استارت آپ خود را با هیجان آغاز نکنید

استارت آپ خود را با هیجان آغاز نکنید

رؤیا بر هیچ انسانی عیب نیست و این رؤیاپردازی است که آدمیان را به موفقیت می‌رساند؛ اما خدا نکند روزی برسد که این رؤیا بر تمامی احساسات و عقل انسان غلبه کند و باعث بروز انجام کارهایی شود که در نهایت پشیمانی را به وجود بیاورد.

رؤیاپردازی در استارت آپ یک عامل حیاتی است؛ اما اگر بیش از حد باشد و بدون تفکر و برنامه ریزی شروع به فعالیت کنید، شکست استارت آپ خود را رقم زده‌اید. استارت آپ های زیادی در دنیا و حتی خود ایران بودند که بدون تفکر و بر پایه خیال اینکه کار آن‌ها جدید و می‌تواند تحولی ایجاد کند، شکست خوردند و ضررهای جبران ناپذیری را به افراد وارد کردند.

قبل از اینکه بخواهیم در خصوص رؤیاپردازی و فاصله آن تا واقعیت صحبت کنیم، بهتر است از دو تجربه شکست استارت آپ ها به خاطر همین رعایت در خارج و ایران را بیان کنیم.

دو تجربه شکست استارت آپ به خاطر رؤیاپردازی

 

اولین تجربه مربوط به دوست رانیویی تولیدکننده محتوای مرتبط با دیجیتال و تکنولوژی است که در یکی از روستاهای کشور خودش اقدام به ساخت هتل کرد و ما هم به زبان رانیویی داستان را برای شما نقل می‌کنیم:

یکی از دوستان من تصمیم گرفت در یکی از شهرهای کوچک که مسافرخیز بود، شروع به ساخت هتلی کند. او برای تأمین هزینه پروژه خود، تمامی دار و ندارشو فروخت و بر روی این کار سرمایه گذاری کرد. اولین چیزی که باعث نگرانی من شد و بارها به او گوشزد کردم، این بود که آیا واقعا به اندازه پول سرمایه شده می‌تواند جذب مسافر کند؟ به عبارتی دیگر آیا حداقل پول او برمی‌گردد؟

در جواب من، او این چنین توجیه می‌کرد که هتل‌های منطقه به هیچ وجه استاندارند نیستند و خیلی بیشتر از خدمات ارائه شده از مسافرین پول می‌گیرند و من به دنبال تغییر این مسئله و ساخت یک هتل کاملاً مجهز هستند. من هر کاری کردم، نتوانستم او را توجیه کنم که بیشتر دراین خصوص تحقیق کند و برای همین آرزو کردم که در کارش موفقیت کند.

یک سال بعد از افتتاح هتل، او اقدام به نصب تلفن اینترنتی و حرفه‌ای برای تماس بیرون و کلیدهای اتوماتیک برای باز کردن درب کرد. چیزی که در دیگر هتل‌ها اصلاً وجود نداشت و باز هنوز این سؤال در ذهن من بود آیا او می‌تواند به اندازه سرمایه گذاری انجام شده، کسب درآمد کند یا نه؟

مقاله زیر را توصیه می‌کنیم که حتماً مطالعه کنید:

5 روش عالی برای پیدا کردن سرمایه گذار

اوایل شروع همه چیز طبق برنامه او پیش می‌رفت و او کم کم داشت پیشرفت را در فعالیت خودش مشاهده می‌کرد و هر وقت هم ما را می‌دید، با خنده می‌گفت که شما همیشه آدم‌های ناامیدی هستید؛ اما این خوشی دوام نیاورد و تقریباً بعد از دو تا سه سال، ورق برگشت و مشکلات اصلی شروع شد. اولین مشکل سرویس و تعمیر تجهیزات اتاق مانند تلفن بود. از آنجا که تمامی دستگاه از آخرین تکنولوژی ساخته شده بودند، هزینه تعمیر آن‌ها خیلی بالاتر از آن چیزی بود که فکرش را می‌کرد و گاهی مجبور بود آن‌ها را جایگزین کند که متأسفانه قادر نبود؛ برای مثال تلفن‌های اتاق به ترتیب خراب می‌شد و این باعث نارضایتی مسافران را افزایش داده بود.

او فکر می‌کرد که با این کار و تبلیغ هتل مجهز خود می‌تواند افراد معروف و مشهور را از کل دنیا برای یک شب خوابیدن ترغیب کند. برای همین از آخرین تکنولوژی و تجهیزات دنیا در ساخت هتل استفاده کرده بود که این باعث افزایش قیمت اتاق‌ها شده بود. بیشتر مسافرین این منطقه را افرادی‌ با درآمد معمولی تشکیل داده بود که به دنبال هتل‌های ارزان قیمت برای یک شب اقامت بودند. برای همین در بیشتر ایام سال، اتاق‌های هتل او خالی بود؛ به دیگر، هیچ مشتری نداشت.

بعد از دو سال که او را دیدم، خیلی افسرده شده بود و از من به دنبال راهکاری برای جبران حداقل ضررهایش بود. بدهی‌های او افزایش پیدا می‌کرد و با توجه به اوضاع پیش آمده قادر بازپرداخت آن‌ها نبود. دلم برایش سوخت؛ اما واقعا کاری از دستم برنمی‌آمد که انجام بدهم.

تجربه دیگر مربوط به چند استارت آپ ایرانی است که آن‌ها اقدام به عرضه انواع خوراکی با استفاده از اپلیکیشن می‌کردند. یکی از مشکلاتی که باعث شده بود تا نتوانند به فعالیت خود ادامه دهند، قیمت تمام شده برای مشتریان بود؛ برای مثال، مشتری برای خرید یک عدد سس باید مبلغ 3 هزار تومان اضافه بابت کرایه حمل پرداخت می‌کرد. شاید در نگاه اول بگوییم که به این صورت خرید کردن باعث صرفه جویی در وقت او شود؛ اما اگر خودش اقدام به خرید کند، خیلی کمتر از پرداخت نهایی برای او تمام می‌شود. برای همین خیلی‌ها در استفاده از چنین اپلیکیشن هایی منصرف می‌شدند.

رؤیاپردازی نکنیم! با واقعیت جلو برویم

شما باید به دنبال رؤیای خود بروید. رؤیا داشتن اولین شرط در شروع استارت آپ است؛ اما زمانی می‌تواند رؤیای شما به واقعیت بپیوندد که با واقعیت موجود جامعه متناسب باشد. متأسفانه خیلی از استارت آپ ها بدون هیچ برنامه ریزی و تحقیقی شروع به کپی کردن ایده‌های خارجی می‌کنند. شاید این مسئله باعث شود که ما در دنیا خیلی عقب نباشیم؛ اما آیا واقعا آن ایده‌ای که در خارج با موفقیت اجرا شده، در ایران هم قابل اجراست؟

مقاله زیر را توصیه می‌کنیم که حتماً مطالعه کنید

سرمایه های اصلی یک استارت آپ موفق چیست؟

اولین چیزی که باید در نظر بگیرید، واقعیت است؛ اما در نظر گرفتن واقعیت یعنی چه؟ به عبارت دیگر ما باید در شروع یک استارت آپ چه نکات و مسائلی را بیشتر از بقیه در نظر بگیریم؟

·   وضع معیشت زندگی مردم چگونه است؟ اینکه آیا سطح درآمد اکثر آن‌ها جوابگوی خرید کالا و خدمات شما است؟

·   فرهنگ زندگی مردم به چه صورت است؟ آیا مردم چنین خدماتی را به راحتی قبول می‌کنند؟

·   باور مردم نسبت به تغییرات و به وجود آمدن یک مورد جدید چیست؟

·   خدمات و محصولات جدید خود را تا چه اندازه می‌توانید در کشور گسترش دهید؟

·   چرا نمونه کارهای مشابه شما شکست خوردند؟

و بسیاری مورد دیگر که باید در نظر بگیرید. نکته مهم اینکه همیشه با واقعیت جلو بروید. ممکن است که فکر شما در صورت اجرا شدن، باعث تغییر زیادی شود؛ اما این تغییر در جامعه شما نباشد. برای همین است که همیشه باید یک منتور در کنار خود داشته باشید.

 

828

بلاگ های مرتبط

ثبت نظر جدید

Retype the CAPTCHA code from the image
Change the CAPTCHA codeSpeak the CAPTCHA code
 

نظرات کاربران

آیا سوالی دارید ؟

با تلگرام 09108454545 و یا با ایمیل آدرس ایمیل سروش پرداز تماس برقرار کنید.

برای تماس با مشاورین میتوانید با شماره های 22827258-021 و 22827257-021 تماس حاصل فرمایید همچنین برای تسهیل در ارتباطات میتوانید با تلگرام شرکت به شماره 09108454545 تماس بگیرید.


logo-samandehi