10 اشتباه کوچک طراحی که هنوز انجام می دهید

10 اشتباه کوچک طراحی که هنوز انجام می دهید

 

اشتباه جزئی از وجود آدمیزاد است. هر انسانی در زندگی خودش دچار اشتباهاتی می‌شود؛ اما مهم‌تر از انجام خطا، درس گرفتن از آن است. متأسفانه بسیاری از افراد، هیچ‌گاه از اشتباهاتی که انجام می‌دهند، هیچ درسی نگرفته و بارها آن‌ها را به شیوه‌های مختلف تکرار می‌کنند. این مسئله در دنیای امروز که سرعت تغییر رشد زندگی آن خیلی سریع‌تر از گذشته شده است، اهمیت زیادی پیدا کرده است.

در دنیای امروز که آن را دنیای تکنولوژی می‌نامیم، انجام یک اشتباه باعث ضرر بسیاری به یک مجموعه می‌شود؛ اما بدتر از آن، تکرار مجدد به شیوه دیگر است. نمونه‌های بسیار زیادی را می‌توان بیان کرد؛ اما ما در این مقاله قصد داریم تا 10 اشتباهی را که افراد در طراحی‌ها بارها انجام می‌دهند را بیان کنیم. طراحی اپلیکیشن یا سایت هم فرقی ندارد، هر کدام اصول مشترک و مخصوص به خود را دارد که بارها در سمینارها و مقالات متعددی بیان شده است که متأسفانه هنوز شاهد تکرار آن‌ها هستیم.

ده اشتباه ساده در طراحی

1.    نمی‌خوانیم بلکه اسکن می‌کنیم

بعضی از طراحان به خصوص آن‌هایی که تازه وارد این حوزه شده‌اند، به دنبال این هستند که سریع سفارش را انجام داده و آن را تحویل مشتری دهند. دلیل اصلی بیشتر این افراد، این است که امروزه کاربران خیلی حوصله توجه به متن و المان‌های گرافیکی ندارند و بیشتر به دنبال رفع نیاز خود هستند. بله ما هم قبول داریم، اما در همین جا از شما یک سؤال می‌پرسیم و اینکه آیا واقعاً کاربری به اپ موبایل یا سایتی که پر از اشتباهات طراحی و املایی است، اعتماد می‌کند؟

عدم بازبینی و بازخوانی متن و المان‌ها و اطلاع یافتن از کارکرد درست آن‌ها در صورتی که دارای غلط‌ها و خطاهایی بسیاری باشند، باعث کاهش اعتماد کاربران به برند و برنامه شما می‌شود و حتی در بعضی موارد که فاحش باشند، بر آبروی برند شما تأثیر منفی خواهد گذاشت.

2. ارتباط بین عناصر فراموش می‌شود

متأسفانه یکی از مشکلات طراحان به خصوص آن‌هایی که در حوزه طراحی اپلیکیشن موبایل فعالیت می‌کنند، عدم دقت به تناسب بین المان‌ها است. این اشتباهات بیشتر شامل:

·        عدم تناسب رنگ بین المان‌ها (بعضی از المان‌ها دارای رنگ پررنگ‌تری نسبت به بقیه هستند.)

·        عدم تناسب بین عناوین اصلی و داخلی

·        عدم تناسب اندازه و نوع فونت

·        عدم تناسب بین اندازه المان‌ها و مکان آن‌ها

·        عدم تناسب بین شکل‌های به کارگیری شده با هدف کسب‌وکار

تمامی این موارد ناشی از نبود برنامه ریزی و بدون هدف کار کردن است. همان‌طور که در مورد قبل گفتیم، بسیاری به دنبال این هستند که کار را سریع تحویل مشتری دهند. تحویل سریع و سرسری همیشه با خطا مواجه بوده و هیچ‌گاه با شرکت یا فردی که با ادعا تحویل طراحی در کمترین زمان فعالیت می‌کند، همکاری خود را شروع نکنید.

3. چرخ را دوباره اختراع کردن

ده اشتباه ساده در طراحی

 

از قدیم معروف است که خدا نکنه چیزی باب شود، همه از روی آن تقلید می‌کنند. البته تقلیدی که با هدف گرفتن ایده باشد، هیچ اشکالی ندارد؛ اما اگر کاری که انجام می‌دهید، مشابه دقیق آن در گذشته باشد، مصداق اختراع دوباره چرخ است. بعضی فعالیت‌ها در تمامی طراحی‌ها دارای یک شکل و خاصیت هستند؛ اما مسئله‌ای که برای یک طراح باید مهم باشد، این است که در اثر هنری خود یک خلاقیت یا ایده جدیدی حتماً داشته باشد، در غیر این صورت کار خاصی نکرده است. در دنیای طراحی به حدی ایده وجود دارد که در هر روز می‌توانید این جمله را بارها تکرار کنید: اوه خدای من، یک تکنیک و نکته جدیدی پیدا کردم.

4.  طرح نامشخص از محصول یا برند داشتن

ده اشتباه ساده در طراحی

کاربران کمتر به توضیحات نگاه می‌اندازند و در قدم اول ترجیح می‌دهند که از روی طرح، به هدف و کارایی آن پی ببرند. عدم دقت به طراحی صفحه سایت یا برنامه نویسی موبایل و ایجاد یک ساختار نامفهوم در همان اول باعث گنگی و سردرگمی کاربران می‌شوند و بسیاری از آن‌ها بدون خواندن اطلاعات درج شده، به یک سایت یا برنامه دیگر می‌روند. منظور از ساختار مناسب یعنی اینکه کاربر به راحتی بتواند در سایت و برنامه شما پیمایش کند، بدون اینکه دچار دردسر در مطلب مورد نیاز خود شود.

5. توجه نکردن به کارکرد آن

کاربران هیچ گاه علاقه‌ای به این ندارند که پشت پرده اپلیکیشن یا سایت چه خبر است و در هر فعالیت آن‌ها چه اقداماتی انجام می‌شوند. آن‌ها به دنبال این هستند که بتوانند نیاز خود را برطرف سازند و اگر با برنامه شما نتوانند به خواسته خود برسند، به سراغ دیگری خواهند رفت. حتماً یک بار تمامی کارکردها طراحی را بررسی کنید و از فعالیت درست آن‌ها مطمئن شوید.

6. استفاده از رنگ‌های افسرده و استرس‌زا

همان‌طور که در مورد قبل گفتیم، افراد دیگر مانند گذشته به زیبایی یک برنامه اهمیت زیادی نمی‌دهند و بیشتر به دنبال کارایی و رفع نیازهای خود هستند. کافی است که یک روز صبح به خیابان بیایید. همه در حال عجله کردن هستند و خیلی‌ها حتی فرصت سر خاراندن هم ندارند؛ اما هیچی بدتر از آن نیست که در محیطی پر از استرس و افسردگی قرار بگیرند. این محیط می‌تواند یک مکان باشد یا استفاده از یک برنامه‌ای که از رنگ‌های و طرح‌های بسیار زننده و سیاه و نامتناسب استفاده کرده است. متأسفانه بیشتر طراحان به این بعد روانشناسی هیچ توجهی نمی‌کنند و فقط سریع کد می‌زنند، غافل از اینکه همین عدم توجه می‌تواند باعث کاهش محبوبیت و در نهایت اپلیکیشن یا سایت شما شود.

7. عدم قرار دادن مهلت تست

تست قابلیت فرآیندی است که شما از یک یا چند نفر می‌خواهید تا از برنامه یا سایت شما استفاده کنند و نظر خود و مشکلاتی که را در هنگام ارتباط با آن برخورد کردند را بیان کنند. این نوع تست برای تمامی برنامه‌هایی با ایده‌های جدید بسیار حیاتی است. با این روش شما می‌توانید در همان اول، بیشتر مشکلات برنامه خود را رفع نمایید و به نوعی یک اپ یا سایت بدون ایراد را به روانه بازار کنید.

8. احساسات را جایگزین عملکردهای واقعی کردن

ده اشتباه ساده در طراحی

هرجا که احساس وارد شود، کار آخرش به درستی پیش نخواهد رفت. درسته که طراح باید از دید کاربران برنامه یا سایت خود شروع به کار کند؛ اما نباید به احساسات خود اجازه دهد که وارد کار شود. برای یک طراح ممکن است که بارها پیش بیاید تا از المان‌هایی استفاده کند که در نگاه اول در ذوق کاربران بخورد؛ اما وجود المانی برای ادامه کار ضروری است یا رنگ‌هایی را به کار بگیرد که توجه کاربران را جلب کند؛ ولی ممکن است که رنگ باب اشخاص نباشد. برای مثال نمی‌توان تمامی المان‌های یک سایت فروش لباس زنانه را به رنگ صورتی کرد. طراح باید بر اساس هدف و نوع برنامه یا سایت خود، آن موردی که صحیح‌ترین است را انتخاب کند.

9. سؤالات اشتباه پرسیدن

ده اشتباه ساده در طراحی

یا سؤال نپرسید یا اگر هم قصد پرسیدن سؤالی دارید، آن را به درستی بنویسید. پرسیدن سؤالاتی مانند اینکه آیا این طرح را می‌پسندید؟ نه تنها جز مسخره‌ترین سؤال‌ها است، بلکه کاربر شما را بیشتر یک شخص مبتدی به حساب می‌آورد. در خیلی از قسمت‌های طراحی اپلیکیشن اندروید یا ios و همچنین طراحی سایت نیاز است که شما پرسش‌هایی به منظور دریافت اطلاعات کاربر یا نظرات آن‌ها مطرح کنید مانند صفحه ثبت نام؛ اما نکته مهم، چگونگی نوشتن این سؤالات است. به کار بردن سؤالات کلیشه‌ای و همچنین در مکان اشتباه بیشتر از همه به حیثیت برند اپلیکیشن شما آسیب می‌رساند.

10. در دسترس نبودن اجزاء

آخرین اشتباه این مقاله، در دسترس نبودن موارد مورد نیاز برای انجام یک فعالیت مانند خرید اینترنتی است. کاربر وقتی وارد یک صفحه می‌شود و قصد انجام فعالیتی را دارد، باید هر آنچه که نیاز است را در همان صفحه قرار دهید؛ مانند صفحه ثبت نام انتخاب رشته در سایت سنجش. تمامی داوطلبان به راحتی می‌توانند از منوی سمت راست صفحه، کد رشته و محل را پیدا کنند. حال اگر آن‌ها باید برای پیدا کردن این کدها به صفحات دیگری می‌روند، چه فاجعه‌ای به بار می‌آمد؟

 

1129

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi