چگونه نوار شاخص پیشرفت برنامه، به طراحی UX کمک می کند؟

چگونه نوار شاخص پیشرفت برنامه، به طراحی UX کمک می کند؟

بارها در مقالات مختلف طراحی و بهینه سایت در مورد اهمیت بارگذاری سریع وب سایت یا برنامه ها در موبایل صحبت کرده ایم، یکی از مواردی که کاربران از آن متنفرند صبر کردن برای بارگذاری یک سایت است اگر کاربر برای ورود به سایت شما زمانی معطل بماند، به زودی خسته می شود و سایت را برای همیشه ترک می کند. گرچه تکنیک های مختلفی مثل بهینه سازی عکس ها و تصاویر برای افزایش سرعت وب سایت وجود دارد اما ناچارا برای برخی برنامه ها کاربر میبایست کمی صبر کند

در ابتدای متن گفتیم کاربران از صبر کردن متنفرند اما اینکه برخی برنامه ها خواه، ناخواه زمانی را برای بارگذاری نیاز دارند کمی تناقض ایجاد می کند. راهکار برطرف کردن این تناقض چیست؟

چگونه میان عدم صبر کاربر و سرعت بارگذاری برنامه تعادل ایجاد کنیم و کاربر را تا پایان بارگذاری با برنامه همراه کنیم؟

حین بارگذاری سایت یا برنامه می بایست کاربر نمودار یا چیزی را ببیند که از طریق آن متوجه شود برنامه در حال پیشرفت است.برای اینکار می توانیم از یک سری المان و انیمیشن در صفحه استفاده کنیم تا از طرق آنها کاربر را تشویق به صبوری کنیم.

این المان ها دو حسن دارند:

- یکی اینکه کاربر متوجه می شود برنامه به درستی کار می کند و به زودی شروع می شود.

- دیگری اینکه کمک میکند کاربر خیلی زود خسته نشود و گذر زمان را کمتر حس کند.

پیشنهاد می شود از این المان ها برای برنامه هایی که بارگذاری آنها بیشتر از یک ثانیه طول می کشد استفاده کنید.برای برنامه هایی که زودتر از این زمان بارگذاری می شوند استفاده از انیمیشن و نوار بار، ممکن است اثر معکوس داشته باشد.

این المان ها انواع مختلفی دارند که براساس سلیقه شخصی و نوع برنامه می توان از هرکدام استفاده کرد:

نوارهای افقی

این نوار ها دو نوع دارند دو دسته مشخص و نامشخص دارند:

1.مشخص

نوار بارهای مشخص مقدار پیشرفت برنامه را با پر شدن نوار نشان می دهند و به این ترتیب کاربر متوجه می شود چه میزان باید منتظر بماند.

2.نامشخص

اما در این دسته مشخص نمی شود کاربر چقدر منتظر می ماند و فقط از کاربر می خواهد تا پایان یافتن یک سری عملیات صبر کند.

علاوه براین می توان از ترکیب این دو شاخص نیز استفاده کرد.

 انیمیشن های حلقه ای

راه دیگری که کاربر را از پیشرفت برنامه مطمئن می کند، استفاده از حلقه های دایره ای است این حلقه ها نیز دو دسته مشخص و نامشخص دارند اما به کاربر نمی گویند چه میزان باید منتظر بمانند به همین دلیل استفاده از آنها برای برنامه هایی که بین 2 تا 10 ثانیه بارگذاری آنها زمان می برد بهتر است.

حلقه انیمیشن جهت دار

استفاده از حلقه دکمه دار انیمیشنی بطوری که اطراف حلقه بصورت نموداری پر شود نشان دهنده میزان پیشرفت برنامه می باشد.

 

انیمیشن های خطی

نوع دیگر از این نشانگرها، انیمیشن های خطی اند که کاربر را تشویق به صبر میکنند.

 انیمیشن های درصدی

این نشانگر ها میزان پیشرفت برنامه را با درصد نشان می دهند و برای برنامه هایی که بارگذاری آنها 10 ثانیه یا بیشتر زمان می برد، مناسبند.

این نشانگر ها گذر زمان را در نظر کاربر کمتر میکنند اما اگر روی 100 بمانند و برنامه بازهم بالا نیامده باشد کاربر بی توجه به درصد پر شده، ممکن است برنامه را ببندد.

بجای استفاده از درصد می توان مراحل برنامه را با اعداد نشان داد در این روش کاربران میزان زمان در هر مرحله را تخمین می زنند.

استفاده از انیمیشن های سرگرم کننده نیز می تواند مفید باشد. انیمیشن هایی که میزان پیشرفت برنامه را نشان نمی دهند اما کاربر را سرگرم و از گذر زمان غافل می کنند.

2499

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi