دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ چیست؟

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال یک عبارت کلی برای تمام فعالیت های بازاریابی در فضای آنلاین است.

کسب و کار ها از طریق وب سایت,شبکه های مجازی,ایمیل و جستجو در گوگل برای ارتباط با مشتریان فعلی و آینده خود استفاده میکنند.

در حال حاضر مردم نسب به 5 سال گذشته 5 برابر بیشتر وقت خود را در فضای آنلاین میگذرانند.از نظر ما این زمان زیادی است.نحوه خرید و فروش و معاملات واقعا تغیر کرده است و نشان دهنده این واقعیت است که بازاریابی در فضای آفلاین (به شیوه قدیم) اثر گذاری خود را از دست داده یا بهتر بگوییم "منسوخ" شده است!

بازاریابی همیشه در مورد ارتباط با مخاطبان در زمان و مکان مناسب بوده است.با توجه به این نکته امروزه باید با مخاطبان درجایی که بیشتر وقت خود را میگذرانند ارتباط برقرار کرد.یعنی : " اینترنت "

خب واقعا دیجیتال مارکتینگ چیست؟

طیف گسترده ای از تاکتیک ها و روش ها, از فعالیت هایی که در وب سایتتان انجام میدهید تا تمام فعالیت های بازاریابی در فضای دیجیتال از جمله: تبلیغات دیجیتال, ایمیل مارکتینگ, بروشور های آنلاین, فعالیت در شبکه های اجتماعی را دیجیتال مارکتینگ گویند.

بهترین روش برای دیجیتال مارکتینگ این است که تصویر روشن از چگونگی استفاده از این تاکتیک ها و روش ها در اختیار داشته باشید.

در اینجا خلاصه ای از رایج ترین تکنیک ها و تاکتیک ها را مثال میزنیم:

 • وب سایت شما
 • محتوای بلاگ
 • کتاب های الکترونیک و مقاله
 • اینفو گرافیک
 • ابزار های تعاملی
 • شبکه های اجتماعی (اینستاگرام فیسبوک توییتر لینکداین)
 • پوشش های خبری آنلاین
 • بروشور های دیجیتال
 • برندینگ (لوگو و آیتم های اختصاصی)
 • بهینه سازی موتور های جستجو (SEO)
 • بازاریابی محتوا
 • اینباند مارکتینگ
 • بازاریابی در شبکه های اجتماعی
 • بازاریابی کلیکی (PPC)
 • تبلیغات بومی
 • ایمیل مارکتینگ

آیا دیجیتال مارکتینگ برای هر کسب و کاری مناسب است؟

دیجیتال مارکتینگ میتواند برای هر کسب و کار و در هر صنعتی کارآمد باشد.با صرف نظر کردن از اینکه شرکت شما چه میفروشد, دیجیتال مارکتینگ همچنان شامل ایجاد محتوی ارزشمند برای شناسایی پرسونای (persona)  و نیاز های مخاطب میشود.با توجه به این نمیتوان از یک استرتژی بازاریابی برای همه کسب و کار ها استفاده کرد.هر کسب و اری نیازمند استراتژی مخصوص خود میباشد.

مزایای اصلی دیجیتال مارکتینگ چیست؟

برخلاف اغلب تلاش ها در بازاریابی آفلاین, دیجیتال مارکتینگ به بازاریاب ها اجازه میدهد که همزمان با متد های استفاده شده نتایج را نیز به صورت مستقیم ببیند.

اگر شما در یک روزنامه ای تبلیغ کنید مطمعنا خواهید دانست که فهمیدن اینکه چند نفر اگهی شما را دیده اند و به آن توجه کرده اند چقدر دشوار است!و هیچ تضمینی وجود ندارد که شما بدانید آیا این تبلیغ افزایش فروش را برای شما به ارمغان خواهد آورد یا نه!

اما با استفاده از دیجیتال مارکتینگ میتوانید هر جنبه ای از تلاش های بازاریابی یا بی خود را مشاهده و نتیجه آن را مورد برسی قرار دهید.

میزان بازدید وب سایت

از طریق دیجیتال مارکتینگ و ابزار های تخصصی آن شما میتوانید تعداد دقیق افرادی که از وب سایتتان بازدید کردند را مشاهده کنید.میتوانید بفهمید که مخاطبان از چه صفحه هایی از وب سایتتان را بازدید کردند.میتوانید مشاهده کنید چه میزان زمان صرف بازید از  محتوای سایتتان کرده اند.از چه طریقی به وب سایت شما دسترسی پیدا کرده اند و مخاطبان شما از کدام منطقه هستند.

از طریق این ابزار و اطلاعات شما میتوانید متوجه شوید که کدام یک از راه های بازاریابی برای شما بازدید بیشتری به ارمغان آورده است. به عنوان مثال اگر بازدید های ورودی وب سایتتان از طریق جستجو در موتور های جستجو مانند گوگل 10% باشد به این معنی است که شما باید وقت بیشتری بر روی SEO وب سایت خود بگذارید.

عملکرد محتوا و ایجاد مشتری های بالقوه

فرض کنید شما از محصولات خود بروشوری آماده کردید و آن را درب خانه ها در یک منطقه ارسال میکنید.این برشور ها یک نوع محتوا در فضای آفلاین محسوب میشوند.اما مشکل اینجاست که شما نمیدانید که چند نفر برشور شمارا مشاهده میکنند و حتی اینکه چند نفر بروشور شما را بدون آنکه به آن توجه کنند به سطل آشغال می اندازند.

حالا فرض کنید همین بروشور را به صورت دیجیتال در وب سایت خود منتشر کنید.شما متوجه میشوید دقیقا چند نفر از صفحه ای که بروشور شما در آن قرار دارد بازدید کرده اند.شما میتوانید اطلاعات تماس مخاطبان را با استفاده از فرم های مربوط به دانلود دریافت کنید.

نه تنها متوجه میشوید که چند نفر با محتوای شما در تماس هستند بلکه میتوانید آن ها را به مشتری های آینده خود نیز تبدیل کنید.

یک استراتژی بازار یابی موثر به همراه ابزار مناسب به شما این امکان را میدهد که تمام تمرکز برای فروش کسب و کار خود را به سمتی ببرید که مشتریان بالقوه در وب سایتتان اولین تماس دیجیتال را با شما برقرار کرده اند.

چه نوع محتوایی باید تولید کنیم؟

نوع محتوایی که باید ایجاد کرد بستگی به نیاز های مخاطب در مراحل مختلف دارد.میتوان با ایجاد پرسونای مخاطبان کار را شروع کرد برای اینکه متوجه شوید اهداف و چالش های مخاطبان شما چه چیز هایی میتواند باشد.محتوای شما باید به آنها کمک کند تا به اهدافشان دست پیدا کنند و بتوانند بر چالش هایی که برایشان بوجود می آید غلبه کنند.

شما باید به زمانی که مخاطب های شما آماده مصرف این محتوا هستند کمی فکر کنید تا بتوانید آنها را در مسیر تبدیل شدن به مشتری کمک کنید.

به این مرحله نقشه محتوا گفته میشود.

هدف استفاده از نقشه محتوا این است که محتوا را مطابق با خصوصیات فردی که آن را مصرف میکند و اینکه چقدر آن فرد به خرید کردن نزدیک است باید تولید کرد.

از نظر قالب محتوا گزینه های زیادی برای انجام دادن وجود دارد.برخی از این گزینه ها را توضیح خواهیم داد:

 

 • پست های بلاگ: بخش بلاگ وب سایت یک گزینه عالی برای افزایش ترافیک ورودی میباشد.البته با پرداختن به SEO و کلمات کلیدی.

 • اینفوگرافی: با استفاده از اینفوگرافی فرصت دیده شدنتان در شبکه های اجتماعی با در نظر گرفتن قابل اشتراک گذاری بودن این نوع محتوا بسیار بالا میرود.
 • ویدیو های کوتاه: این نوع محتوا نیز به دلیل قابل اشتراک گذاری بودن مورد توجه مخاطبان زیادی قرار خواهد گرفت.میتوان از شبکه های اشتراک ویدیو مانند آپارات استفاده کرد.
 • کتاب های الکترونیکی:ایجاد کتاب های الکترونیکی برای افزایش مخاطبان وب سایت بسیار کاربردی میباشد به دلیل اینکه کتاب های الکترونیکی معمولا اطلاعات کامل تری نسبت به بلاگ و اینفوگرافی ارائه میدهد.

 

چقدر زمان برای دیدن نتایج لازم است؟

از طریق دیجیتال مارکتینگ  شما معمولا نتایج را سریع تر از بازار یابی در فضای آفلاین مشاهده خواهید کرد.اما به طور کلی بستگی به میزان تاثیر گذاری و قدرت استراتژی دیجیتال مارکتینگ دارد.

اگر شما زمانی را برای شناسایی رفتار مخاطب خود صرف کنید و  اگر بر روی این دسته از مخاطبان شناسایی شده تمرکز کرده و بتوانید محتوایی تاثیر گذار تولید کنید احتمالا در 6 ماه اول فعالیت نتیجه خواهید گرفت.

اگر بودجه ای جدا برای تبلیغات در استراتژی دیجیتال مارکتینگ خود در نظر گرفته باشید این زمان بسیار کمتر هم خواهد شد.اما ما توصیه میکنیم که با ایجاد محتوای دسته اول و کار کردن بر روی SEO مخاطبان (organic) را جذب کنید که برای شما و کسب و کارتان بسیار مفید تر خواهد بود.

چقدر بودجه برای دیجیتال مارکتینگ لازم است؟

این واقعا بستگی دارد که چه تعداد از عناصر و ابزار های دیجیتال مارکتینگ را در نظر دارید به استراتژی خود اضافه کنید.

فرض کنید در حال حاضر شما یک وب سایت دارید, اگر بر روی تکنیک های ورودی مخاطبان مانند SEO ,شبکه های اجتماعی, ایجاد محتوا غنی و با کیفیت تمرکز کنید در نتیجه به بودجه زیادی نیاز ندارید.

با استفاده از بازاریابی دیجیتال تمرکز اصلی بر روی ایجاد محتوای با کیفیت بالا است که مخاطبین شما به آن احتیاج دارند پس تنها سرمایه ای که نیاز دارید وقت تان است.

اگر میزان ورودی ها برای شما مهم است میتوانید با استفاده از تبلیغات آنلاین در فضای وب ورودی های بیشتری بگیرید که هزینه آن مقداری بالا میرود.

به عنوان مثال تبلیغات در گوگل AdWords به شما کمک میکند که با استفاده از کلمه های کلیدی وب سایت شما از سایر رقبایتان در جستجو های گوگل بالاتر قرار گیرد اما بستگی به میزان پیچیدگی کلمه های کلیدی درخواستی تان است که میتواند هزینه های خیلی سنگینی نیز داشته باشد.

 مثال دیگر بنر های تبلیغاتی درسایت های پر بازدید است که آن هم هزینه های بالایی دارد.

تمام این هزینه ها باعث میشود که شما بر روی ورودی ها اورگانیک بیشتر تمرکز کنید.

 

موبایل مارکتینگ کجا بکار می آید؟

نکته کلیدی دیگر در دیجیتال مارکتینگ موبایل مارکتینگ میباشد.در حقیقت دستگاه های تلفن همراه 60 درصد استفاده کنندگان از فضای دیجیتال را در بر میگیرد.یعنی بهینه سازی تبلیغات دیجیتال, وب سایت, تصاویر شبکه های اجتماعی برای موبایل ضروی است.اگر برای کسب و کار خود اپلیکیشن طراحی کردید تا با کاربران و مشتریان خود بیشتر در تعامل باشید و اگر این کار را انجام نداید این کار را به بخش برنامه نویسی موبایل سروش پرداز بسپارید.

آنهایی که با استفاده از موبایل از طریق فضای آنلاین (اپلیکیشن یا وب سایت) با شرکت و کسب و کار شما ارتباط دارند معمولا نتیجه مثبتی را تجربه خواهند کرد.این به این معنی است که وب سایت شما باید طراحی پویا داشته باشد تا به کاربران تجربه خوبی القا کند.

در کل راه های زیادی برای پیاده سازی موبایل مارکتینگ وجود دارد که همه با یک هدف (ایجاد محتوا مناسب برای صفحات دستگاه های موبایل) دنبال میشوند.

برای شروع دیجیتال مارکتینگ چه باید کرد؟

شما میتوانید برای شروع از گروه دیجیتال مارکتینگ سروش پرداز مشاوره رایگان دریافت کنید و با توجه به سطح نیازتان استراتژی دیجیتال مارکتینگ مخصوص خود را طراحی و پیاده سازی کنید.

2176

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi