در طراحی برنامه های موبایل چگونه از کاربر اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی اش را بخواهیم؟

در طراحی برنامه های موبایل چگونه از کاربر اجازه دسترسی به اطلاعات شخصی اش را بخواهیم؟

 ما در عصر دیجیتال زندگی می کنیم و در دنیایی هستیم که تمام اطلاعات در حال اشتراک گذاری می باشند زندگی ما به مانند کتابی باز در شبکه های اجتماعی قرار دارد، افراد از طریق مدیریت شبکه های اجتماعی لحظه ها و اطلاعات خود را باهم تقسیم می کنند.

امروزه زدگی بدون اپلیکیشن های موبایل تقریبا ناممکن است و هم افراد و هم کسب و کارها نیازمند اپلیکیشن می باشند از طرفی تمامی برنامه های موبایلی که اطلاعات خود را در آن ها اشتراک گذاری می کنیم برای داشتن عملکردی صحیح می بایست از اطلاعات محرمانه و شخصی ما استفاده کنند. افرادی که محتاط اند هنگام نصب یک نرم افزار وقتی با پیام هایی برای دسترسی به اطلاعات شخصی روبرو می شوند مسیر نصب و ثبت نام را ادامه نمی دهند و برنامه را از روی گوشی خود حذف می کنند

چرا این اتفاق می افتد؟

زیرا که این برنامه ها هنگام نصب از کاربر سوالات متعددی برای دسترسی به اطلاعت شخصی می پرسند.

سوالاتی از قبیل:

- آیا اجازه می دهید برنامه به مکان شما دست یابد؟

- آیا اجازه می دهید برنامه به مخاطبان شما دسترسی یابد؟

- آیا اجازه دسترسی برنامه به دوربین خود را می دهید؟

این سوالات در واقع باعث می شود کاربر بتواند از تمام ویژگی و امکانات برنامه استفاده کند اما بدلیل اینکه افراد از اهداف برنامه مطلع نیستند یک تصور منفی در ذهن شان ایجاد می شود و باعث می شود برنامه را حذف کنند.

به منظور داشتن تعامل سالمی با کاربر باید قبل از دریافت مجوز استفاده از اطلاعات، برنامه با کاربر تعامل خوبی داشته باشد تا کاربر به برنامه اطمینان پیدا کند و مراحل ثبت نام یا نصب را ادامه دهد. در واقع برنامه باید مانع ثبت نام کردن کاربر شود و قبل از ثبت نام به او بگوید که از اطلاعات شخصی اش استفاده می شود تا اعتماد کاربر را جلب کند.

در این پست قصد داریم 5 روش از روش های مناسب جلب اعتماد کاربر و ایجاد تعامل بهتر با کاربر از طریق اپلیکیشن را بیان کنیم.با سروش پرداز همراه باشید.

1.راه استراتژیک

د این روش ابتدا با درج پیغامی، برنامه به کاربر اطلاع می دهد که میخواهد از اطلاعات محرمانه و شخصی اش استفاده کند و تمام این موارد را برای کاربر ذکر می کند که برنامه از چه مواردی استفاده میکند.

2.زمان صحیح

یکی از موارد کسب مجوز می تواند زمانی باشد که برنامه نیاز داشته باشد تا از اطلاعات محرمانه استفاده کند در این زمان می توان با کسب اخذ مجوز از کاربر برنامه ادامه دهد یا متوقف شود.

 

3.دسترسی های ضروری

برخی دسترسی ها برای ادامه فعالیت برنامه ضروری هستند، برای اینکار می توان فقط امکان دسترسی برنامه به اطلاعات مورد نظر را از کاربر بخواهد و نه اطلاعات بیشتر

اگر برنامه ای برای اجرا به اطلاعات بیشتری احتیاج دارد می تواند این اطلاعات را در مراحل مختلف و هرجا که لازم شد از کاربر دریافت کند.

امکان اینکه کاربران در طول برنامه و زمانیکه به یک مشخصه از برنامه احتیاج دارند درخواست دسترسی برنامه را بپذیرند بیشتر از این است که در ابتدای نصب برنامه، درخواست تمام دسترسی ها را داشته باشد. مشابه آنچه در تصویر زیر می بینید.

4.درج توضیحات

یکی دیگر از روش های تعامل موثر با کاربر و کسب مجوز از کاربر از طریق درج توضیحات می باشد. می توان در ابتدای برنامه توضیحات کوتاهی در مورد نحه عملکرد برنامه و دلایل استفاده از اطلاعات شخصی را توضیح داد کاربر با دیدن این توضیحات اعتماد بیشتری به برنامه پیدا می کند و پس از درج این توضیحات می توان پیام کسب مجوز را به کاربر نشان داد.

5.درج توضیحات تصویری

می توانید قبل از اخذ اجازه تصویری از نحوه کارکرد برناه درصورت اخذ مجوز و یا اخذ نکرن آن نشان دهید تا کاربر از نحوه و جریان کاری برنامه بصورت مصور آگاهی یابد.

 

 

در نهایت اینکه؛ تمامی برنامه های موبایل منحصر بفرد هستند و هرکدام کارکرد ویژه خود را دارند که برای کار به نحو صحیح، نیاز به استفاده از برخی اطلاعات شخصی و محرمانه افراد هستند اما نکته مهم در این میان طریق صحیح تعامل با کاربر و دریافت مجوز از او برای اجرای صحیح برنامه می باشد. شما می بایست در اپلیکیشن خود مطمئن شوید که روش صحیحی را برای کسب اعتماد کاربر انتخاب کرده اید و مطمئن شوید که کاربر برنامه را نیمه کاره رها نخواهد کرد.

 

 

1486

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 02186085365 و 02186084238 و 02186083746 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi