آموزش بیت کوین (قسمت اول)

آموزش بیت کوین (قسمت اول)

قبل از اینکه بخواهیم به توصیه سرمایه گذاری در بیت کوین بپردازیم,لازم به ذکر است که این سرمایه گذاری فوق العاده, یک پیشنهاد از طرف ما است!

درواقع هنوز جای بحث و تامل دارد که آیا واقعا این یک سرمایه گذاری است؟ یا خیر.

اما ساده بگوییم ما میخواهیم به عنوان سرمایه گذاری به آن رجوع کنیم. برویم سر اصل مطلب آخرین پیشنهاد برای سرمایه گذاری همین بیت کوین است

در حال حاضر ما این توصیه را در قالب یک مسئله و یا یک گزارش خاص نشان نمیدهیم اما فکر میکنیم این مهم است که چیزی که عنوان میکنیم را از ابتدا درک کنید.

ممکن است بیت کوین برای شما کاملا نامفهوم باشد شاید در مورد آن چیزهایی شنیده و خوانده باشید شاید حتی پتانسیل ورود به این بازار نسبتا جدید را داشته باشید اما این را باید بدانید که به سادگی نمیتوان وارد آن شد.

ما فرض را بر این میگیریم که بسیاری از خوانندگان این مطلب در مورد بیت کوین نحوه بدست آوردن یا خریدن آن نحوه ذخیره کردن و حتی نحوه خرج کردن و تبدیل آن به پول رایج را نمیدانند و به صورت خودمانی تر بلد نیستند.

به همین دلیل است که این مطلب ویژه بسیار متفاوت از سایر مطالبی است که شما در مورد بیت کوین مطالعه کرده اید. این مطلب یک مشاوره ای است درباره بیت کوین ! نگاهی به تاریخچه آن و چشم اندازی به پتانسیل و آینده بیت کوین دارد که به شما آموزش میدهد چگونه در آن سرمایه گذاری کنید.

ما سعی میکنیم آن را ساده بیان کنیم اما ممکن است بخش هایی از این مطلب ذهن شما را به چالش بکشد.

بنابر این پیشنهاد میکنیم برای درک بهتر نکته ها با مشاورین ما در تماس باشید.

مرحله به مرحله با شما همگام میشویم

تاریخچه بیت کوین

آموزش بیت کوین:تاریخچه

مشخصات اولین بیت کوین در سال ۲۰۰۹ توسط ساتوشی ناکاموتو در یک فهرست ایمیل رمزنگاری شده منتشر شد.

فرضیه اصلی این سیستم مالی الکترونیکی , یک سیستم پرداخت آنلاین بود که اجازه می‌دهد پرداخت‌های آنلاین مستقیما از یک طرف به یک طرف دیگر ارسال شوند بدون اینکه از یک موسسه مالی عبور کنند.

در این گزارش این جمله از هر چیز دیگر که میخواهیم توضیح دهیم مهم تر است من به شما توصیه میکنم که آن را در پس زمینه ذهن خود ذخیره کنید:

بیت کوین سیستمی است که از رفتن به موسسات مالی جلوگیری میکند.

آموزش بیت کوین

بیت کوین یک سیستم مالی جایگزین است که در حال حاضر برای خرید و فروش ، انتقال پول در سراسر جهان و ذخیره ثروتی عاری از مالیات استفاده میشود.

مقاله ای که ناکاموتو منتشر کرد حتما توسط کسانی که میخواهند با بیت کوین کار کنند باید خوانده شود که در 8 صفحه نگارش شده و بسیار ساده و قابل فهم میباشد.که در اصل پایه و اساس بیت کوین میباشد.همه چیز از آنجا برخاست!

بیت کوین یک واحد پول دیجیتال است.همانطور که ناکاموتو در مقاله توضیح میدهد: این یک سکه الکترونیکی است که فقط یک زنجیره از امضاهای دیجیتال است.

برای مثال من برای شما یک بیت کوین انتقال میدهم; که امضای دیجیتالی رمزنگاری شده با عنوان هش ایجاد میکند.

با این حال امضای دیجیتالی ایجاد شده به خط بزرگ امضاهای دیجیتالی که از ابتدا تا الان صورت گرفته اضافه میشود.

ای سیستم را به عنوان دفتری غول پیکر که جزئیات هر تراکنش در آن ثبت شده است در نظر بگیرید.وقتی که تراکنش جدیدی به این دفتر اضافه میشود جامعه گسترده تری از گره ها(که آن را به طور مختصر توضیح خواهیم داد) این تراکنش را تایید و مورد قبول قرار میدهد.

در تایید آخرین تراکنش, هر رکورد قبل از آن بلافاصله تایید شده فرض میشود.(هرچند که واقعا اینگونه است) این سیستم توزیع شده با نام بلاکچین شناخته میشود. بلاکچین یک سیستم تایید اتوماتیک بسیار غول پیکر است که هر تراکنش بیت کوین انجام شده را تایید و اثبات میکند.

این فرایند تایید به عنوان پشتیبان کل سیستم بیت کوین شناخته میشود. همچنین امکان انجام تراکنش هایی مانند پرداخت کالا و خدمات را نیز فراهم میکند.

همچنین از وضعیتی که به عنوان " هزینه مضاعف"  شناخته می‌شود جلوگیری می‌کند .اجازه دهید  توضیح بیشتر بدهیم.به عنوان مثال اگر ما یک بیت کوین بابت یک قوطی نوشابه برای شما انتقال بدهیم و زمانی که شما آن را دریافت کردید این امکان وجود ندارد که ما از آن برای خرید یک قوطی نوشابه دیگر از شخص دیگر استفاده کنیم.

بنابراین بیت کوین با استفاده از سرور زمانبندی برای انتشار تراکنش هایی که در بلاکچین روی می‌دهند استفاده می‌کند.علاوه بر این تمام تراکنش ها از یک الگوریتم پیچیده برای تایید و ثبت معامله پیروی میکنند.این پروسه ادامه دارد و هر بار که یک معامله جدید یک هش جدید ارائه میکند شامل زنجیره ای از معاملات در بلاکچن میشود.

هرکسی که یک کیف پول بیت کوین را مدیریت میکند یا خریدی انجام میدهد یا استخراجی انجام میدهد بخشی از این شبکه غیر متمرکز و "گره" میباشد. این طبیعت غیر متمرکز و فن آوری پایه بلاکچین و همچنین روند تایید نیز "اثبات کار" نامیده میشود که قابلیت ثبات و اطمینان آن را در سیستم پدید می آورد.

حالا زمانی که این همه پیچیدگی پیش می آید باید بگوییم که تکنولوژی درست عمل میکند و ثابت شده است که بطور شگفت انگیزی قابل اعتماد بوده و این امکان وجود دارد که مقداری از پول های فیزیکی خود را وارد محیطی هوشمند کنیم.

استخراج بیت کوین

آموزش بیت کوین:استخراج

برای اطمینان از اینکه گره های کافی در سیستم موجود باشد و برای حمایت از شبکه , انگیزه ای وجود دارد که آن پاداش دادن به معدنچیان (miners) برای ایجاد بلاک جدید است.زمانی که بیت کوین در دوران اولیه خود بود پاداش هر معدنچی برای ایجاد بلاک جدید 50 بیت کوین بود!در حال حاضر پاداش برای ایجاد یک بلاک جدید 12 بیت کوین میباشد.

برای اینکه بتوانید یک بلاک ایجاد کنید شما به یک کامپیوتر نیاز دارید تا یک الگوریتم را حل کنید.این توضیح ساده ای است , اما باید بدانید که حل این الگوریتم آسان نیست فقط با کامپیوتر های قدرتمند میتوانید این کار را انجام دهید.

در اوایل کار بیت کوین اگر شما یک کامپیوتر با پردازشگر گرافیکی قدرتمندی داشتید میتوانستید بیت کوین های زیادی را از آن خود کنید!اما آن زمان بیت کوین ناشناخته بود و تعداد معدنچی ها بسیار کم بود.

در سال 2010 شانس استخراج یک بلاک و بدست آوردن بیت کوین(50 بیت کوین) خیلی خوب به نظر میرسید اما آن موقع هم برای این کار مهارت بالایی نیاز بود.

هنوز هم معدنچیانی هستند که تنها هدفشان کسب درامد از بیت کوین است اما شرایط حالا با سال 2010 بسیار تفاوت دارد.امروزه میلیون ها معنچی با کامپیوتر های بسیار قدرتمند وجود دارند که شانس بدست آوردن یک بلاک را پایین می آورد.

علاوه بر این تعداد کمی برای بدست آوردن باقی مانده است .سیستم بیت کوین طوری طراحی شده که تعداد مشخصی از بیت کوین قابل ایجاد است!

تعداد کل بیت کوین های قابل استخراج 21 میلیون میباشد که در حا حاضر 16 میلیون آن استخراج شده و با ایجاد هر 210 هزار بلاک پاداش معنچیان نصف میشود.

آن اوایل پاداش برای ایجاد هر بلاک 50 بیت کوین بود بعد از اولین دسته 210 هزارتایی(10.5 میلیون بیت کوین) از بلاک ها پاداش به 25 بیت کوین کاهش یافت.بعد از دومین دسته 210 هزارتایی (5.25 میلیون بیت کوین) پاداش به 12.5 بیت کوین رسید.این پاداش در حال حاضر 12.5 میباشد بعد از ایجاد دسته های 210 هزارتایی بعد به 6 سپس به 3 و همینطور ادامه دارد تا زمانی که تمام بیت کوین ها در گردش باشند.

بر اساس تخمین های ویکی تمام بیت کوین های در گردش تا سال 2140 باقی خواهد بود.تا آن زمان وقت زیادی است....

زمانی که معدنچی ها به کار استخراج بیت کوین میپردازند به طور خودکار تبدیل به گره هایی مشوند که تراکنش ها را تایید میکنند.

همانطور که قبلا اشاره کردیم همه این کار ها توسط کامپیوتر ها و پردازش گر های قدرتمند گرافیکی(GPU) انجام میشود که بسیار سریع تر از پردازش گر های معمولی(CPU) عمل میکنند.

معدن طلای دیجیتال

آموزش بیت کوین:معدن طلای دیجیتال

از زمان آغاز کار بیت کوین به طرز خاصی تبدیل به ارز , همانند دلار آمریکا شده است.در اوایل سال 2010 ارزش هر بیت کوین 3 سنت بود.(ارزش ایجاد هر بلاک 150 دلار)

در خاطرات یکی از افرادی که قصد وارد شدن به بیت کوین را داشت میخوانیم :

"اواخر سال 2010 بود که من در مورد بیت کوین چیز هایی شنیدم.شروع کردم به تحقیقات روی سیستم بیت کوین.اصلا نمیتونستم قبول کنم که میتونی تو خونت بشینی و با کامپیوترت یسری از کارهارو انجام بدی و بعد پول دربیاری!شروع به تحقیقات بیشتر کردم به نظرم اومد که میتونم از این سیستم پول دربیارم و همیشه در حال برسی بیت کوین بودم و میخواستم خودم رو به یک معدنچی تبدیل کنم .من در تکنلوژی خیلی مهارت داشتم ولی ساخت یک کامپیوتر برای ایجاد بلاک و دونستن زبان برنامه نویسی کار رو برای من سخت کرد.اواسط سال 2011 بود که من سیستم بیت کوین رو به یکی از همکارام توضیح دادم.با همکارم تصمیم گرفتیم 1500 دلار هزینه کنیم برای خرید یک کامپیوتر رده بالا تا بتونیم حسابی پول دربیاریم.اما بعد از انجام محاسبات و هزینه های انرژی و زمان برای رسیدن به یک بلاک اصلا منطقی نبود که این کارو کنیم چون تعداد معدنچی هام رو به افزایش بود.ما همچنین به خریدن خود بیت کوین با اون 1500 دلار هم فکر کردیم.بعد از گذشت چند ماه قیمت بیت کوین به 10 دلار افزایش پیدا کرده بود.ما فکر میکردیم که این یک حبابه!در ژوئن همان سال ارزش بیت کوین به 20 دلار افزایش پیدا کرد.ما به آینده بیت کوین به عنوان یک ارز دیجیتال مطمئن بودیم و پتانسیلمان برای سرمایه گذاری در آن بسیار شده بود که ناگهان ارزش بیت کوین به 2 دلار رسید!ما از خیرش گذشتیم و پولمون رو پس انداز کردیم."

با آن 1500 دلار آنها میتوانستند صاحب 750 بیت کوین باشند که امروز خیلی عالی به نظر میرسد.در مورد آنها این یک اشتباه محض بود. اما با گذشت از آن قضاوت های اشتباه, ما میتوانیم درسی از این خاطره یاد بگیریم که " این پول جدید چطور میتواند بر جهان تاثیر بگذارد " ؟

یک بیت کوین میتواند 50 هزار دلار ارزش داشته باشد!

آموزش بیت کوین

در سال 2011 بیت کوین و بدست آوردن بیت کوین مانند معدن طلا شده بود. حتی چند شرکت هم برای معاملات خود از بیت کوین استفاده میکردند.

در سال 2010 یک برنامه نویس کامپیوتر به نام Laszlo Hanyecz  برای خرید 2 پیتزا 10000 بیت کوین پرداخت کرده بود که در آن زمان 25 دلار ارزش داشت.اما بر اساس قیمت های امروز آن دو پیتزا حدود 160 میلیون دلار هزینه دارد!

آموزش بیت وین:بیت کوین پیتزایی

Hanyecz هم مانند دیگران انتظار این را نداشت که قیمت بیت کوین تا این حد افزایش پیدا کند!وقتی قیمت بیت کوین از 1 سنت به 1 دلار رسیده بود کاملا دیوانه کننده بود حالا که دیگر حرفی نمیتوان زد.

اما این تازه شروع کار بود!در اواخر سال 2011 قیمت بیت کوین به 1242 دلار رسید .آن روز جهان شگفت زده شد و متوجه تغیر بزرگی شد.در همان روز قیمت نقدی طلا 1240 دلار بود , این پول دیجیتال بیشتر از طلا ارزش داشت برای خیلی ها بیت کوین به طلای دیجیتال تبدیل شد.

بیت کوین همیشه یک واحد مبادله در اینترنت است که شمای کلی آن ضد دولتی وضد بانک مرکزی است.که زیرساخت های لازم را برای تبدیل شدن به سستم مالی جایگزین فراهم میکند.

ما  همچنین این نظر را داریم که ارزش یک واحد بیت کوین در آینده مهم نیست. مهم نیست که بیت کوین به دلار یورو و ریال چه ارزشی دارد.یک روز میرسد که شما به طور آزادانه بابت هزینه های خود میتوانید بیت کوین پرداخت کنید. با این حال دوره ای برای رسیدن آن روز وجود دارد که ارزش بیت کوین در آن مهم است.پس حواسمان را روی قدرت خرید بیت کوین میگذاریم.

برای مثال در حالی که الان(زمان نگارش این مطلب) قیمت بیت کوین 16660 دلار آمریکا است ما میتوانیم قیمت آن را تا 50 هزار دلار نیز در نظر بگیریم.

همانطور که قبلا گفتیم بیت کوین یک سیستم پرداخت جاگزین عالیست! تصور کنید چه اتفاقی ممکن است رخ دهد اگر امکان فروپاشی سیستم مالی جهانی وجود داشته باشد؟اگر باز هم بحران بدهی وجود داشته باشد.به نظر ما اگر این اتفاق رخ دهد , بیت کوین با اسقامت و قدرت بیشتر ادامه خواهد داد.

یک بحران بدهی دیگر در یک مقیاس حتی بزرگتر از قبرس و یونان قیمت بیت کوین را افزایش خواهد داد و فروپاشی سیستم مالی جهانی به احتمال زیاد اتفاق خواهد افتاد.

اما توصیه ما به شما این است که فقط بیت کوین را با هدف خرید و فروش معامله نکنید.بلکه به صورت سرمایه گذاری بلند مدت به آن نگاه کنید.یک روز میتوانید آن را به راحتی و برای هرچیزی خرج کنید و آن زمان ارزش بیت کوین و قدرت خرید شما بسیار بالاتر از امروز اخواهد بود.

پذیرش بیت کوین در سطح جهانی به عنوان یک سیستم مالی قابل قبول افزایش پیدا کرده است و با توجه به تغیر قیمت آن پیشنهاد ما سرمایه گذاری است برای اینکه در آینده با ارزش خیلی بیشتر از امروز از آن استفاده کنید.

و سوال هایی که در ذهن ایجاد میشود به این صورت است:

چگونه میتوان بیت کوین بدست آورد؟ چطور میتوان ذخیره اش کرد؟ چطور از آن میتوان محافظت کرد؟ چطور از آن میتوان استفاده کرد؟ و چطور آن را میتوان به پول رایج تبدیل کرد؟

در قسمت دوم آموزش بیت کوین با ما همراه باشید

3862

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام @soroosh_pardaz و واتس اپ 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

logo-samandehi