بهترین روش های طراحی UX Design(قسمت اول)

بهترین روش های طراحی UX Design(قسمت اول)

یکی از مباحث مهم در زمینه طراحی وب سایت، طراحی تجربه کاربری یا (User Experience Design) می باشد. در طراحی کاربری سعی می شود با افزایش کیفیت طراحی سایت رضایت کاربر افزایش یابد. بطوری که می توان گفت در سال های اخیر هدف نهایی طراحان، کسب رضایت کاربران است.

در این مقاله و مقاله بعدی طراحی سایت، 5 روش طراحی UX را که هر طراح باید به آن توجه کند را با هم مرور می کنیم.

1.طراحی خدماتی سایت (Web Service Design)

یک سایت، تنها دربرگیرنده صفحات متعدد نمی باشد بلکه باید خدمات ارزنده ای به کاربر بدهد. به عنوان مثال، چنانچه سایت شما در زمینه فروش بلیت کنسرت فعالیت می کند بهتر است نه تنها در زمینه فروش، بلکه در سایر موارد هنری از قبیل معرفی رویدادهای موسیقی، هنرمندان و سبک های متنوع موسیقی نیز اطلاعات با ارزشی در اختیار کاربران قرار دهد. در چنین شرایطی، طراحی وب سایت باید بگونه ای باشد که زمینه ذهنی کاربر درمورد سایر سایت های مشابه را نیز مدنظر قرار دهد. امروزه، مبحث UX Design از اهمیت زیادی برخوردار شده و بسیار پرکاربرد می باشد.

دلایل کارایی بالای این طراحی عبارتند از:

غالب های متعدد: در  UX Designمی توان از وردپرس، غالب های با کیفیت بالا، فریم ورک های(Framework)  رایج و طراحی های زیادی استفاده کرد.

الگوهای UI(User Interface) مطمئن : نکته اصلی در الگوهای  ،UIسادگی کاربرد آن هاست. از آنجایی که الگوهای UI از اطمینان بالایی برخوردار هستند در نتیجه فضای بیشتری برای استفاده از UX Design وجود دارد.

در سال های اخیر با توجه به گسترش تلفن های هوشمند و وسایل قابل حمل ، اکثر طراحان توجه اساسی به طراحی ریسپانسیو  (Responsive Design) دارند و اگر بخواهید سایتی با طراحی ریسپانسیو داشته باشید،می بایست اطلاعات کافی از UX Desgin  داشته باشید.

بهترین راهکارها در این زمینه عبارتند از:

- به حداقل رساندن عوامل غیرضروری: هرگونه مرحله، متن و کلیک اضافه را حذف کنید و باید روشی را بکار بگیرید که کاربران درکمترین زمان به هدف خود برسند. شما می توانید با استفاده از یک نمودار مراحل هر فرآیند را پیش روی کاربر قرار دهید.

- بهتر است در هر مرحله از فرآیند طراحی، مدل مورد نظر خود را بارها مرور کنید.

- بهتر است در زمان طراحی همه کارها را به یک نفر محول نکید. فرآیند طراحی وب سایت یک کار تیمی است و نه فردی چرا که در زمان طراحی، تمامی افراد متخصص در زمینه های مختلف از قبیل فروش، توسعه، بازاریابی و غیره باید در انجام کار مشارکت داشته باشند.

 2.شخصی سازی (( Personalisation

 

یکی دیگر از تکنیک های طراحی UX Design، شخصی سازی یا Personalisation است. هر فردی مایل است احساس خاص بودن داشته باشد. در مبحث Personalisation، ارائه خدمات مطلوب کاربران مدنظر است بدون اینکه آن ها در این زمینه درخواستی کرده باشند. شخصی سازی مفهومی بسیار گسترده دارد که یکی از مثال های رایج آن می تواند یادآوری هر رخداد مهمی از قبیل تولد باشد.

بهترین راهکارها در این زمینه عبارتند از:

شناخت کاربر : اولین و مهم ترین قدم، شناخت کاربران است که این فرآیند می تواند توسط ارائه پرسشنامه و یا انجام مطالعات انجام شود. با شناخت کاربران می- توان سایتی متناسب با علاقه آن ها طراحی کرد.

 طرح سوالات : زمانی که احتیاج به دریافت اطلاعاتی از کاربر دارید بهتر است آن را در جای مناسب مطرح کنید چرا که طرح یک سوال در موقعیت نامناسب مانند فرم ثبت نام می تواند یک امتیاز منفی در ذهن کاربر ایجاد کند.

مستندسازی تجربیات کاربران: استفاده از اطلاعات و سناریوی اشخاص، یکی از ابزارهای کارآمد در شخصی سازی است. طبقه بندی اطلاعات کسب شده خود می تواند نقش موثری در طراحی هرچه بهتر وب سایت داشته باشد.

4889

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi