نکات کلیدی طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارهای کوچک

نکات کلیدی طراحی اپلیکیشن برای کسب و کارهای کوچک

در دنیای امروزی و با توجه به گسترش استفاده از گوشی‌های هوشمند که پایه کار با آن‌ها، استفاده از برنامه‌های موبایلی است؛ داشتن یک اپلیکیشن برای همه کسب وکارها، چه کوچک و چه بزرگ یک عنصر حیاتی و لازم برای ادامه فعالیت است. یکی از مهم‌ترین مزیت‌های داشتن یک اپلیکیشن، ارتباط مستقیم و 24 ساعته با اعضا و افرادی است که از خدمات شما استفاده می‌شوند. بیشتر کاربران سایت‌ها را ممکن است هفته‌ای حداکثر هفته‌ای دو بار مشاهده کنند؛ اما هر ساعت، گوشی‌های موبایل خود را بررسی خواهند کرد.

بر اساس اطلاعات و گزارش‌های به دست آمده، 75% مردم آمریکا هر یک ساعت یک‌بار گوشی‌های موبایل خود را بررسی می‌کنند.

در واقع با تغییر تکنولوژی و حضور گسترده گوشی‌های هوشمند و افزایش استفاده از آن‌ها، دیگر نمی‌توان اثر این وسیله ارزشمند را در تغییر زندگی مردم نادیده گرفت. فقط کافی است که یک بار به خیابان و مکان‌های پر رفت و آمد بروید. از هر 5 نفر، 4 نفر سرشان در گوشی موبایل است! این نکته برای کسب و کارهای کوچک که خدمات خاصی را ارائه می‌دهند، اهمیت زیادی دارد. در واقع این یک بازار عالی برای آن‌ها است تا بتوانند فروش خود را افزایش دهند.

 

اندازه شرکت اهمیتی ندارد!

تعداد کارمندان تعیین بزرگ یا کوچک بودن شرکت است. شرکت‌هایی با تعداد کارمندان کمتر از 50 نفر را، یک شرکت کوچک می‌دانند. متأسفانه با اینکه بیشتر شرکت‌های کوچک با مزایای طراحی اپلیکیشن آشنایی کامل دارند؛ اما حدود 58% درصد آن‌ها برای رشد فعالیت خود اپلیکیشن ندارند. همچنین فقط 30% شرکت‌ها با یک کارمند برای داشتن برنامه موبایل در آینده فکر می‌کنند. این نشان می‌دهد که هنوز مفهوم اپلیکیشن بین شرکت‌ها به خوبی جا نیافتاده است.

در واقع شرکت‌های بزرگ با بیش از 50 کارمند، بودجه تبلیغات زیادی را صرف فعالیت می‌کنند و که یکی از این‌ها صرف اپلیکیشن می‌شود. این شرکت‌های کوچک هستند که باید برای بقای فعالیت خود در این میدان رقابتی شدید، به فکر اپلیکیشن و روش‌هایی باشند تا بتوانند خیلی سریع و راحت با کاربران خود ارتباط برقرار کنند. هر چند که تعداد کسب کارهای کوچک دارای اپلیکیشن رو به افزایش است؛ اما رشد آن به صورت لاکپشتی است.

هزینه طراحی اپلیکیشن بالا نیست!

شاید یکی از دلایلی که بیشتر کسب کارهای کوچک از داشتن برنامه موبایل فراری هستند، هزینه بالای آن است. بیشتر آن‌ها در هنگام جلسه مشاوره با طراحان، به دنبال یک برنامه موبایلی هستند که خدمات آن‌ها را با کمترین قیمت عرضه کند و اگر هزینه تمام شده بیش از انتظار واقعی آن‌ها باشد، به دنبال روش‌های دیگری می‌روند.

در جدول رابطه بین هزینه برنامه نویسی موبایل و تعداد درخواست را نشان داده‌ایم. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، هر چه هزینه طراحی اپلیکیشن افزایش میابد، تعداد درخواست کمتر می‌شود.

شاید در نگاه اول فعالیت‌های دیگر خیلی کمتر از طراحی برنامه موبایل باشد؛ اما وقتی به آمارهای استفاده از گوشی‌های هوشمند و اپلیکیشن ها نگاهی می‌اندازیم، به راحتی متوجه خواهیم شد که این هزینه‌ها خیلی سریع‌تر از آنچه که تصور می‌کنیم، بر خواهد گشت. به شرط اینکه درست و اصولی فعالیت کنیم.

مراحل طراحی اپلیکیشن برای کسب کارهای کوچک

طراحی اپلیکیشن موبایل یک فرآیندی است که نیاز به برنامه ریزی دارد، به خصوص اگر قرار باشد که برای کسب کارهای کوچک انجام شود. اگر اندازه شرکت شما کوچک است و قصد طراحی یک برنامه موبایل برای کسب و کار خود را دارید، انجام مراحل زیر را به ترتیب پیشنهاد می‌کنیم.

1. هدف خود را تعیین کنید

اول از همه باید هدف خود را تعیین کنید. منظور از هدف این است که واقعاً چرا باید به یک اپلیکیشن نیاز دارید. همه کسب کارهای کوچک نیاز به برنامه موبایل ندارند. برای اینکه مشتریان آن‌ها مردم عادی نیستند و در واقع مشتریان خاصی دارند که بیشتر به صورت تلفنی با هم در ارتباط هستند.

پاسخ به سؤالات زیر به شما برای تعیین هدف کمک خواهد کرد:

·        چرا به اپلیکیشن نیاز دارید؟

·        کاربران نهایی شما چه کسانی هستند؟

·        مخاطب هدف شما چه گروهی را شامل می‌شود؟

·        شما دقیقاً به چه چیزی می‌خواهید برسید؟

·        اپلیکیشن چقدر به رشد کسب و کار شما کمک خواهد کرد؟

تعیین هدف به کسب کارهای کوچک و پاسخ کامل به سؤالات بالا، به مدیران این مجموعه کمک خواهد کرد تا بهتر بتوانند برای فعالیت‌های خود برنامه ریزی کرده و ارزش کاری خود را بدانند.

2. تعیین پلتفرم اپلیکیشن

تعیین پلتفرم به نوع اپلیکیشن­هایی که کاربران استفاده می‌کنند، ارتباط دارد. در ایران، با توجه به تحریم بودن و گران بودن گوشی‌های اپل، بیشتر کاربران از اندروید به جای IOS استفاده می‌کنند. برای همین برای مالکان کسب و کار خیلی مهم است که اول از همه به طراحی اپلیکیشن اندروید بپردازند و سپس به سراغ IOS بروند.

همچنین روش‌های توزیع اپلیکیشن با توجه به اندازه شرکت اهمیت زیادی دارد. بیشتر آن‌هایی که از اندروید استفاده می‌کنند، بهتر است که برنامه خود را در  Play Store برای دانلود قرار دهند. همچنین اگر کاربران شما ترکیبی است یعنی هم از اندروید و IOS استفاده می‌کنند، می‌توانید از اپلیکیشن موبایل خود را در Hybrid یا cross-platform ایجاد کنید تا بتوانید برنامه‌ها در همه بازارهای توزیع قرار دهید.

3. تیم توسعه اپلیکیشن موبایل

استخدام یک تیم اختصاصی برای توسعه اپلیکیشن موبایل، خیلی به صرفه نخواهد بود. بیشتر آن‌ها ترجیح می‌دهند که با شرکت‌های طراحی موبایل قرارداد ببندند یا از یک فریلنسر برای انجام این کار استفاده کنند. به این صورت هزینه آن‌ها خیلی کمتر خواهد بود. البته این مسئله باز به هدف خود مدیر شرکت بستگی دارد که آیا آن‌ها فقط قصد ایجاد یک اپلیکیشن و کار عادی با آن را دارند یا به دنبال درآمدزایی فوق العاده هستند. اگر فعالیت شما عادی است، توصیه ما کمک گرفتن از شرکت‌های ارائه دهنده اپلیکیشن است.

در جدول زیر، هزینه توسعه اپلیکیشن در دنیا بسته به اندازه شرکت و افراد تیم نشان داده شده است:

4. رعایت اصول طراحی

یکی از نکاتی که مدیران کسب کارهای کوچک توجهی به آن نمی‌کنند، رعایت اصول طراحی و قرار دادن اپلیکیشن در App Store است. هر پلتفرمی برای قرار دادن یک اپلیکیشن، قوانین سختگیرانه ای دارد که عدم آگاهی مدیر و سوءاستفاده فریلنسرها از این قضیه، باعث می‌شود که برنامه آن‌ها یا قبول نشود یا بعد از مدتی از لیست حذف گردد. به هر حال لازم است که هر مدیر خود از قبل از اصول طراحی و قوانین انواع پلتفرم در سایت آن‌ها آشنایی کامل داشته و بر روند کار نظارت داشته باشد.

5.  بهینه سازی اپلیکیشن

مهم‌ترین مسئله برای یک مدیر اپلیکیشن کسب و کار کوچک، افزایش نرخ فروش از طریق برنامه است. تبلیغ و نمایش اپلیکیشن در صدر جست وجو نکته مهمی است که هر مدیر به خصوص مدیران بازاریابی شرکت باید به آن توجه کنند. تا هنگامی که برنامه شما توسط دیده نشود، نمی‌توانید به هدف خود دست پیدا کنید. برای این منظور می‌توانید نکات زیر را انجام دهید:

·        استفاده از کلمات کلیدی در عنوان و مکان‌های مهم و اثربخش جست وجو

·        معرفی بهتر خدمات و محصولات

·        آگاهی رسانی به کاربرانتان

·        تولید محتوای با کیفیت و انجام خدمات جدید و بدون دردسر

بر روی خدمات و محصولاتی که ارائه می‌دهید، تمرکز کنید. هر چه خدمات شما متمایز باشد و بتواند نیاز بیشتر کاربران را رفع کند، بهتر از بقیه رقبا می‌توانید پیشرفت کنید.

6.  تبلیغات کنید

همان‌طور که در مورد قبل گفتیم تا اپلیکیشن شما تبلیغ و اطلاع رسانی نشود، کسی از وجود آن مطلع نخواهد شد. بهینه داخلی یکی از بخش‌های جذب کاربر است؛ اما با توجه به رشد انواع اپلیکیشن­های مشابه، نیاز است که برنامه خود را تبلیغ کنید. شرکت‌های تبلیغاتی زیادی وجود دارند که برنامه شما در سایت‌ها و دیگر اپلیکیشن ها تبلیغ می‌کنند تا میزان دانلود برنامه و در نتیجه فروش شما افزایش پیدا کند.

 نکته مهم برای تبلیغ این است که باید از قبل مکان‌هایی که کاربران هدف شما بیشتر در آنجا حضور دارند را شناسایی کرده و سپس برنامه خود را تبلیغ کنید تا بتوانید بهترین نتیجه را به دست بیاورید.

663

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi