی و مواردی که کاربر را ترغیب به انجام فعالیت‌ها و پیمایش در برنامه موبایل کند؛ مانند استفاده از CTA ها یا ساختار راحت و قابل فهم. برای همین است که طراحی تجربه کاربری در اپ دیزاین اهمیت بیشتری نسبت به طراحی رابط کاربری دارد.
2. تکنیک‌هایی که کاربر را تشویق به آمدن مجدد به اپلیکیشن کند. این بیشتر مربوط به نوع کاربردی بودن اپلیکیشن است. برنامه‌های موبایل در قدم اول باید بتوانند نیازهای کاربران در نظر گرفته و آن‌ها را رفع کنند تا کاربر را تشویق به استفاده مجدد از آن‌ها در هنگام نیازشان کند.
 
8. افزایش امنیت با Touch ID
ترند طراحی اپلیکیشن 2018
 
گوشی‌های هوشمند جدیدی که به بازار آمده‌اند، دارای قابلیت تعریف اثرانگشت برای باز کردن صفحه هستند. شما حتی می‌توانید هیچ رمزی برای ورود به گوشی خود ثبت نکنید و فقط از اثر انگشت استفاده کنید. به این صورت دیگر کسی نمی‌تواند وارد گوشی شما شده و از این رو اگر گوشی موبایل شما در جایی جا ماند، نگران دزدیده شدن اطلاعات آن از طریق هک رمز هم نخواهید بود.
چنین قابلیتی در برنامه‌های Apple pay و Dropbox هم وجود دارد که دارای یک تاچ آی دی برای ورود و استفاده کاربران به برنامه هستند. در واقع امنیت برای کاربران اهمیت زیادی دارد. جدای از اینکه برای آن‌ها مهم است که اطلاعات ثبتی آن‌ها در برنامه از نظر هکرها محفوظ بماند، قرار دادن یک قابلیت امنیتی جدیدی و کارآمدی مانند اثرانگشت خیال آن‌ها را باز کردن برنامه توسط افراد و سواستفاده از اطلاعات را راحت می‌کند.
متاتگ توضیحات:
1487

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi