راهنمای دیجیتال مارکتینگ

راهنمای دیجیتال مارکتینگ

ورود به حوضه دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارهای کوچک مانند شیرجه زدن در دنیایی ناشناخته است مخصوصا برای آنهایی که وقت خود را کمتر در فضای آنلاین سپری میکنند.اما نگران نباشید هیچکس از ابتدا حرفه ای نبوده است, اکثر کسانی که وارد دنیای دیجیتال شدند زمانی مبتدی بودند.راه حل تمام سوال ها و چالش های ذهنتان خیلی راحت تر از آنچه که فکر میکنید است.و ما به شما در یافتن این راه حل ها کمک خواهیم کرد.

بحث بودجه:راه های زیادی برای دیجیتال مارکتینگ وجود دارد بدون اینکه نیاز به خرج کردن حتی 1 ریال باشد.اما زمانی که به مرحله جمع آوری مخاطب میرسید میتوانید با صرف مقداری بودجه کارتان را راحت و راه تان را هموار کنید.در هر مرحه از دیجیتال مارکتینگ میتوانید چیز های با ارزشی یاد بگیرید.

پس این راهنما در مورد قدم های کوچک,آزمایش,آموزش و در آخر رسیدن به رشد میباشد.

در این راهنما ما قصد داریم راه حل های ساده برای شروع را به آموزش دهیم, از موتور های جستجو گرفته تا اولین تبلیغات آنلاین خود.با تمام راه های فروش از جمله اینستاگرام,فیسبوک,توییتر,ایمیل و وب سایت آشنا خواهید شد و ما قدم به قدم به شما آموزش خواهیم داد تا احساس سردرگمی نکنید چرا که این راه درستی است و شما قدم بزرگی در راه درستی برداشته اید.

آنچه که با استفاده از این راهنما با آن دست خواهید یافت

آنچه که با استفاده از این راهنما با آن دست خواهید یافت بسیار نزدیک به بازاریابی درونگرا خواهد بود.یعنی تاکتیک هایی کی میتوانید برای جذب کردن مخاطب و تبدیل آنها به بازدید کنندگان وب سایت و پست های تان در شبکه های اجتماعی, استفاده کنید.

بستر های دیجیتال برای اینکار بسیار مناسب هستند زیرا راه ها و مکان های زیادی وجود دارد که ما بتوانیم آنها را جذب و به سمت وب سایت هدف هدایت کنیم تا بلکه بتوانیم آنها را به مشتری تبدیل کنیم.در این زمینه ما میتوانیم خلاقیت بیشتری نیز به کار ببریم.

مرکز تمام استراتژی ها برای پیاده سازی طرح دیجیتال مارکتینگ, وب سایت,بلاگ و شبکه های اجتماعی میباشد.زمانی که برنامه ریزی میکنید برای دیجیتال مارکتینگ یادتان باشد که برای چه هدفی باید این کار را انجام دهید.

امیدواریم که این راهنمای مناسبی برای شروع کردن باشد.اما اگر خواستید مقداری تخصصی تر وارد این حوضه شوید میتوانید از گروه دیجیتال مارکتینگ سروش پرداز مشاوره ها و راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

بهترین نقطه برای شروع دانستن این چند نکته است:

 1. بازاریابی دیجیتال (digital marketing):

دیجیتال مارکتینگ یا بازاریابی دیجیتال یک عبارت کلی برای تمام فعالیت های بازاریابی در فضای آنلاین است.کسب و کار ها از طریق وب سایت,شبکه های مجازی,ایمیل و جستجو در گوگل برای ارتباط با مشتریان فعلی و آینده خود استفاده میکنند. طیف گسترده ای از تاکتیک ها و روش ها, از فعالیت هایی که در وب سایتتان انجام میدهید تا تمام فعالیت های بازاریابی در فضای دیجیتال از جمله: تبلیغات دیجیتال, ایمیل مارکتینگ, بروشور های آنلاین, فعالیت در شبکه های اجتماعی را دیجیتال مارکتینگ گویند.

 

 1. بازاریابی درونگرا (inbound marketing):

به معنی استفاده از بازاریابی برای کسب مشتریان بالقوه است.اشتراک گذاری به معنی اهمیت است, بازاریابی درونگرا درباره ایجاد محتوا و اشتراک گذاری آن با کل مخاطبین در جهان است.ایجاد محتوای ویژه برای مشتریانی که همیشه به صورت رویا در ذهن است(مشتری رویایی).از طریق بازاریابی درونگرا مشتریان جذب کسب و کار میشوند و خرید میکنند و باعث میشود دوباره برای خرید بازگردند.

 

 1. بازاریابی محتوا (content marketing):

یک نوع برنامه بازاریابی برای ایجاد محتوا, اشتراک گذاری محتوا و توزیع محتوا برای مخاطبان هدف گذاری شده میباشد که معمولا در فضای آنلاین هستند.هدف این نوع بازاریابی نیز جذب مشتریان جدید میباشد.

 

 1. فرایند مشتری (buyer’s journey):

یک فرایند با هدف آگاه کردن مشتری و ترقیب به خرید محصول یا خدمات جدید است.که دارای سه مرحله میباشد:

 • آگاهی:مشتریان متوجه میشوند که مشکلی دارند.
 • رسیدگی:مشتریان مشکل شان را درک میکنند و برای حل آن شروع به جستجو میکنند
 • تصمیم گیری:مشتریان با توجه به جستجو یک راه حل را انتخاب میکنند.

 

استراتژی خود را طراحی کنید

استراتژی یعنی فکر کردن در مورد کاری, قبل از اینکه آن را انجام دهید. طراحی استراتژی دیجیتال  دیجیتال مارکتینگ کار راحتی است که با این سوال ها میتوان طرحش را شروع کرد:

 • چه کاری میخواهید انجام دهید؟
 • چطور میخواهید انجام دهید؟
 • انتظار چه نتیجه ای را دارید؟
 • چه زمانی و چگونه به هدف نهایی خود خواهید رسید؟

 

پنج مرحله برای نوشتن استراتژی

 

 1.     یک هدف قابل اندازه گیری تعیین کنید

به نمونه سوال هایی که در بالا اشاره کردیم دقت کنید.یکی را انتخاب کنید تا روی آن تمرکز کنید.درک کامل هدفی که میخواهید برایش تلاش کنید اولین قدم برای رسیدن به آن است.

به عنوان مثال:

محمد یک عکاس است. اخیرا او همراه عکاسی کار فیلم برداری را نیز برای مشتریانش انجام میدهد.او میخواهد به تمام مشتریان قبلی خود اطلاع دهد که کار فیلم برداری را نیز انجام میدهد و برای این اطلاع رسانی استراتژی زیر را طراحی میکند:

من میخوام 100 درصد مشتری های قبلی و فعلی باخبر شوند که من به همراه عکاسی کار فیلم برداری را هم انجام میدهم.برای اینکار من 2ماه به اونها از طریق پیامک و ایمیل و شبکه های اجتماعی اطلاع رسانی میکنم.بعد از گذشتن 3 ماه از زمان شروع اطلاع رسانی من انتضار دارم که 15 درصد از مشتریان قبلی و فعلی, سفارش حداقل یک پروژه فیلم برداری را بدهند.

 

 

 1. مخاطبان خود را شناسایی کنید

اگر شما مخاطب خود را نشناسید تمام تلاش های تان بی فایده خواهد بود زیرا نمیدانید برای چه گروهی در حال تلاش کردن هستید.ساده ترین راه برای راه اندازی یک کمپین خوب ایجاد پرسونا برای مخاطبانتان است.(توضیحات کلی برای مخاطبان گروه بندی شده)

 • مشتریان شما چه کسانی هستند؟آنها را به سه یا چهار گروه تقسیم کنید.
 • هر گروه را جداگانه بررسی کنید و کاراکتری برای هر گروه در نظر بگیرید
 • برای هر کاراکتر اسم , شخصیت , تصویر و چیزهای دیگری قرار دهید.

پیشنهاد ما این است که آنها را رتبه بندی کنید.قبل از شروع خیلی خوب است که بدانید کدام گروه ارزش بیشتری دارد.

 

 1. برند خود را درک کنید

برند شما نشان دهنده این است که چرا و چگونه مشتری ها شما را به سایر رقبا ترجیح داده اند.شما میتوانید از آن به عنوان شخصیت گروه خود یاد کنید.بنابر این معلوم میشود که شما برای چه تلاش میکنید؟صفات برترین کاراکتر تان چیست؟ اینها تعیین کننده نوع رفتار شما با مخاطب میباشد.

 

 1. رقابت خود را مشاهده کنید

رقابت فقط ارائه ارزان ترین قیمت نیست!شما میتوانید از 3 جهت به رقابت خود در کسب و کار نگاه کنید:

 • رقبای مستقیم: شامل آن رقیب هایی میشوند که محصول و خدمات مشابه شما را ارائه میدهند
 • رقبای غیر مستقیم:رقبایی که محصولاتشان با شما فرق میکند اما مشتری های هدفشان با شما یکی است
 • تقلید کننده ها:آنها دقیقا کار های شما یا دیگر برند هارا تقلید میکنند

 

شما باید بدانید با چه کسانی میخواهید رقابت کنید.شما از اشباه ها و موفقیت هایتان درس های زیادی خوهید آموخت.از موفقیت های رقبایتان الهام بگیرید و برسی کنید که شما چه چیزی را میتوانید پیشنهاد دهید که شما را متفاوت سازد.

 

 

 1. برای رسیدن به هدف آماده شوید

داشتن ایده های درخشان برای جذب کردن مخاطب و ایجاد آگاهی نسبت به برند تازه اول راه است.این بسیار مهم است که شما راه های ادامه دار بودن پیشرفت را بدانید اگر اینطور باشد میتوانید بر اساس آنچه که بهترین نتیجه را خواهد آورد برنامه خود را تنظیم کنید.

چیز های زیادی برای بررسی کردن وجود دارد. اما معیار اینکه کدام مورد مناسب هدف شما است کاملا به خودتان بستگی دارد.

به عنوان مثال:

اگر یک بلاگ در وب سایتتان انتشار دهید که شامل یک ویدیو نیز باشد, برسی کنید که:

 • چه تعداد بازدید دریافت کردید
 • چه تعداد ویدیو را پخش کرده اند
 • چه تعداد لایک یا کامنت و یا به اشتراک گذاشتند
 • چه تعداد مشتری از این بازدید کنندگان دریافت کردید
 • تعداد بازدید کنندگان از این بلاگ و یک بلاگ بدون ویدیو

قبل از اینکه کمپینی را شروع کنید, معیار های مهم اهداف خود را بدانید.مانند مثال هایی که در بالا زدیم. چیز های زیادی برای بررسی کردن وجود دارد. اما معیار اینکه کدام مورد مناسب هدف شما است کاملا به خودتان بستگی دارد.

 

تکنیک های دیجیتال مارکتینگ

حالا شما برنامه خود را آماده کرده اید.شما میدانید برای چه گروه و چه هدفی تلاش خواهید کرد و حالا زمان ادامه دادن است.

نکته مثبت این است که میتوانید به راحتی راه های مختلف برای پیاده سازی ایده تان برای جمع کردن مخاطبانتان در شبکه های اجتماعی و از طریق موتور های جستجو را انجام دهید.شما قادر هستید انواع مختلف روش ها برای تولید محتوا را برای به دست آوردن بهترین نتیجه امتحان کنید.

نکته مثبتی دیگر که در تمام کمپین های بازاریابی های دیجیتال وجود دارد این است که میتوان به صورت لحظه نتیجه واکنش ها نسب به کمپینتان را ببینید و میتوانید متوجه شوید که کدام راه

بهینه سازی سایت (SEO)

زمانی که مخاطبان در حال جستجو برای پیدا کردن راه حل سوال شان و یا مشکل شان هستند باید مطمعن باشید که وب سایت شما در صدر نتایج جستجو است.یکی از بهترین روش ها برای جذب مشتریان جدید بهینه سازی است که میتوان آن را با استفاده از روش های درست بدست آورد.

طقریبا 90 درصد جستجو ها در اینترنت از طریق گوگل انجام میشود.گوگل برای افرادی که میخواهند مطابق معیار های گوگل وب سایت خود را بهینه سازی کنند راهنمایی قرار داده است که با مطالعه آن میتوان معیار های اصلی گوگل را برای جستجو برسی و پیاده سازی کرد. پس اگر میخواهید راه حل خوبی برای بهینه سازی وب سایت خود پیدا کنید پیشنهاد ما این است که راهنمای گوگل برای بهینه سازی را مطالعه کنید و زمانی که نیاز به کمک برای اجرای این معیار ها داشتید میتوانید از مشاورین گروه دیجیتال مارکتینگ سروش پرداز راهنمایی های لازم را دریافت کنید.

زمانی که محتوای وب سایت خود را بررسی میکنید مطمعن شوید که ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • کلمه کلیدی: همیشه از کلمه های استفاده کنید که مشتریان با سرچ کردن آن به محصولات شما برسند و همیشه در حال به روز رسانی باشید.

 • خوانا: از تصویر برای سر فصل ها استفاده نکنید.و همیشه یادتان باشد تگ های مربوط به توضیحات تصویر و ویدیو را خالی نگذارید.
 • قابل اعتماد: اگر مطالب وب سایتتان غنی و قابل اعتماد باشد از طریق لینک دهی در وب سایت های دیگر برای شما ورودی ایجاد میشود که بسیار کمک خواهد کرد.
 • صداقت:اگر شما از کلمه های کلیدی و لینک های مرتبط برای پیج های مخفی خود استفاده کنید به ضررتان خواهد بود و در نتیجه رتبه بندی وب سایت تان تاثیر گذار خواهد بود.
 • ساختار مناسب:اگر وب سایت شما به خوبی مخاطبانتن را هدایت کنید به احتمال زیاد گوگل خوشش می آید!مطمعن شوید که لینکهای تان حتما اسم داشته باشند و تبلیغات سایت خود را به حد اقل برسانید.
 • دقیق: مانند اکثر مردم گوگل هم از غلط های املایی و لینک های خراب خوشش نمی آید.پس حتما در این موارد دقت داشته باشید زیرا اینها خیلی با ارزش هستند.
 • پویا: یا بهینه سازی شده برای نمایش در گوشی های تلفن همراه.اکثر افراد با استفاده از تلفن همراه خود در اینترنت وقت میگذرانند پس وب سایت هایی که برای موبایل بهینه سازی شده اند مورد توجه بیشتری قرار میگیرند.

مروری بر بهینه سازی

مرور بهینه سازی به شما این امکان را میدهد که چگونه وب سایت تان بر پایه سئو ساخته شده است؟با استفاده از روش های زیر میتوانید بررسی را انجام دهید:

لیستی از صفحات وب سایت خود تهیه کنید

 • تمام صفحات وب سایت را روی لیست آورید و بر اساس بازدید بیشتر آنها را رتبه بندی کنید.
 • کلمات کلیدی را دسته بندی کنید و ببینید در کدام صفحه بهترین و بیشترین کلمه ها از این دسته بندی ها جای گرفته است.این دسته بندی را در ستونی کنار نام آن صفحه قرار دهید.
 • در ستونی دیگر کلمات کلیدی که به خوبی آنها را پوشش نداده اید یاد داشت کنید.

 

استفاده از کلمات کلیدی

در این زمان محتوا بسیار کارآمد میباشد.شما باید کلمات کلیدی را در قسمت های مختلف صفحات خود قرار دهید:

 • عنوان ها
 • توضیحات
 • سرتیتر و محتوا
 • عنوان عکس ها
 • URL

تجربه کاربری

وب سایت شما یک شانس برای نشان دادن برندتان است همچنین راه ارتباطی بین شما و مشتریانتان است حتی زمانی که در خانه در حال استراحت کردن هستید.اینجاست که شما میخواهید مشتریان تان را به صفحه اطلاعات و یا خرید محصولات هدایت کنید.

نرخ تبدیل شما تعداد بازدید کنندگانی است که تبدیل به مشتری شدند یا حد اقل ایمیل خود را در وب سایت ثبت کردند.

تجربه کاربری را در کنار وب سایت خود قرار دهید و کمی به آن فکر کنید.شما باید به بازدید کننده سایت تان کمک کنید که کدام محصول برایش مناسب تر است, به آنها کمک کنید تا تصمیم بگیرند از برند شما خریدشان را انجام دهند و یا حتی آنها را راهنمایی کنید تا با شما در تماس باشند و یک آدرس ایمیل یا شماره تماس از آنها دریافت کنید.

بنابراین وب سایت تان را تجزیه تحلیل کنید و ببینید رفتار مخاطبان در وب سایتتان چگونه است.مثلا روی کدام صفحه کلیک میکنند و چقدر زمان برای مشاهده محتوا صرف میکنند.تجربه کاربری شما احتمالا همواره نیاز به بهبود خواهد داشت زمانی که از نتیجه نرخ بازتاب (bounce rate) باخبر باشید.

راه های بدست آوردن تجربه کاربری مناسب

 • محتوا به صورت منظم به روز شود یا به اصطلاح آپدیت باشید.
 • سرعت بارگذاری وب سایت تان را برسی کنید
 • برسی کنید که کدام صفحه از وب سایت تان با سرعت بیشتری بارگذاری میشود.زمانی که یک بازدید کننده حواسش باشد هر ثانیه که منتظر بارگذاری صفحه مورد نظر باشد را محاسبه خواهد کرد.بهترین راه طراحی ساده و سبک وب سایت است که باعث بارگذاری سریع میشود.
 • بخاطر داشته باشید کلید های کال تو اکشن (Call to Action)  در جای مناسب قرار داشته باشد و از طراحی مناسبی برخوردار باشد
 • پویا بودن وب سایت بسیار نکته مهمی است.با توجه به استفاده کنندگان گوشی های تلفن همراه و تبلت ها, یک وب سایت باید دارای قابلیت پویایی داشته باشد تا در تمام صفحه نمایش ها با هر اندازه ای به طور مناسب محتوا را نمایش دهد.
 • مانند زندگی روزمره, در دیجیتال مارکتینگ نیز بهترین تجربه های کاربری ثبت شده با استفاده از ساده ترین طراحی ساختار انجام شده است.پس از ساختار ساده هیچ وقت قافل نمانید.
2240

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi