لیست ابزار مورد نیاز برای برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید

لیست ابزار مورد نیاز برای برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید

شروع یادگیری برنامه نویسی اندروید ممکنه مقداری سخت و دلهره آور باشه بدلیل اینکه منابع و آموزش های زیادی توی دنیای وب وجود داره که به جای راهنمایی کردن ممکنه باعث سردرگم شدن بشه و مسیریابی در این راه رو سخت تر کند.

به همین دلیل است که ما قصد داریم لیست بزرگی از ابزار و منابع مورد نیاز برای یادگیری برنامه نویسی اندروید را در یکجا کنار هم گرد آوری کنیم تا بتوانیم کسانی که میخواهند وارد این مسیر بشوند را درست راهنمایی کنیم.

در این آموزش ما سعی کردیم مسیر را برای کسانی که آماده شکوفایی هستند هموار کنیم انواع آموزش ها IDE  ها کتابخانه ها پلاگین ها و ابزار ها را گرد آوری کردیم که ممکن است برای کاربران حرفه ای هم مورد نیاز باشد.

سر فصل های این آموزش عبارتند از:

ویرایشگر ها و IDE

منابع زبان های برنامه نویسی

کتابخانه ها

پلاگین ها

در هر بخش توضیحات مختصری در مورد آن قسمت داده شده است که قبل از وارد شدن و بکار گیری بتوانید بهترین ابزار و منبع را انتخاب کنید.و اگر در بین راه تصمیم گرفتید که فقط مسیر برنامه نویسی اندروید را ادامه ندهید میتوانید از پلتفرم های متقابل یا کراس پلتفرم ها که در این لیست ارائه داده شده در مسیر دیگیری نیز استفاده کنید.

با ویرایشگر های اندروید و IDE ها شروع میکنیم.

ویرایشگر های اندروید و IDE  ها چیست؟

IDE  مخفف (integrated development environment) به معنی محیط توسعه یکپارچه میباشد. یک نرم افزاری است که توسط آن میتوان نرم افزار دیگری ساخت که در بحث ما همان اپلیکیشن موبایل است.

توضیح تکوپدیا در مورد IDE :

یک برنامه کاربردی است که توسعه نرم افزار را آسان میکند.

توسعه گر ها (IDE) میتوانند شامل یک کامپایلر باشند که زبان کد نویسی شما را به زبان جاوا اندروید و کنسول رفع اشکال (debugging console) ترجمه کند و همه اینها از طریق یک رابط گرافیکی قابل استفاده هستند.

خلق کردن طراحی کردن تست کردن و توسعه دادن اپلیکیشن های موبایل تنها کاری است که شما باید انجام دهید اینجاست که شما بیشترین زحمت را میکشید تا بتوانید یک اپلیکیشن موبایل را برای استفاده کاربر آماده سازی کنید.

لیست توسعه گر ها:

Android Studio : یک محیط برنامه نویسی برای پلتفرم اندروید است. این برنامه در 16 می 2014 توسط مدیران گوگل در کنفرانس گوگل آی/او معرفی شد. این محیط بر اساس نرم‌افزار محبوب جت برینز (intelliJIDEA) طراحی شده است،Android Studio  بطور اختصاصی برای اندروید طراحی شده است.

Eclipse : قبل از اندروید استودیو نرم افزار رسمی برای توسعه اندروید بود گروه تولید نرم افزار Eclipse نرم افزار جدیدی مخصوص برنامه نویسان مشتری محور طراحی نموده که با IDE و از طریق اتصال کمکی کار میکند. زبان برنامه نویسی اصلی آن java است که البته قابلیت کارکردن و همخوانی با زبان های دیگر را نیز دارد مانند: C ,C++, java script, PHP, Perl, Python, Ruby, Ada یا COBOL .

intelliJIDEA : يكي از هوشمندترين مترجم ها و محيط هاي توليد نرم افزار (IDE) ويژه زبان جاوا است که از HTML / XHTML, XML / XSL, CSS, Ruby, و jаvascript و همچنین مدرن ترين فناوري ها و چارچوب هاي مهم مانند Spring و Hibernate پشتیبانی میکند. همچنین پشتیبانی از ساختارهای Rails و GWT با ارائه یک محیط خوب با رابط کاربری آسان به شما در برنامه نویسی کمک میکند. به کمک این نرم افزار و دارا بودن کامپایلرهای متعدد و ابزارهای ویرایشی قدرتمند قادرید برنامه های تحت جاوا را در کمترین زمان کدنویسی کنید .

DroidEdit : برنامه ای کامل و قدرتمند در زمینه ویرایش فایل های متنی می باشد که از زبان های برنامه نویسی مختلف نیز پشتیبانی می کند. با استفاده از این نرم افزار امکان ویرایش و یا ساخت کدهای مختلف را خواهید داشت. این نرم افزار امکان ایجاد کدهای مختلف که مربوط به زبان های برنامه نویسی می باشند را نیز به شما خواهد داد. قابلیت آپلود (ارسال) مستقیم فایل ها به سرویس های ابری مانند دراپ باکس نیز در این نرم افزار گنجانده شده است که می تواند به عنوان یک نسخه پشتیبان برای فایل ها شما به حساب بیاید.

Android-IDE : یک نرم افزار قدرتمند و عالی در زمینه ی برنامه نویسی از گروه برنامه نویسی appfour مخصوص سیستم عامل اندروید می باشد که با میلیون ها دریافت از گوگل پلی در صدر برترین برنامه های ابزار اندروید قرار دارد. اگر می خواهید برای ایجاد و توسعه اپلیکیشن های حقیقی به طور مستقیم از دستگاه اندرویدی خودتان استفاده کنید و دیگر نیازی به کامپیوتر نباشد پیشنهاد می دهیم به هیچ وجه اپلیکیشن AIDE را از دست ندهید! بله این اپلیکیشن به طور کامل و حرفه ای  از چرخه ویرایش، کامپایل و اجرای اپلیکیشن در محیط خود سیستم عامل اندروید پشتیبانی می کند و با استفاده از آن می توانید کدها را به وسیله ی ادیتور پیشرفته نرم افزار و با امکان کامل سازی خودکار کد، بررسی خطاها به صورت آنی، هدایت کننده هوشمند کد و غیره بنویسید و در نهایت برنامه نوشته شده را تنها با یک کلیک اجرا کنید!

 Cordova : برنامه نویسی اپلیکیشن موبایل توسط html ,css,java script  از طریق کوردوا انجام میشود که بسیار عالی برای ایجاد اپلیکیشن های ترکیبی است.

Corona : یک پلتفرم توسعه دوبعدی است که تمرکز خاصی بر روی بازی ها دارد که با آن میتوان برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل را نیز انجام داد که کاملا رایگان میباشد.

Titanium: یکی از پلتفرم های کمتر شناخته شده است که برای طراحی اپلیکیشن های موبایل اندروید و ios  بکار گرفته میشود. Appcelerator Titanium یک پلتفرم حرفه ای و کمتر شناخته شده برای طراحی اپلیکیشن هایی که قابلیت اجرا روی Android و IOS و BlackBerry را دارند می باشد.

این پلتفرم پیشرفته یا به قول خودشون

 (Enterprise Mobile Application Development Platform)  دارای کاربران زیادی است و اپلیکیشن هایی که به واسطه این پلتفرم طراحی شده اند تا کنون روی بیش از 200 میلیون تلفن همراه هوشمند نصب شده اند . Titanium به خوبی از معماری MVC و سرویس های ابری پشتیبانی می کند.

Xamarin : ساخت و توسعه برنامه های کاربردی برای سیستم عامل های مختلف کاری پرچالش و دشوار است حال اگر برنامه نویس خواستار ایجاد اپلیکیشن های قابل اجرا بر روی پلتفرم های مختلف باشد این دشواری چندین برابر خواهد شد.

Xamarin یک ابزار توسعه ی کارا و پیشرفته است که بر روی ویژوال استودیو نصب شده و امکانی را برای برنامه نویسان C# فراهم می کند تا در یک محیط توسعه ی آشنا قادر به ساخت اپلیکیشن های (مبتنی بر C#) برای انواع پلتفرم های موبایل از جمله آی او اس (iOS)، اندروید (Android) و ویندوز باشند. این ابزار علاوه بر این که تست استقرار اپلیکیشن ها در سمت دستگاه موردنظر را میسر می سازد (درست مانند این که در حال تست کد ها بر روی دستگاه  دارای سیستم عامل اندروید یا iOS می باشید)، شرایطی را فراهم می کند تا برنامه نویس بتواند از کدهای نوشته شده برای یک برنامه ی قابل اجرا بر روی دستگاه خاص، برای ساخت برنامه برای پلتفرم های دیگر نیز استفاده کند تا به عنوان مثال مجبور نباشد برای ساخت نسخه های مختلف اندروید و آی او اس یک اپلیکیشن مجدداً از ابتدایی ترین مراحل کار خود را آغاز کند. به عبارت دیگر این نرم‌افزار ابزارهایی را به Visual Studio اضافه می کند تا بتوان با استفاده از زبان برنامه نویسی #C و امکانات محیط ویژوال استودیو به طراحی و تولید اپلیکیشن های کاربردی تحت iOS، اندروید و ویندوز پرداخت.

CppDroid : نرم افزاری کاربردی و جدید برای یادگیری و کدنویسی C و C++ در اندروید است که توسط استودیوی Anton Smirnov طراحی و عرضه شده است و به عنوان قدرتمند ترین کامپایلر برای کد های سی و سی پلاس پلاس به شمار میرود. این برنامه اموزشی بر روی زبان ها و کتابخانه های برنامه نویسی تمرکز کرده است و به تجزیه و تحلیل استاتیک می پردازد.

 

زبان های برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید

تعداد زیادی از زبان های برنامه نویسی برای توسعه اپلیکیشن های اندروید وجود دارد که برترین آنها جاوا میباشد که اساسا برای توسعه اپلیکیشن میباشد.ما منابع آموزشی زبان ها را نیز در لیست زیر قرار داده ایم.

لیست زبان های برنامه نویسی :

Java : یک زبان برنامه نویسی همه منظوره است که همزمان، مبتنی بر کلاس و شیء گرا است و طوری طراحی شده است تا کمترین وابستگی اجرایی ممکن را داشته باشد. شعار این زبان، “یک بار بنویس، همه جا اجرا کن” است، یعنی کد جاوای کامپایل شده می تواند روی تمام پلتفرم هایی که از جاوا پشتیبانی می کنند، اجرا شود و نیازی به کامپایل کردن مجدد نیست.اگر شما در حال توسعه اپلیکیشن های اندروید هستید جاوا زبانی است که قطعا به کارتان خواهد آمد.

منابع آموزشی به زبان انگلیسی میباشد.

Codecademy : یکی از بهترین و مهمترین منابع برای یادگیری کد در فضای آنلاین است که توسط هزاران نفر برای یادگیری جاوا استفاده شده است .

Team Treehouse : یکی دیگر از بهترین منابع برای آموزش کد نویسی است که آموزش زبان جاوا یکی از محبوب ترین آموزش هایش است.

Udemy : یادگیری آنلاین کد نویسی بدون ذکر کردن نام یودمی امکان پذیر نیست .یودمی دارای بسیاری کلاس های عمومی و خصوصی جاوا میباشد.

New Boston : اگر به دنبال آموزش جاوا در یتیوب میگردید بهترین گزینه برای شماست.

Mkyong : آموزش های بسیار خاص برای توسعه جاوا که برای افراد حرفه ای بسیار مناسب میباشد چون میدانند به دنبال چه چیزی میگردند.

Programing by doing : آموزش هایی مبتنی بر نکته که بیش از 15 سال سابقه دارد.همچنین میتوان کتاب های آموزشی را نیز خریداری کرد.

منابع آموزشی C++  و C

Learn CPP : وب سایتی رایگان و گسترده در زمینه آموزش c++ .برای یادگیری برنامه نویسی اپلیکیشن های اندروید راه بسیار سختی در پیش دارید اما c++ گزینه های خوبی برای برنامه نویسی اپلیکیشن های اندروید در اختیارتان خواهد گذاشت.

SoloLearn : یکی از اپلیکیشن های فوق العاده در زمینه یادگیری کد نویسی که به شخصیا بسیار لذت بردم از کار با این اپلیکیشن و بشدت توصیه میشه بیش از 80 نوع آموزش در این منبع پیدا خواهید کرد که بیشتر شبیه به یک بازی است تا یک منبع آموزشی.

منابع آموزشی LUA With Corona

Corona Learning Center : اپلیکیشن های اندروید را با زبان LUA در کرنا ایجاد میکند و پس از جاوا یکی از پر کاربرد ترین زبان ها برای برنامه نویسی اپلیکیشن های اندروید میباشد.

Tayler Neylon : LUA را در 15 دقیقه یاد بگیرید! شاید یکی از وسوسه انگیز ترین شعار ها برای تازه کار ها باشد اما یکی از روشن ترین آموزش های LUA را ارائه میدهد.

Programing in LUA :بی شک گسترده ترین منبع آموزش LUA میباشد که در سال 2003 راه اندازی شده است که همچنان میتوان به عنوان کتابی معتبر از آن استفاده کرد.

منابع آموزشی  PhonGap و Cordova

TutorialsPoint on PhonGap : اساسه یک زبان برنامه نویسی نیست بلکه توسط شرکت ادوبی اراوه شده برای توسعه Html ,Css, و Java Script

Coenraets On Cordova : آموزش بسیار جامع برای برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل که کاملا رایگان و متن باز است.

Kotlin : زبان برنامه نویسی بسیار جدیدی که برای اندروید و JVM ساخته شده که آموزش ها سواد خود را همراه دارد.

بخش بعدی احتمالا بیشتر برای کسانی مناسب است که با تجربه هستند اما برای تازه کار ها هم به زودی به کار خواهد آمد.

کتابخانه های اندروید

یک کتابخانه در دنیای برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل مجموعه ای از داده ها است که میتواند کارهای زیادی انجام دهد از جمله : قوانین برای رفتار اپلیکیشن ,افکت های گرافیکی, کد های آماده,قالب ها ,متن ها و پروتوکل های ارتباطی و خیلی چیز های بیشتر دیگر.

بسیاری از این کتابخانه ها بر اساس موضوع و فعالیت خود دسته بندی شده اند.شما میتواند از کتابخانه ها برای ترجمه آبجکت ها از زبانی به زبان دیگر استفاده کنید و یا برای مدیریت عمل های تصویری که بروی صفحه نمایش انجام میشود نیز از کتابخانه ها استفاده میتوان کرد.

برنامه نویسان اپلیکیشن های موبایل با توجه به حیطه کارشان کارهای زیادی باید انجام دهند و به کد های مختلفی نیاز دارند با توجه به نیازشان ممکن است کتابخانه ای که به آن نیاز دارند از قبل موجود باشد پس میتوانند قسمتی از کد را که نیاز دارند از کتابخانه های موجود به کتابخانه خود انتقال دهند پس مزیت اصلی کتابخانه ها آماده بودن بخش های مختلفی است که ممکن است به آن نیاز داشته باشید.

Universal Image Loader : کتابخانه ای بسیار هوشمند و قدرتمند میباشد که به شما در بارگذاری و نمایش دادن تصاویر در اندروید بسیار کمک میکند.

Gson : جدا سازی و غیرفعال سازی آبجکت های جاوا در JSON

Retrofit : راهکاری بسیار ظریف برای فراخوانی API

Awesome Java : لیست برخی از بهترین فریم ورک ها و کتابخانه های جاوا

AndroidView Animations : کتابخانه ای با عملکرد بسیار ساده برای نمایش ظریف انیمیشن ها

EventBus : به منظور برقراری ارتباط بین بخش های مختلف اپلیکیشن از آن استفاده میشود.

ButterKnife : کتابخانه ای بسیار سبک است که مسائل مربوط به عملکرد مختلف ورودی های اندروید را با استفاده از حاشیه سازی به صورت کد های قالب ایجاد میکند

Picasso : نرم افزار بسیار کاربردی برای دانلود عکس برای اپلیکیشن میباشد.url  عکس را وارد میکنیم عکس را ذخیره و کش میکند

Awesome Android Libraries : لیست کتابخانه ها برای برنامه نویسی اپلیکیشن اندروید که بر اساس موضوع اسم و لایسنس دسته بندی شده است

Android Arsenal Libraries : لیستی از کتابخانه های کاربردی با کیفیت و رایگان

حالا اگر قصد سفارشی سازی محیط برنامه نویسی خود را دارید باید سراغ پلاگین ها بروید.

پلاگین های اندروید

پلاگین ها میتوانند بهترین دوست شما برای توسعه محیط برنامه نویسی تان باشند که با استفاده از کد های آماده و افزودنی ها (add-one) کارایی عملکرد و سایر قابلیت ها برنامه نویسی اپلیکیشن های موبایل را حرفه ای تر میکنند.

و باز هم برنامه نویس ها تعداد زیادی پلاگین را به اشتراک میگذارند و انتظار میرود بسته به نیاز هایتان پلاگین های مورد نظرتان را بتوانید پیدا کنید.

Plugin collection for IntelliJ : منبع اصلی برای پلاگین های IntelliJ

A curated list of IntelliJ Plugins : منبع بالا بسیار عظیم میباشد.به همین دلیل لیستی از پلاگین ها را برای شروع آماده کردیم

Import Drawables : افزودن ویژگی های مبتنی بر تصویر

GenyMotion : یکی از بزرگترین و قابل اعتماد ترین ابزار تست اپلیکیشن های اندروید

Boilerplate Code Generation : ایجاد کد های تقسیم شده

Android Holo Colors : تولید تمام XML ها برای ویرایش متن ها در اپلیکیشن های اندروید

Butterknife Injections : با استفاده از کتابخانه Butterknife  تولید کد های متنی را انجام میدهد

H.A.X.M. : اپلیکیشن های اندروید را برای کسانی از شبیه ساز های SDK  استفاده میکنند با سرعت بیشتری اجرا میکند و توسط اینتل توسعه یافته است

Robotium Recorder : تست فریمورک اپلیکیشن های بومی و ترکیبی هم در شبیه ساز ها و هم در دستگاه های اندرویدی

ADB-IDEA : یک پلاگین افزایش سرعت

IDEA Vim : پلاگین شبیه سازی

Folding Plugin : پلاگین گروه بندی فایل ها که به شدت توصیه میشود

CodeGlance : یک " minimap کد " را در محیط IDE برای هدایت آسان‌تر ایجاد می‌کند و با برجسته کردن متن قبلی خود ادغام می‌کند.

Android Material Design Icon : یکی از ساده ترین روش های ایجاد آیکون در حجم و رزولوشن مناسب

KeyPromoter : سرعت بخشیدن در چسباندن شورتکات های صفحه کلید.

24459

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi