تایپوگرافی چیست و چرا مهم است؟

تایپوگرافی چیست و چرا مهم است؟

طراحی گرافیکی سبک های مختلفی مانند نوشتاری، متنی، حرفی، تایپوگرافی دارد، استفاده از هر یک از این سبک ها برحسب شرایط و فیلدهای کاری مختلف می تواند منجر به خلق اثری منحصربفرد و تاثیرگذار شود. در مقاله های قبلی در مورد سبکهای مختلف طراحی گرافیکی توضیح دادیم و 5 سبک طراحی لوگو را معرفی کردیم اما در این مقاله قصد داریم به این سبکها بصورت جزیی تر نگاه کنیم و در مورد تایپوگرافی که یکی از این انواع است صحبت کنیم.

تایپوگرافی چیست؟

تایپوگرافی هنر و تکنیک تایپ است.تایپ حروف و کاراکترها

دقت کنید که تایپوگرافی چیزی بیش از طراحی حروف و کاراکتر است طراحی و چینش حروف و کاراکترها بخشی از هنر تایپوگرافی است که شامل اندازه نقاط، طول خطوط،فاصله ها و محل قرارگیری آنها می باشد.

اولین بار هنر قرار گیری حروف توسط  Johanes Gutenberg با چاپ بوجود آمد.امروزه با استفاده از کامپیوتر ها، فونت های منبع باز، کامپیوترهای مقیاس پذیر تایپوگرافی راحتتر شده است.اما نباید اهمیت چاپ دیجیتال و تکنیک های آن را نادیده بگیریم.

چرا تایپوگرافی؟

مشخص است، درحالیکه اغلب نادیده گرفته می شود نقش مهمی در تقویت نام تجاری، ایجاد علاقه به محصول و برجسته سازی ایفا می کند.

چرا تایپوگرافی مهم است؟

تایپوگرافی تقریبا در همه  جا وجود دارد. کافی است به گوشی تلفن، بیلبوردها، فنجان چای و ... نگاهی بیندازید می توانید هنر تایپوگرافی را در تمام آنها ببینید و می بیند که با استفاده از فونت ها و تنظیم و رنگ بندی آنها در کنار هم، چگونه پیام ها را منتقل می کنند.

در هنر تایپوگرافی ابتدا ممکن است بخشی از تغییرات بسیار بدیهی و جزیی به نظر برسند اما حتی کوچکترین تغییرات می تواند توجه افراد را جلب کند و تاثیر گذار باشد.

بعنوان مثال در ماه ژوئن فیس بوک یک فونت آزمایشی را تست کرد که این فونت نسبت به فونت قبلی تغییر کمی کرده بود و تنها مقداری نازکتر شده اما تاثیر آن بسیار گسترده بود و توجه بسیاری را به خود جلب کرد.

برای مثال تغییر فونت کمپانی اپل از Helvetica به San Francisco باعث شد فونت اخصاصی اپل به دستخطی خواندنی و مطابق با اکثر صفحه نمایش ها تبدیل شود. اپل یک مثال برجسته از اهمیت تایپوگرافی است.استیو جابز تنها دوره ای که شرکت کرده دوره تایپوگرافی بوده که نقش مهمی را در موفقیت اپل داشته و به گفته خودش، اگر در دوره تایپوگرافی شرکت نمی کرد، مک هرگز فونت های متعدد با فاصله های مرتبی نداشت.

تفاوت typeface و Font

هنگامی که متوجه دقت و ظرافت سبک حروف شوید راحتتر می توانید تفاوت میان نوع نوشتار و فونتت ها را  درک کنید.

نوع نوشتار(typeface) و فونت (Font)

اگر فکر می کنید این دو کلمه مشابه اند، شما تنها نیستید اما در واقع اینطور نیست.

نیک شرمن  (Nick Sherman)تایپوگرافری است که اولین بار برای بیان تفاوت  بین فونت و نوع نوشتار از اصطلاحات موسیقی استفاده کرد برای مثال به تفاوت میان دو کلمه "اهنگ" و "MP3" توجه کنید، زمانیکه  کسی از اهنگی لذت می برد میگوید: من عاشق این آهنگ شدم و نمی گوید عاشق این  MP3 شدم در واقع آهنگ اثری هنری و MP3 فقط یک مکانیزم و قابلیت است که بهتر شنیده شدن آهنگ کمک می کند.

همین قاعده برای تایپوگرافی برقرار است کلمه typeface زمانی بکار می رود که می خواهیم خلاقیتی را توصیف کنیم برای مثال   Helvetica یک نوع typeface است.

و اگر بخواهید اجزای فیزیکی و مجموعه ای از حروف و کاراکترها (باعث بهتر به نظر رسیدن typeface می شوند) را توصیف کنید می بایست از اصطلاح فونت استفاده کنید.برای مثال Helvetica وقتی که بصورت برجسته  (Bold)نوشته می شود، فونت است.

آناتومی یک Typeface

Baseline: خطی که حروف در آن قرار می گیرند.

Cap height: فاصله از  Baselineتا بالای بزرگترین حرف یا حروف

X-height:جایی میان badeline و Cap height. بالاترین ارتفاع کوچکترین حرف

Bowl: بخش هلالی و دایره مانند حروفی که منحنی شکل اند مانند d,b,o,D و B

Serif: طرح های کوچک و جزیی کلمات مثل قسمت پایینی حرف L

Descender: طولانی ترین بخش خط یک حرف که در نوشته و پایین تر از  Baseline قرار می گیرد.

 

همانطور که می بینید تایپوگرافی و درج حروف جزییات بسیاری دارد که در عین بدیهی بودن باعث اثر گذاری های بزرگی می شود.اما برای ایجاد تایپوگرافی نیاز به شناخت ظرافت و اجزای آن است تا در موقعیت های مختلف بتوان به بهترین شکل از آنها استفاده کرد.

این مقاله اینجا به پایان نمی رسد در مقاله بعدی "طراحی و چاپ" به توضیح اصطلاحات دیگر تایپوگرافی می پردازیم.با سروش پرداز همراه باشید.

 

مقاله بعدی

 

 

7578

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi