نکاتی که باید هنگام کپی کردن در نظر گرفت

نکاتی که باید هنگام کپی کردن در نظر گرفت

همه ما کپی کاریم! تمامی ابزارهایی که امروزه استفاده می‌کنیم، ایده اولیه‌اش چند سال پیش توسط یک نفر داده شده و ما هم آن ایده را برای پیشبرد هدف خود به کار می‌بریم؛ اما این فقط یک ایده اولیه است. تکنیک و خلاقیت‌هایی که به این ایده اضافه می‌شود که نتیجه نهایی را منحصر به فردتر از بقیه نمونه کارهای دیگران می‌کند، رشد کاری شما را تضمین می‌کند.

نکاتی که باید هنگام کپی کردن در نظر گرفت

در دنیای طراحی، افراد به دو دسته تقسیم می‌شوند:

·        آن‌هایی که یک طرح را عیناً کپی می‌کنند و فقط رنگ‌های به کار رفته را تغییر می‌دهند.

·        آن‌هایی که از یک طرح ایده می‌گیرند و با فکر و تحقیق، خلاقیت‌هایی را بر روی آن ایجاد می‌کنند.

آیا کپی کردن در طراحی کار بدی است؟

کپی کردن در طراحی به چیزی که شما قصد کپی آن را دارید، بستگی دارد. بسیاری از خدمات و ویژگی‌هایی که استفاده می‌کنیم، همه از قبل وجود داشته­اند: مانند تکنیک‌های طراحی صفحه خرید آنلاین، تکنیک‌های طراحی صفحه لندینگ پیج، تکنیک‌های مربوط به نمایش مقالات و غیره. در واقع در اینجا شما هیچ گونه کپی برداری از کار کسی نکرده‌اید؛ بلکه تکنیک‌ها و اصول فنی در این حوزه را به کار برده‌اید.

شما زمانی کار کپی کرده‌اید که ایده یا خلاقیت یک شرکت یا شخصی را که در اصول و تکنیک به کار برده است، بدون هیچ گونه تغییری و حتی اجازه از مالک اثر، به کار ببرید. این کار از نظر انسانی نه تنها درست نیست، بلکه صاحب اثر می‌تواند از نظر قانونی از شما نیز شکایت کند.

اگر کپی نکنیم، چه کار کنیم؟

بسیاری از افراد بر این باور هستند که هیچ ایده خلاقانه‌ای وجود ندارد و همه در حال کپی کردن از روی کار یکدیگر اما با شیوه‌های متفاوت هستیم و این عمل به نوعی در تمامی فعالیت ما نفوذ پیدا کرده است و هیچ راه دررویی برای ما وجود ندارد.

بله همان‌طور که در اول این مقاله گفتیم، همه ما از یک ایده اولیه استفاده می‌کنیم؛ شخصی که فروشگاه اینترنتی می‌زند، ایده آن خیلی سال پیش توسط یک نفر ایجاد شده یا شخصی که به دنبال طراحی اپلیکیشن برای افزایش فروش اینترنتی خود است، ایده جدیدی را به کارنبرده است. اگر شما می‌خواهید که کار جدید انجام دهید، باید از این ایده‌های و فکرهای اولیه استفاده کنید تا کسب‌وکار خود را گسترش دهید.

بعضی از افراد در جلسات اولیه بیان می‌کنند که به دنبال یک طرح جدید هستند و دوست ندارند که از کار دیگران کپی کنند. متأسفانه بسیاری از این افراد، استفاده از این تکنیک‌ها را هم کپی می‌دانند و به دنبال روش‌های جدیدی هستند. تکنیک‌هایی که شما به کار می‌برید، امروزه آن را کپی نمی‌دانند و هر کسی مجاز است که از آن‌ها استفاده کند و هیچ مانعی برای این مسئله وجود ندارد.

شما زمانی که از خدمات جدید و منحصر به فرد یک شرکت بدون اجازه استفاده می‌کنید، کپی کرده‌اید و این حق برای شرکت صاحب اثر وجود دارد تا از شما شکایت کند.

برای تولید یک طراحی متفاوت چه کار کنیم؟

نکاتی که باید هنگام کپی کردن در نظر گرفت

اگر قرار است که از طرحی استفاده کنید که تکنیک و خلاقیت جدیدی در آن به کار نرفته است و از یک قالب از پیش تعیین شده در طراحی استفاده کرده، با رعایت بعضی از نکات می‌توانید کمی طرح خود را کمی متفاوت ایجاد کنید. این تکنیک‌ها به خصوص برای افرادی که در حوزه طراحی سایت یا طراحی اپلیکیشن فعالیت می‌کنند، اهمیت زیادی دارد.

بعضی از این نکات شامل:

1. تغییر در نمایش تاریخ

نمایش اکثر تاریخ‌ها به صورت عددی مانند 12/2/1397 یا حروفی است. برای اینکه طرح شما کمی متفاوت باشد، می‌توانید از ترکیب حروف یا عدد یا نمایش دیگری برای تاریخ استفاده کنید.

2.  نمایش اعداد

نمایش اعداد در طراحی بهتر است که به صورت عددی باشد تا بتواند نظر کاربران را به خود جلب کند؛ اما در بعضی مواقع برای جلوگیری از یکسان سازی و ایجاد تنوع و متفاوت شدن طرح شما با طرح و قالب اصلی، بهتر است که در نمایش اعداد کمی سلیقه به خرج دهید.

3.  فونت را تغییر دهید

تغییر فونت یکی از مواردی است که خیلی از نظر کاربر به چشم می‌آید. بیشتر فونت‌های سایت‌ها از قبل تعریف شده است و اکثر طراحان از فونت‌های استاندارد برای این منظور استفاده می‌کنند. برای ایجاد کمی تنوع، می‌توانید نوع فونت‌های به کار رفته در عنوان‌ها و حتی متن را متفاوت کنید.

4.  رنگ

برای رنگ باید حساسیت بیشتری به خرج دهید. رنگ عامل هویت کسب‌وکار و برند شما هستند و انتخاب نامناسب و عدم تناسب بین المان‌ها باعث بد شکل شدن سایت یا برنامه موبایل شما می‌شوند. بیشتر کسب‌وکارها وقتی از تکنیکی یا قالبی استفاده می‌کنند، رنگ پس زمینه آن را تغییر می‌دهند؛ فقط باید مراقب باشید که رنگ را حتماً متناسب با دیگر المان‌ها انتخاب کنید.

5. تغییر جملات

جملاتی که بر روی طرح نوشته شده است، به صورت پیش فرض هستند. اکثر طراحان تغییری در این جملات و قالب نمایشی آن به وجود نمی‌آورند؛ اما اگر شما دنبال کمی تفاوت هستید، می‌توانید تمامی نوشته‌ها را تغییر دهید و به سبک خودتان بنویسید.

6. عکس‌ها

در اینترنت پر از عکس‌های مختلف است که هر کسی می‌تواند بدون اجازه از آن‌ها استفاده کند. استفاده از عکس‌های پیش‌فرض و تکراری به هویت برند شما آسیب جدی وارد می‌کند. عکس‌ها را متناسب با کار خود تغییر دهید و حتی می‌توانید از یک گرافیست برای کشیدن یک طرح کمک بگیرید.

7. المان‌های غیرکاربردی

تمامی المان‌هایی که در یک طرح وجود دارد، برای طراحان مناسب نیست. بعضی از آن‌ها اضافه هستند و بهتر است که حذف شوند یا تغییراتی در ساختار آن‌ها ایجاد شود. این کار هم باعث کم حجم شدن طرح نهایی و تغییر ظاهری آن‌ها می‌شود.

از تکنیک‌ها و طرح‌هایی که مخصوص یک نفر است و نام صاحب اثر به همراه شرایط استفاده نوشته شده، بدون اجازه استفاده نکنید.

از چه مواردی می‌توانیم کپی کرده و همانند آن استفاده کنیم؟

با این برای بسیاری از افراد این سؤال وجود دارد که از چه مواردی می‌توانیم کپی کرده و مشکلی در آینده برای ما به وجود نمی‌آورد؟ استفاده از تکنیک‌ها و قالب‌هایی که استفاده از آن‌ها در طراحی و انجام کارهای فنی مجاز است و هیچ اثر خاصی برای کسی به حساب نمی‌آید، مجاز است.

برای مثال، در طراحی سایت، نمونه قالب‌های اسلایدشوی فراوانی وجود دارد که به راحتی می‌توان آن‌ها را دانلود و استفاده کرد. این قالب‌ها توسط بعضی از افراد ساخته و به طور رایگان در اختیار قرار گرفته است. این کار شاید در نگاه اول کپی باشد؛ ولی هیچ قید و شرایطی برای آن وجود ندارد و استفاده از آن آزاد است. فقط برای اینکه کمی تفاوت در آن ایجاد کنید، تغییراتی در عکس یا اندازه آن ایجاد کنید.

649

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi