اعتبار سنجی فرم ها و ضرورت آن در طراحی سایت (قسمت دوم)

اعتبار سنجی فرم ها و ضرورت آن در طراحی سایت (قسمت دوم)

در مقاله قبلی طراحی سایت در مورد فرم ها و انواع روش های اعتبار سنجی فرم ها صحبت کردیم مدل های مختلف اعتبار سنجی مثل اعتبار سنجی از سمت سرور و یا کاربر را بیان کردیم و تفاوتهای آن را توضیح دادیم. در این مقاله که قسمت دوم مقاله قبلی است روش های دیگر اعتبار سنجی فرم ها را مرور میکنیم و در انتها به اعتبار سنجی امنیتی یا همان کپچا می پردازیم:

 1. اعتبار سنجی با بازخورد

در نمونه فرم هایی مثل فرم زیر برای اعلام خطا فرم باید به سرعت عمل کند و در صورت بروز خطا پیامی واضح را به سریعا به کاربر نمایش دهد.پیامی واضح با رنگ و ظاهری مشخص که کاربر متوجه خطا شود

یکی از راههای اعلام خطا مانند انچه در تصویر می بینید استفاده از ضربدر قرمز رنگی است تا تمامی افراد متوجه آن شوند بهتر است که این نماد رنگ و ظاهر مشخص و آشنا برای تمام افراد در سراسر جهان داشته باشد.

این کار به کاربرانی با اختلالات بینایی تشخیص رنگ و افرادی که بصورت بی دقت و عجله ای به صفحه نمایش نگاه می کنند کمک می کند، متوجه اخطار بوجو آمده بشوند.بروز خطا می تواند بصورت موارد زیر نمایش داده شود:

تغییر رنگ پس زمینه یا رنگ حاشیه کادری که در آن خطا رخ داده

2.اعتبار سنجی با تغییر رنگ لیبل به گزینه صحیح

با درج نوشته هایی بصورت راهنما در کنار هر فیلد که با پر شدن هر فیلد درست یا اشتباه بودن فیلد را اطلاع دهد.

3. اعتبار سنجی پس از ثبت

روش استاندارد برای اعتبار سنجی فرم ها پس از پرکردن فرم  زدن دکمه ارسال از طریق کاربر می باشد که از این طریق اگر فرم به درستی پر شده باشد به مرحله بعد و در غیر اینصورت پیام خطا برای کاربر ظاهر می شود.در این مورد کاربر بدون هیچ وقفه ای فرم را پر می کند و در انتها اعتبار سنجی می شود این مدل اعتبار سنجی فرم ها  بیشتر در اعتبار سنجی سمت سرور اتفاق می افتد اما در اعتبار سنجی سمت کاربر نیز می تواند وجود داشته باشد.

4.اعتبار سنجی از طریق برد زمانی

در این مدل اعتبار سنجی حین پر کردن فیلد توسط کاربر نوار زمانی همزمان با پر شدن فیلد تغییر رنگ می دهد تا کاربر را از بروز خطا اگاه کند.

5.اعتبار سنجی کلی

علاوه بر موارد گفته شد انواع دیگر اعتبار سنجی وجود دارد که به کاربران کمک می کند حین پر کردن فیلدها کمتر اشتباه کنند مانند نمونه که در تصویر زیر مشاهده می کنید که  کل فرم در صورت بروز خطا می لرزد.

6.اعتبار سنجی با ابزار راهنما

یکی دیگر از موارد برای درج راهنمایی در فرم ها، راهنمایی بصورت ابزار است در این روش راهنمایی لازم برای پر کردن فیلدها بصورت ابزاری پنهان درکنار هر لیست قرار می گیرد که به کمک علامتی مانند علامت سوال در صفحه نمایش داده می شوند و با کلیک بر روی این علامت راهنمایی های لازم در صفحه نمایش داده می شوند.

7. اعتبار سنجی داینامیک

این نوع نیز مانند مدل قبلی می باشد که در این مورد نیز راهنما سریع در صفحه ظاهر نمی شود بلکه با حرکت در هر فیلد و حتی قبل از پر کردن فیلد راهنما بصورت داینامیک در کنار فیلد نمایش داده می شود.

8.اعتبار سنجی با کد امنیتی

 یکی دیگر و اخرین مورد پر اهمیت برای اعتبار سنجی فرم ها اعتبار سنجی از طریق کد امنیتی است. این نوع اعتبار سنجی که برای تشخیص انسان از ربات استفاده می شود ساده ترین نوع کدهای امنیتی استفاده از تصویر یا متتن، اعداد و یا یک عبارت می باشد امروزه بسیار از ربات ها می توانند متن های درج شده در یک تصویر را شناسایی کنند بهترین راه برای استفاده از کدهای امنیتی استفاده از سوالهایی است که تنها یک فرد می تواند به آنها پاسخ دهد مانند رنگ خورشید چه رنگی است یا پایتخت ایران کجاست این سوالهای جوابهای یکسانی دارند و تمامی افراد به آنها یک جواب می دهند.

4028

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi